| mamiloca a întrebat:

De ce nu pot manca anumite mancaruri? Adica eu cel mai mult urasc morcovul, si patrunjelula la micut rau (Nu leusteanul) Deci cand le vad imi vine sa vomit oarecum. Mananc aproape orice, in afara de cartabosi, morcovi, si pastrunjelul mentionat mai sus. Este vreo problema? Adica fiecare om are gustul lui etc. Si mananc si dulciuri nu pot sa zic, dar ma intai incerc sa mananc mancare iar dupa ceva dulce. Sucuri gen cola beau mai rar decat inainte, si sa va mai zic ceva. Am eu uneori mintea aia nebuna gen daca manan ceva ma gandessc la ceva scarbos =] si dupa piere din chef-ul de mancat, (la unele mancaruri) De fel asa sunt eu, am anumite ticuri pe care la fac o data la cateva luni, nu stiu ce sa mai zic. Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| LoveSleep a răspuns:

Nu știu cum Donna nu a fost încă suspendată. Dacă ar avea puțină demnitate și-ar șterge contul și și-ar cere scuze pentru ce gogoși a scos pe gură cât a stat pe aici.

Dar în fine.
Nu poți mânca pentru că nu vrei. Și nu vrei să le mănânci pentru că nu îți plac.Și e absolut ok. Înțeleg să mănânci forțat unele lucruri dacă tot ceea ce vrei tu să mănânci e pizza și șaorma, pentru că o să te îmbolnăvești cândva dacă mănânci așa. Dar mi se pare extrem de stupid să te forțezi sau cineva să îți impună să mănânci ceva ce nu îți place.
Era cineva la noi în a doua zi de crăciun, stăteam la masă și mâncam. Copilul nașilor mei, alegea mazărea din salata de boeuf și mânca restul. Taică-su a sesizat și a început să îl certe și să îl forțeze oarecum să mănânce mazărea. Nici măcar nu i-a dat un motiv bun pentru care s-o facă, putea să-i zică că e bogată în calorii sau ceva de genul. Tot ce repeta el e că dacă făcea armata ar fi mâncat mazărea și nefiartă de pe jos. Problema lui consta în faptul că e pretențios.
Genul ăsta om o să-l găsești în majoritatea familiilor. Nu cred că e foarte multă lume născută înainte de 95' care să nu fi auzit chestia cu "faci nazuri la mancare, pe vremea ta mancam..."
Nu știu de ce am scris atât de mult. Ideea e să mănânci ce vrei tu, atâta timp cât nu exagerezi cu ceva anume și mănânci mai diversificat. Dacă ai feluri de mâncare sau alimente care nu îți plac, nu trebuie să te forțezi să mănânci. Dacă ești preocupat de vitaminele pe care le pierzi, caută alte alimente care să le conțină.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu sunt ticuri, sunt doar hachite de copil mic!
Sunt convinsa ca manaci morcov daca este amestecat in mancare si nu stii ca este acolo!
Atata vreme cat nu estsi alergic la marcovi si patrunjel, pentru ca nu exista asemenea alergii, este doar o alegere personala sa nu le manaci, din prostie.
Este vital sa iei vitamina A din morocov, fara de care vederea ta poate suferii. Dar vei intelege asta cand vei mai creste, momentan nu sunt decat hachite/razgaieli de copilas mic.
Cat privesc dulciurile, daca nu stiai iti spun eu: fac carii multe si chiar cancer, deci, elimina-le din mancarea ta zilnica!

| mamiloca explică:

Am uitat sa mentionez ca Mama mea, are un magazin si d-aia mananca mai mereu dulciuri.