| Nepriceput7 a întrebat:

De ce multe femei cauta la barbati doar valori superficiale precum bani, aspect vizual si bunuri materiale?

De ce tot mai putin este valorizata si cautata credinta In Dumnezeu, modestia, bunatatea unui om fata de semenii lui, valori precum modestia, sinceritatea, mila.

De ce tot mai putin este valorizata arta? Muzica clasica, marii compozitori, marii artisti, marile picturi, cinematografia de calitate, poezia romaneasca, cum se poate ca lumea sa nu mai fie atrasa de frumos?

De ce tot mai putin este valorizata stiinta si cultura, setea de cunoastere, de a sti, de a afla, curiozitatea de unde venim, care este rolul nostru in aceasta lume, cum functioneaza fizica, minunea perfectiunii din spatele matematicii, literatura, istoria noastra, stramosii care au luptat pentru noi, traditia romaneasca.

Cum s-a ajuns la o asemenea societate in care intelectualul este pus la zid, o lume in care totul este despre educatie financiara, bani, investitii, afaceri, masini scumpe, trivialitate, epatare. cum e posibila o lume macinata de dorinta unei masini si nu de dorinta cunoasterii?

Unde s-au dus valorile crestine, profunzimea din aceasta lume, totul devenind atat de pragmatic, banal, lipsit de substanta. as perspectivele voastre pe aceasta tema care ma macina profund. Fiindca ma simt tot mai dezamagit pe zi de trece.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt multe de spus. O sa ma rezum la raspunsuri scurte dar cu inteles.
Daca un barbat nu are altceva de oferit decat bani, masina, adica ceea ce "izbeste" ochiul, evident ca va atrage un cerc de interesate dornice sa-i manance "malaiul".

Restul, se rezuma la asta:

"2 Timotei 3:1-5 VDC
Să știi că în zilele din urmă vor fi vremuri grele. Căci oamenii vor fi iubitori de sine, iubitori de bani, lăudăroși, trufași, hulitori, neascultători de părinți, nemulțumitori, fără evlavie, fără dragoste firească, neînduplecați, clevetitori, neînfrânați, neîmblânziți, neiubitori de bine, vânzători, obraznici, îngâmfați, iubitori mai mult de plăceri decât iubitori de Dumnezeu, având doar o formă de evlavie, dar tăgăduindu-i puterea. Depărtează-te de oamenii aceștia."

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Valorile crestine? Pai lume poate supravietui si cu simple valori etice si morale, nu trebuie sa fie valori date de o religie neaparat. Si lumea intelege din ce in cel mai mult ca religia nu e un mod de viata in societatea moderna. Societate moderna care are in fiecare zi mai mult de oferit asa ca trebuie sa fii capabil sa poti cumpara...

| sierra1 a răspuns:

"De ce multe femei cauta ...doar valori superficiale precum bani, aspect vizual si bunuri materiale?"

banii și bunurile materiale sunt valori superficiale? Să rândem! Sunt valorile pe care e clădită intreaga economie, societatea in ultimă instanță.
Coboară nepriceput-ule din din nori, pe pământ!

| Nepriceput7 explică (pentru sierra1):

Sunt valori foarte superficiale, simpliste, directe, primare. Banii sunt un bun necesar cat timp reprezinta un intermediar bun catre asigurarea strictului necesar pentru supravietuire. Pana aici suntem precum si celelalte mamifere care se zbat pentru a supravietui.

Ce ne difera de animale si ne aduce valoarea umana sunt aspecte mult mai complexe. Arta, abstractul, credinta, stiinta, cultura, filosofie, valorile morale, o multime de mistere ce pot fi elucidate, minunea descoperirii de catre fiinta intelectuala, spre deosebire de a te limita singur la fericirea produsa din belsug material si valori superficiale si inutile. De la Diogenes pana la Grigory Perelman au existat intelectuali a caror interese au umbrit in totalitate banalitatea lumii mediocre.

| sierra1 a răspuns (pentru Nepriceput7):

~Arta, abstractul, credinta, stiinta, cultura, filosofie, valorile morale~

ok, fericire și... poftă mare

| Freya1 a răspuns:

