| MyNameisEduard a întrebat:

De ce oamenii se supără când îi refuzi dacă vor să te servească cu bere sau cu un rachiu sau alcool în general? De ce unii nu pot înțelege când le spui că nu bei?
Ce i-aș putea spune cuiva când pățesc asta? Cum să-l refuz politicos și să înțeleagă?
Scuzati categoria dar n-am știut unde să o pun.
Dau fundă!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Lioana a răspuns:

Trebuie sa fii ferm si sa spui ca nici vorba, ca tu nu bei.
Nu au de ce sa se supere. Si daca se supara e prostia lor.
Daca esti moale si pari nehotarat oamenii vor insista, si daca insista si tu nu le faci pe plac, ei se simt prost si poate de aceea se supara.
De aceea e bine sa fii hotărât si ferm pe decizia ta.

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poti sa le zici ca preferi o femeie cu forme pentru o noapte de neuitat in schimbul bauturii, atunci no sa se supere

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sa le spui ca tu nu bei si îi rogi sa i ti respecte decizia. Fara suparare

| Violleta2022 a răspuns:

Le spui ca ai o conditie medicala la stoma sau ficat si nu ai voie sa consumi deloc alcool.
In felul asta nu iti mai spun nimic, se jeneaza si te lasa in pace.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Spui că ai probleme medicale care îți interzic consumul.

| gabicoo a răspuns:

Pentru că Românica este singura țară din lume în care ești întrebat "De ce nu bei? Ești bolnav?"

| Brizbriz a răspuns:

E simplu, accepti bautura, iti infigi buza de sus in ea, si apoi o pui jos, asa nu mai au nimic de spus, iar tu de fapt nu bei nimic

| mi25 a răspuns:

Eu le spun: de 5 ani nu mai beau. Si cu asta am incheiat.

| Sophieka a răspuns:

Eu am ajuns sa prefer sa fiu directa : Nu beau alcool.

Insa am ajuns sa fiu foarte selectiva si cam greu sa mi se mai intample sa fiu intrebata.
Preferabil e sa-ti gasesti anturaje bune, care sa nu iti pot crea discomfort si cu, care poti avea o relatie frumoasa nu toxica.

| haileewatson a răspuns:

"Multumesc, dar nu beau alcool." Simplu si la obiect. E problema lor ca nu au capacitatea sa inteleaga

| RaduRobertRO a răspuns:

Pentru ca ei vor sa bea, nu le pasa de e vrei tu. Sau mai sunt unii care nu te vad barbat daca nu bei.