| Unul20111996 a întrebat:

De ce majoritatea persoanelor au o imagine proasta fata de oamenii de la tara, care muncesc si au pamant si multe animale si li se atribuie fel de fel de nume gen "vacari, ciobani, ghiogari" etc. In concluzie, voi ce parere aveti despre un om care munceste de dimineata pana seara cu tractorul, care are o gospodarie si care nu duce lipsa de mancare si care are o casa bine pusa la punct?

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Un taran muncitor care miroase a tara, e un om cinstit

| RAY a răspuns:

Nu doar cele afirmate de tine sunt un adevar dar fatul ca ne hranim din grau,porumb, legume, carne arata faptul ca noi fara ei nu putem trai ei fara noi da, e o mare prostie, ce sa spuna copii intretinuti de parinti de oamenii care munsesc si stiu ce este munca

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Astfel de apelative, pot fi primi și cei de la oraș, dacă sunt nepoliticoși, lipsiți de bun simț, de eleganță (în exprimare/ maniere) etc
Doar că cei care locuiesc la țară, într-un sătuc, se simt mai vizați. Totul ține de educație... Dacă omul e harnic, gospodar, cred că oricine ar trebui să aibă tot respectul pentru munca sa. Eu nu prea știu cum e la țară, fiindcă n-am avut niciodată prea multe ocazii, să pășesc într-un sat...

| Unul20111996 explică (pentru floresdemayo):

La tara e frumos. Poti vizita un sat sa vezi si tu cum arata, asa de curiozitate, parerea mea este ca nu se compara viata de la tara cuc ea de oras, singurul avantaj pentru care e bine sa stai la oras este ca ai mai multe oportunitati, magazine etc dar si la satele astea mai moderne gasesti ce gasesti si la oras.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crescand la oras isi dau doar aere de fitosi cu carte dar de fel asta o fac doar copii care sunt niste rasfatati ratati care nu au nimic al lor, tot ce au au de la parinti, asa ca nu trebuie sa dai 2 bani pe ce zic niste ratati de genul.

| ubox7007 a răspuns:

Eu am o opinie foarte buna despre ei. Cei care comenteaza sunt de obicei care care nu au nimic valoros in cap si se cred "greii din cartiere" cand de fapt sunt (in general) niste adolescenti care nu invata si care doresc sa iasa in evidenta cu ceva.