Sa începem cu începutul.
De ce cauta bani?
1.Pentru ca ele nu au.Sau au dus o viata nașpa și nu mai vor sa fie intr-o situatie similara și li se pare mai ușor sa caute pe cineva ce le poate ușura traiul din punctul asta de vedere, ele considerând ca nu sunt suficient de capabila sa procure acei bani (sau nu vor sa se oboseasca).
2.Pentru ca sunt deja femei cu bani și nu vor sa ia pe cineva fără, sau vreo putoare pe care sa o întrețină.
3.Pentru ca asa au fost educate de acasă, ca trebuie sa iei pe cineva cu bani ca să ai un trai bun și sa fi vazuta bine.
4.Sau,deși repet lucurl asta cu toate ca e o mica diferență.Au avut pana intr-un punct un partener ce cheltuia aiurea, ce nu avea noroc la bani, ce nu se pricepea la nimic ca să ii facă și au tras singure pana s-au sictirit.
Iar lista poate sa continue.
De ce aspectul vizual? cel mai probabil te referi la cel fizic.
Sunt oameni și oameni.Eu încă merg pe premisa ca frumusețea e în ochii celui care privește pentru ca altfel nu ai sta cu x persoana. Daca tu îți faci o relati cu y, înseamnă că il/o placi și fizic ca altfel nu ai avea ce sa cauți acolo.
Dar dacă te referi de anumite fete ce cauta un anumit tipar doar pentru ca da bine.Asta e răspunsul, pentru ca da bine.

Și la partea a doua exista mai multe explicații.
În primul rand nu toate femeile și nu toți oameni sunt credincioși sau religioși practicanți încât sa le pese dacă ești tu cu Dumnezeu sau nu.
Pe urma mai sunt femei ce cauta la barbati sa fie milosi, modești și sinceri.Cel putini sinceritate toți vrem
Dar legat de modestie, mai sunt și femei ce vor sa se afirme nu doar sa stea în umbra.Ca asa e creata lumea. Daca eu prefer sa stau intr-un colt chiar dacă poate am zeci de mii de euro în cont, nu înseamnă că și georgeasca va vrea sa facă la fel. Poate ea vrea sa își scoată in evidenta reusitele.
Iar legat de mila, eu una sincer cred ca fiecare vrem asta de la partener (sa fie milos și empatic) dar nu neapărat cu toată lumea.Ca uneori facerea de bine...

Nu tuturor le place muzica clasica sau arta.Pur și simplu nu toți pot fi fierți pe mozzard.

La fel și legat de știință. Sunt oameni ce pur și simplu vor sa își trăiască viata nu sa zgurme toată ziua în trecut și în stele. Daca am fi toți filozofi,s-ar duce lumea asta in cap,ca toți am sta doar cu ochii în luna.

În ziua de azi mai e importanta și mintea,într-adevăr,nu pentru toată lumea dar găsești foarte mulți oameni ce își doresc un partener ce sa aibă cultura generala,sa poată sa poarte o conversație, sa aibă o școală sau o meserie ok la activ.Dar nu putem nici sa cădem în extrema celalalt și sa ne imbuibam capul doar cu stiinta, cunoastere, calcule, molecule și tot felul de lucruri de genul ce sincer rar iti pun ceva pe masa.
Și da, poți sa fiu de acord ca e aiurea unde sa ajuns legat de bani.Nici eu nu suport ideea ca au ajuns bani și fala mai sus decât respectul, stima de sine, bunul simt și etc.Si nu e ok ca se procedează asa.
Dar sunt de acord ca ai nevoie de bani, mașina etc intr-o limita normala și de bun simt.

Asta e problema, ca nu mai e nimic banal și ca toți încearcă sa fie cât mai extravaganti.
Dacă fac un botez nu îl fac dor pentru a creștină copilul.Il fac pentru a-l îmbracă în haine de firma și a face paranghelie cu zeci de invitați.Asta nu e banal.
Sau dacă face unul o facultate, nu se mai duce la universitatea din cucuietii din vale la un profil normal.Toti baga bani sa ajungă în America dacă se poate ca să iasă în evidenta. Ceia ce nu e banal.
Chiar asta ma enervează pe mine.Ca nu se mai pot face lucrurile intr-un mod simplu, normal ci doar chestii extravagante și exagerate.

| CostinAlamariu a răspuns:

Bine ar fi să se uite după aspectul fizic. Că așa aș fi avut si eu iubita pana acum dacă ținea strict de aspect.