| Derosa a întrebat:

Hei, Vreau sa va cer parerea. Am 17 ani si nu imi place de loc alcoolul, din motiv că nu consider că mă va ajuta cu ceva daca beau pur si simplu alcool ce imi va omorî neuroni. Dar bunicul meu de fiecare dată când suntem la o masă festivă și este alcool pe masa spune mereu sa beau si eu gura. Eu il refuz de fiecare dată politicos, iar el se uita ciudat la mine si spune ca sunt musulmană si de aia nu beau. Este un lucru foarte enervant pentru ca nu pot intelege ca eu nu vreau sa beau nici măcar să gust pentru ca nu imi face placere. Voi ce spuneti?

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

E bine ca esti hotarata. Bunicul tau nu gandeste clar, daca mai si bea ceva. Tine-o tot asa.

| viavo a răspuns:

Faci foarte bine refuzand. Banuiesc ca buunicul tau beacam mult si in general un om care bea arenevoiede companie la pahar.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu ar trebui sa te streseze indemnul bunicului, probabil pentru c -i un om simplu, needucat, care habar nu are cat rau poate face alcoolul, unui copil.
Este suficient sa-i spui ca nu doresti sa bei si sa ignori ce iti spune el mai departe, fiindca nu are habar ce spune.

| Andreeush a răspuns:

Nu trebuie să te simți obligată, nu o face și gata.
Alcoolul nu o să te ajute cu nimic, deci nu pierzi nimic.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Abstinenta este cea mai buna alegere.

Răspuns utilizator avertizat
| Clytia a răspuns:

Așa mai face și bunicul meu. laughing
Dacă tu nu vrei să pui limba pe alcool, nu te poate obliga nimeni. Bunicul tău îți spune așa doar pentru a te determina să nu-l mai refuzi. Continua așa și lasă-l pe el.

| Zorn a răspuns:

Daca nu vrei sa bei, nu bei si gata. Lasa-l sa zica ce vrea. Nu o sa patesti nimic daca gusti un pahar o data la nu stiu cat timp (asta ca o mica paranteza), dar daca tie nu iti face placere sa bei, din motive personale, e strict problema ta. E cam greu sa il indupleci fiindca el are o mentalitate diferita si acum, fiind batran, si traind mult timp in anume fel, i se va parea ciudat ca tu nu vrei sa pui gura pe alcool, nici macar sa gusti, tinand cont ca majoritatea tinerilor la varsta asta ar lua paharul cu placere laughing
P.S.: Alcoolul dauneaza daca se face abuz de el si bei pana nu mai stii de tine, distrugandu-ti creierul, ficatul etc. sau bei in mod constant. Un pahar de vin, de exemplu, baut o data la cateva zile, e chiar ok si are unele beneficii pentru sanatate (ex. ajuta la circulatie).

| Clarity a răspuns:

Eu zic sa continui sa faci ce ai făcut pana acum. Trebuie sa înțelegi societatea in care bunicul tău a trăit și cât sa băut pe atunci și de ce sa băut atât. Dacă tu nu vrei sa bei, nu bea, dacă lumea nu înțelege acum poate vor înțelege mai târziu.
Tot timpul o sa fie cineva care încearcă sa te convingă sa faci ceva ce tu nu vrei, dacă nu ii familie o sa fie prieteni, iubita și așa mai departe. Depinde cât de tare esti ca sa poți sa faci ce vrei tu și nu ce vor alti. Deocamdata ai început bine, sper sa o ții tot așa.