| anonim_4396 a întrebat:

De ce oamenilor la place să bârfească?
Am avut un grup de prieteni care in fata imi erau prieteni iar pe la spate ma barfau si isi dadeau coate. Am facut ceea ce ei spuneau, am crezut ca poate daca fac asa cum vor ei, ma vor accepta si nu vor spune ceea ce spun pe la spatele meu.

Răspuns Câştigător
| PersonajFictiv a răspuns:

Le place sa barfeasca pentru ca asta le da un sentiment de superioritate ( atunci cand vorbesc de defectele tale ) iar cand te barfes pentru ca ai succes sunt invidiosi.
Fiecare persoana are defecte,in loc sa radem de altii mai bine ne-am uita la noi si am incerca sa depasim acele lucruri care ne tin pe loc.Dar cati fac asta?
E mai usor sa te uiti la altii si sa acuzi, sa arati cu degetul decat la tine.
Daca te simti superior cand vorbesti de defectele cuiva de ce ai incerca sa vorbesti de ale tale, cand asta iti da un sentiment de tristete, de dezamagire si stai..ca mai trebuie si sa faci un efort ca sa depasesti anumite defecte ale tale,sau poate doar sa le accepti.

Daca sunt barfele alea adevarate sau nu e alta discutie,cat si daca acele barfe sunt intr-adevar un motiv de a rade de cineva.
Sunt oameni care isi bat joc de alti oameni si ii considera inferiori DOAR pentru ca au diferite gusturi muzicale,aici cine e idiotul,cel care e barfit sau cel care barfeste? Ala care barfeste e.

Trecand peste astea.
Incearca sa te descoperi pe tine, sa vezi in timp ceea ce te face fericita,ce te face trista,ce te face sa fii mandra de tine si ce te face sa te simti ca un gunoi.
Apoi, poarta-te asa cum te simti tu bine, iar prietenia cu alte persoane o sa se formeze in mod natural.

De suferinta nu o sa scapi oricum, greseli o sa mai faci, dar o sa evoluezi trecand peste toate, asa e natural, acceapta asta.
Pe orice drum ai merge o sa ai parte de anumite obstacole, asa ca incearca sa mergi pe drumul tau. Daca mergi pe alt drum,tot o sa intalnesti obstacole, dar ce satisfactie o sa mai ai dupa ce treci de ele daca destinatia nu e pentru tine?
Daca esti sincer de exemplu, un obstacol e atunci cand esti sincer cu cine nu trebuie, deci trebuie sa inveti sa acorzi increderea cu prudenta si sa te deschizi cu anumite lucruri doar in fata persoanelor in care ai incredere deplina si care ti-au demonstrat ca sunt de incredere.

Vorbeste cu parintii tai despre chestiile astea, sunt persoane care te iubesc si care iti vor binele, asculta si parerile altora dar e bine sa iti intrebi si parintii.
Multa bafta.

| Layyla a răspuns (pentru PersonajFictiv):

Multumesc, raspunsul tau si al fetei aleia m-au ajutat foarte mult, pacat ca nu am doua funde. Multumesc mult de tot happy

| PersonajFictiv a răspuns (pentru Layyla):

Cu placere, ma bucur ca te-am putut ajuta happy

6 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Nu o sa fi niciodata pe placul nimanui nici daca ai deveni exact cum vor ei de aceia nu e bine sa devi ceia ce nu esti sau vrei de gura lumii.
Gura lumi nu o astupa nici pamantul si mereu vor exista oameni ce se vor uita in curtea vecinului sa vada daca el are o capra mai frumoasa...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Axiomele nu se demonstreaza.Asa e si aici.
Nu te intereseaza cauza, te intereseaza efectul.Si nu cred ca exista cineva care sa se abtina sa comenteze sau sa critice o alta persoana.
Nu rezolvi nimic daca te prefaci a fi cine nu esti, doar de dragul de a face impresie buna.Ce sens are? La un moment dat devine obositor sa porti mereu o masca.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai fost cârpa lor.

| Raniaa a răspuns:

Pentru că este la îndemână.
Pentru că este atât de ușor să arăți cu degetul. Dacă slăbești, ești superficială. Dacă spui direct ceea ce gândești, ești dură. Dacă plângi, ești slabă. Dacă te afișezi puternică, ești rece. Dacă-ți pasă prea mult, ești naivă. Dacă nu îți pasă, ești arogantă...și uite așa nu vei mulțumi niciodată pe toată lumea. Trăiește-ți viața exact așa cum vrei, unde vrei și lasă-i pe cei din jurul tău să vorbească.
Ai grijă pe cine alegi ca "prietenii ".
Don't give a f*ck!