| stefiiii3 a întrebat:

De ce nu sunt oameni interesati de astrologie si de ce nu cred ca niste planete, de fapt un sistem solar, te poate schimba pe tine ca persoana?
Chestia cu ascendentul este complicata, dar cred ca il poti afla si fara o data exacta de nastere, doar prin multa documentare.
De cand titeste despre asta, parca viziunea mea asupra vietii s-a schimbat. Cu timpul am invatat si multe aspecte despre mine care nici macar nu le sesizasem pana acum.
Este foarte interesant sa cauti ceva ce nu ai stiut pana acum si ar putea sa iti schimbe perceptia asupra viitorului tau, dar si a trecutului.
Daca nu va intereseaza subiectul, numai umpleti comentariile cu mesaje nefolositoare, multumesc anticipat.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

~De ce nu sunt oameni interesati de astrologie~

simplu: n-are nici o justificare stiințifică, e similar cu ghicitul in palmă sau zațul de cafea

| mastadont a răspuns:

Și cum anume te schimbă pe tine faptul că o planetă are o orbită predictibilă? Ce vă face să credeți că mișcarea planetelor ar avea vreo relevanță asupra a ce vei face tu într-o anumită zi?
Mie mi se par niște aberații fără margini, la fel ar putea spune și șamanii indieni care citesc în măruntae de animale că acestea ne pot spune ce se va întâmpla însă nimic nu poate fi dovedit prin experimente pentru că este totul o înșelătorie prin care lumea este prostită și manipulată în a crede că au un oarecare control asupra viitorului.
Singurul efect vizibil pe pământ al unui corp ceresc este cel pe care îl are luna, care datorită masei sale afectează nivelul mărilor și al oceanelor, provocând fluxul și refluxul, în rest sunt doar povești de adormit oamenii mari.
Somn ușor...

| CIaudiu a răspuns:

Inca mai exista in 2022 prosti care mai cred in zodii?

| Together a răspuns:

Ai aflat despre numerologie? Sunt multe pseudostiinte care ar putea sa-ti placa, problema e ca nu poti face predictii corecte pe baza lor.

Ca sa-ti dai seama daca ai o teorie buna, faci predictii cu ea si apoi le testezi in realitate. De exemplu cu astrologia, poti stabili o data de nastere la intamplare, si scrii tot ce prezice astrologia despre o persoana nascuta atunci. Apoi iei un om despre care stii doar data nasterii, si scrii tot ce prezice astrologia despre persoana respectiva.

Apoi cunosti omul respectiv si vezi care dintre cele doua predictii se verifica mai bine. Testele stiintifice (teste foarte riguroase) au aratat ca nu poti prezice mai bine cu teoriile astrologice decat predictii la intamplare, de-aia astrologia nu este inclusa in descrierea stiintifica a lumii.

Totusi, din cate inteleg sunt niste corelari intre ziua nasterii si anumite trasaturi, de exemplu cei nascuti iarna-primavara sunt cu 5-8% mai predispusi la schizofrenie si personalitate bipolara (bpd), cei nascuti in martie-mai sunt mai predispusi la depresie majora, cei nascuti in martie mai predispusi la autism... Sunt doar corelari si sunt interesante, dar nu putem spune nimic despre planete bazat pe ele.

https://www.psychologytoday.com/......-astrology

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9428062/

De curiozitate, au fost afectate teoriile astrologice de descoperirea lui Eris in 2005 sau schimbarea categoriei lui Pluto din 2006?

| MyNameisEduard a răspuns:

Până acum nu știam de astrologie, datorită ție am aflat si mă voi interesa mai mult.Multumesc!