| User23434 a întrebat:

De ce majoritatea oamenilor, mai mult copiii se tem de medici/controale medicale?

Răspuns Câştigător
| uwu7 a răspuns:

Acum iti spun opinia mea, adica opinia unui copil, mai exact opinia unui minor.
In primul rand, majoritatea copiilor se tem de medici si controale medicale pentru ca isi dau seama ca, pentru atingerea starii de sanatate, trebuie sa treaca printr-un proces care ar putea fi cateodata dureros (o injectie, un vaccin sau chiar o operatie). Copiii, fiind inca in procesul de crestere, sunt influentati de opiniile celor din jur.
Copilul X merge la un medic, dar il vede pe copilul Y ca este speriat, deci prin urmare devine si el speriat. Dar intrebarea este: De ce era copilul Y speriat?
Pai (tratand acest lucru in mod subiectiv), cred ca pur si simplu agitatia din spitale, seriozitatea medicilor si chiar peretii si uniformele albe ii nelinistesc. Cand vede un ac, evident ca se va speria, deoarece copiii se tem de durere. Tot ce poti face este sa il suporti si sa incerci sa il linistesti.
Asta a fost pentru copiii mici.
Acum e pentru copiii de minim 10 ani pana la 18.
Eu nu eram speriata de medici sau controale medicale. Da, poate uneori aveam emotii, dar daca nu era vorba de o injectie, atunci eram ok. Dar pfoai, cand era vorba de niste analize medicale voiam sa fac tot posibilul sa scap pentru ca aveam o frica imensa de ace. Ca si la copiii mici, nu voiam sa simt durere. Avand un corp mai fragil, nu imi pasa de ce spun adutii, cum ca 'nu doare' si 'nu ai de ce sa iti faci griji'. Eu eram convinsa de faptul ca doare, indiferent de ce imi spunea lumea. Si probabil asta gandesc majoritatea copiilor.
Dar uite, am avut o perioada mai dificila in legatura cu o boala pe fond psihic, si acela a fost momentul in care am facut o gramada de analize. Desigur, eram foarte speriata prima data, dar incercam sa ma gandesc ca totul va fi bine. Mna, nu poti scapa de durere, pana la urma tot ajungi sa te confrunti cu ea.
Si acum, vorbind in numele unei fete ce face zilnic tratament injectabil, pot spune ca da, doare. Dar atunci cand te obisnuiesti nu mai ai emotii, doar tragi aer in piept si astepti sa treaca.
Deci, in concluzie, copiii se tem mai mult de feeling-ul de spital/cabinet medical decat de control in sine din cauza faptului ca sunt influentati mintal fara sa isi dea seama. Pana la urma, uneori se face prea mare 'tam-tam' pe seama asta.

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De ce generalizezi, de ce spui majoritatea oamenilor? Pe ce bază?
De ce extinzi viziunea ta limitată asupra fenomenului la toți oamenii?
Deci vrei să întrebi de ce unii oameni, unii copii se tem de actul medical, de medici?
Este o viziune limitată, care asociază medicul cu boala iar boala cu moartea.
Decât să fie pus în a risca să identifice aceste trei noțiuni, preferă să evite halatul alb al medicului și să moară sănătos, ceea ce este imposibil căci toți care mor de așa zisa moarte bună, mor de o boală oarecare. Cu cât ești mai copil, cu atât mintea ta este mai primitivă și mai necoaptă la aceste teme, cu atât fugi mai tare de medic.

| User23434 explică (pentru sadrian46):

Am vorbit pe baza a ceea ce am intalnit eu dar ai dreptate, nu m-am exprimat corect.

| Freya1 a răspuns:

Si mie imi e fric si sunt adult.
Eu am urmatoarele frici: bani, durerea, medici slabi ce iti pot face mai mult rau.

| SilentRain a răspuns:

Copiilor le este team de injecții
Adulți nu au bani sau timp de controale

| oglindasultanului a răspuns:

Intimitatea, in care trebuie sa se bage medicul.

| CdeMetal a răspuns:

Majoritatea copiilor cred ca sunt taiati cu drujba cand merg la medic.