| anonim_4396 a întrebat:

De ce lumea crede tot ce spun oamenii la tv? De ce au ei impresia ca acestia nu mint? Ma duce mintea la Madalina Manole. CU o zi ( sau cateva, nu mai stiu sigur ) inainte sa se sinucida a dat un interviu la tv si spunea ca e cea mai fericita femeie, sotie si mama din lume. Desigur ca era, mai ales ca dupa putin se sinucide. Ca doar asta fac toate femeile, sotiile si mamele fericite, corect? Inca o intrebare. Ce parere aveti despre cazul ei? De ce credeti ca a facut asa ceva?

33 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Pai cine spala creierul mai bine ca mass-media?!
Legat de Madalina Manole, cum ai vrea tu ca o vedeta care are probleme sa recunoasca la tv?
Si din cate imi amintesc eu, se plangea ca nu mai e frumoasa ca inainte.
Nu i-a spus nimeni ca frumusetea e trecatoare si a simtit-o pe pielea ei.
Pacat de copil, nu avea nici o vina si nu merita sa ramana fara mama...

| anonim_4396 explică (pentru ROB3RT89):

"The media's the most powerful entity on earth. They have the power to make the innocent guilty and to make the guilty innocent, and that's power. Because they control the minds of the masses."

― Malcolm X

| RAY a răspuns:

90% din ceea ce auzim, vedem uitam, sunt convins ca multi nu dau atentie la ceea ce vad la tv, multi stiu ca tv e mintit poporul asa ca multi nu cred sau uni au motive de barfe atata tot, legam de madalina ea suferea de depresie cronica, iar cand suferi de depresie esti in stare de orice

| T0T a răspuns:

Nu e cum justiția ar fi supremă și nu ar face greșeli. Au stat oameni și 10 ani în închisoare până s-a dovedit că nu erau vinovați. Așa cum nu e bine să ai încredere în tot ce se spune la televizor eu cred că cam la fel de pueril e să crezi absolut toate deciziile justiției.

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

" Au stat oameni și 10 ani în închisoare până s-a dovedit că nu erau vinovați." Mare branza. Am citit ca cel putin 1 din 10 oameni care sunt condamnati la moarte sunt nevinovati. Acolo e buba mai mare.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

La noi nu mai există condamnare la moarte. Din curiozitate. Tu ai fi pro la așa ceva?

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Nu ma refeream la ROmania. Credeam ca se subintelege asta. In Canada (parca) sau nu stiu unde sunt ucisi in medie de 3 sute de oameni. DIn pacate nu mai stiu daca era pe luna sau an. De zona aia vorbeam eu. Pro la ce? Condamnarea la moarte? Desigur. De ce nu? In omul rau bagi frica doar cu rau mai mare ca el, nu cu 5.10 ani de inchisoare. Ieri spre aeroport am auzit o noutate de nota 10 la radio. In UK cei care vor ucide cu masina pot primi si inchisoare pe viata. In acest moment pedeapsa maxima e de doar 14 ani. Poate asa oamenii nu se vor mai urca beti la volan sau nu se vor mai urca la volan daca sunt prosti de put si au 2 picioare stangi. O gramada de specimene de genul au carnet. E foarte trist.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu aș fi de acord tocmai din cauză că e posibil să fie o decizie greșită, așa cum ai dat statistica aia. Nu am nimic cu asta din punct de vedere moral. Totuși chiar dacă ar fi să o luăm cum că toate deciziile sunt corecte eu aș ține să aleg o pedeapsă cu închisoare pe viață. Așa tipul cred că ar scapa prea ușor. Cred că mai bine să se chinuie toată viața, fără nicio speranță de scăpare, în pușcărie, mai ales că așa pot fi puși și la muncă în folosul comunității, să facă ceva util pentru societate.

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Nu prea are logica laughing. Deci tu zici cca nu e bine ca s/ar putea sa omoare omul gresit dar mai bine inchisoare pe viata. Daca stai sa te gandesti, pentru ala nevinovat e un bine moartea. Scapa repede, nu se chinuie zeci de ani in inchisoare. In acelasi timp e un rau pentru un nenorocit care e dereglat mintal. Ala tot se bucura chiar daca e inchis, retraieste raul care l/a facut.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am specificat "chiar dacă ar fi să o luăm cum că toate deciziile sunt corecte".
Dacă e închis într-o cușcă cum poate să retrăiască răul pe care l-a făcut? Mi-e greu să cred că cineva s-ar simți satisfăcut o viață întreagă acolo.

