| georgenbn a întrebat:

De ce noi romanii suntem certati cu ungurii? Ce s-a intamplat? Daca se poate vreau sa stiu tot, dau funda, multumesc ❤️

Răspuns Câştigător
| cristianmihai1 a răspuns:

Relatiile dintre Romania si Ungaria au fost tensionate din cauza unei serii de factori istorici si culturale, care au dus la conflicte si neintelegeri. Iata cateva dintre aceste probleme:

Revendicari teritoriale: De-a lungul istoriei, Romania si Ungaria au avut dispute privind teritoriile pe care le considerau ale lor.

Minoritati etnice: Ambele tari au grupuri de minoritati etnice, una dintre care este maghiara, care au fost obiectul conflictelor si discriminarii in diferite momente din istorie.

Perspective diferite asupra istoriei: Romania si Ungaria au perspective diferite asupra evenimentelor din istoria lor comuna, ceea ce poate duce la interpretari divergente si tensiuni.

Relatii politice tensionate: Relatiile politice dintre Romania si Ungaria au fost tensionate din cauza divergentelor privind politica regionala si europeana.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce ai invatat la istorie despre Transilvania?

| sierra1 a răspuns:

" georgenbn: noi romanii suntem certati cu ungurii"

cine ți-a zis asta? Spune-i să-ți dea banii inapoi

| Drimmero a răspuns:

In toata istoria noastra ne-am tot batut cu ei pe teritorii, avem victorii frumoase impotriva ungurilor dar de departe cea mai frumoasa victorie a fost in 1918 cand a avut loc Marea Unire, urmata de umilinta suprema incasata de ei la Tratatul de la Trianon din 1920 atunci cand marile puteri ii garantau Romaniei granitele si suveranitatea cu tot cu Transilvania care a fost ocupata de unguri mai multe secole, i-am batut de i-am tavalit pana ne-am luat Transilvania, Ardealul e pamant romanesc, asta trebuie sa stie absolut toti ungurii care inca tipa ca Transilvania e a lor, nu a fost, nu este si nu va fi niciodata. Sunt foarte multe tensiuni politice din cauza lor prin Ardeal cu tinutul secuiesc, o mizerie de entitate inventata de ei, sa se duca la ei in tara daca vor sa se simta ca acasa,, eu unul nu voi fi niciodata de acord ca tinutul secuiesc sa fie recunoscut ca fiind un stat independent, conducatorii Romaniei trebuie sa fie foarte atenti cu specimenele astea pentru ca au cam acaparat anumite zone din Ardeal, daca ii lasi de capul lor lucrurile vor scapa de sub control, trebuie mai putina toleranta pentru ungurii/secuii care viseaza umed la tinut secuiesc. E strigator la cer sa ceara astia autonomie intr-o alta tara straina iar statul sa le faca pe plac, romanii sunt minoritari acolo si marginalizati, au fost si inca sunt scandaluri etnice din cauza lor.

| CostinAlamariu a răspuns:

Transilvania

Răspuns utilizator avertizat
| IceRope a răspuns:

Românii nu sunt certați cu ungurii. Doar politicienii bagă bățul prin gard, dorind să atragă proștii de partea lor. De ce? Fiindcă proștii sunt majoritari și reprezintă o masă importantă de votanți.