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Folosindu/si memoria. TU cand faci o fapta buna/rea, nu o tii minte? Daca e ceva mai important, nu banal ca atunci cand ajuti o baba sa treaca strada. Iti dai seama ca ceva atat de "greu psihic" sa spun asa ca uciderea, ramane foarte bine in minte. Un om de genul nu ar uita asa ceva si ar retrai la nesfarsit situatia. Da, sta intr/o incapere de 2 pe 2. NU e frumos asa ceva, clar. Dar nu e ceva mai rau ca moartea. Ateu fiind, nu cred ca exista ceva dupa. Deci cred ca nu exista ceva mai rau de atat. Poate nici nenorocitii aia. Cine stie.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

După 10 ani nu îi va mai rămâne așa bine în minte. Când faci o faptă bună ești satisfăcut câteva zile, să zicem, chiar dacă ar fi să o luăm în cazul unei extreme. Se gândește unul, doi, trei ani dar până la urmă devine prea monoton să te gândești ani de zile la același lucru.
Oricum până la urmă toți murim deci toți primim acea pedeapsă, diferența o fac lucrurile de care ne-am bucurat cât am trăit. Per ansamblu viața criminalului probabil a fost foarte frumoasă până să fie prins și omorât și totul s-a încheiat cu un deznodământ fantastic pentru el. Poate pedeapsa lui e mult mai ușoară ca unui om care se ține toată viața lui de treabă dar are ghinion și nu știu ce boală dă peste el sau altceva care să îl chinuie.

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

"După 10 ani nu îi va mai rămâne așa bine în minte." Cine stie.

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Atunci sa iti dau un exemplu mai bun. Sa zicem ca faci o fapta buna. Vezi o masina in flacari si salvezi soferul. Vrei tu mie sa imi zici ca vei uita asa ceva pana mori? Asa si cu uciderea cuiva. Prin asta ma refer la ceva rau.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu uiți, dar cu trecerea anilor te vei gândi din ce în ce mai rar la lucrul acela. Sentimentul ăla frumos e la scurt timp după ce ai comis o faptă de care ești mândru iar trecând mult timp vei ajunge să privești asta doar cu nostalgie(fericirea oricum nu are cum să fie întreținută prea mult timp cu același lucru). E ca pâinea caldă, la un moment dat se va răci și nu va mai fi la fel de bună. Sau te poți gândi chiar la ceva măreț ce ai realizat tu. Te-ai simțit foarte bine atunci dar după câțiva ani vrei să zici că i-ai mai acordat chestiei ăleia atât de multă importanță iar satisfacția e ca la început și că te gândești încă în fiecare săptămână la asta?

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Hmm. Ai si tu dreptate. Dar daca ne gandim bine la psihopatii care ucid din placere(sadici in felul lor de a fi ) asa ceva nu cred ca si/ar diminui importanta in timp. Sau poate ca da si de aia ucid mai mult. Cine site.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi plăcerea lor țin să cred că nu e mai intensă ca a noastră însă diferă motivul, cauza producerii acelei plăceri. E ca și cu muzica. Mie îmi place mult să ascult rock și simt plăcere, iar un amic îmi zice că îți neliniștește sufletul iar el ascultă muzică religioasă bizantină și simte plăcere din asta. Factorii diferă însă nu pot spune că el simte o plăcere mai mare ca mine sau eu ca el.

| Freya1 a răspuns:

Oameni la tv incearca sa pastreze aparentele iar daca ma intrebi pe mine poate ea chiar era fericita si nu sa sinucis sau poate in adancul sufletului nu era viata pe care si-o dorea, barbatul pe care in iubia si nu avea familia ideala dar totusi cu toate astea nu cred ca lasa copilasul ala mic asa fara sa se gandeasca la el

| Nemessys a răspuns:

Eu din cate stiu, aia a murit acum nu stiu cati ani. si inca se mai vorbeste despre ea? -_- Penibil. Mi se pare o prostie frate... Mai ales stirilie. Flamanzii aia cauta cu disperare ceva care sa bage diseara la tv. baga toate cacaturile numai ca sa aiba cine sa se uite. Si oricum. nu le vad rostul sincer. Adica. in orasul X a fost un incendiu. No. si? Chiar trebuie sa stie toata tara?
Sau cand se mai facea alegerile pentru trump. Oare idiotii aia, chiar nu se gandesc. adica. de ce trebuie sa stim noi cine este presedintele americii? :/

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

Sa fiu sincer, cam stupid primul rand. Cei mai mari compozitori de muzica au murit acum secole si tot se vorbeste inca de ei. E ceva in neregula cu asta? Revenind. Asa e tv/ul. Trebuie sa atraga publicul. De aia nu am mai deschis tv/ul pe un program din 2009 parca. Chiar daca folosesc un tv pe post de monitor la pc/laptop.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu sunt convinsa ca s-a sinucis.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

E vreo "conspiratie" la mijloc si nu stiam?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Poate.Sunt cam multe lucruri care nu se leaga sau se contrazic reciproc.Si daca tot isi iubea atat de mult copilul nu-l parasea.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Aia ma gandeam si eu. Hai, sotul ca sot, dar nu lasa copilul.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Exact

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De cand am auzit sloganul:"Ati mintit poporu' cu televizoru'!" eu nu ma mai uit la tv, parca nu-mi mai inspira incredere.Si,iaca,sunt 27 ani de atunci.winking
Bine, nici nu am televizor, ce-i drept.S-a imbatat tata intr-o seara si l-a amanetat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu toti cred tot ce vad. Mie mi s-a parut foarte ciudata povestea mortii ei. Probabil a facut-o pentru ca nu mai avea aceeasi faima.

| BIoody a răspuns:

Eu sunt mereu sceptic big grin
Iar Madalina Manole era secsi happy

| Valentinaldoilea a răspuns:

La ultima parte: ai observat ca in ultima vreme nu mai aparea pe nicaieri, nu mai era cautata? Iesise din "peisaj", nu mai era la moda. Ori pentru un artist, asta e echivalent cu moartea sociala si profesionala. Si cum ea mai era si putin prea alintata peste ceea ce are un "suflet de artist", nu a acceptat situatia.
Cineva spune "nu sunt convinsa ca s-a sinucis". Atunci, de ce si-a trimis prietena dupa otrava?
"Si-a lasat copilasul...". Da, artistii sunt egoisti, se gandesc numai la ei.

| anonim_4396 explică (pentru Valentinaldoilea):

"ai observat ca in ultima vreme nu mai aparea pe nicaieri, nu mai era cautata? " Nu eram in Romania pe vremea aia, nu as avea de unde stii. Am aflat de moartea ei doar ca pe vremea aia citeam un ziar online (din Ro) dar am incetat de multi ani.

| Valentinaldoilea a răspuns (pentru anonim_4396):

Inseamna ca ai lipsit multi ani, pentru ca multi ani nu se mai auzise de ea. Pana s-a sinucis.

| Elena2106 a răspuns:

Televizorul manipuleza lumea mai bine te uiti la desene animate despre madalina nu cred ca sa sinucis

| Ruptura a răspuns:

Pentru ca de mici copii am fost manipulati, am fost crescuti pe aceeasi idee, ''uita-te si tu la televizor, sa vezi ce se mai intampla in lumea asta, eventual asculta si ce spune la radio''.
Mi se pare cea mai mare forma de manipulare, incerc sa ma uit cat mai putin la televizor.
Statul ne vrea prosti, ne baga toate prostiile in cap, la televizor apar tigani care se cearta, prosti peste tot, se promoveaza prostia si lumea se hraneste cu asta, suntem o tara de rahat, astept sa gasesc oameni care mai sunt inteligenti, pacat ca suntem pe cale de disparitie.
Tipa poate a mintit, poate s-a petrecut ceva dupa acel interviu, habar n-am ce a fost in mintea ei, nici nu-mi pasa.