| anonim_4396 a întrebat:

De ce prețurile Stomatologice sunt cele mai cotisitoare fata de alte servicii? Ținând cont ca salariul din România nu este la un nivel cu ale țărilor europene. 74% din romani au probleme dentare, Ba, chiar au cel putin un dinte scos. Străinii vin la noi in tara sa își facă dantura cu salariul lor. In ce tara trăim?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Preturile serviciilor medicale in Romania, chiar si cele dentare, sunt chiar decente in comparatie cu vestul Europei... decente chiar si daca vorbim procentual referitor la venituri.

Romanii au probleme cu dantura pentru ca in primul rand ne lipseste eduatia in ceea ce priveste igiena. Cata lumea de la tara se spala pe dinti? putini, exagerat de putini.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cine zice ca sunt "cele mai costisitoare"?
Nu cred ca stii costurile celorlalti medici, sau costul unei zile de spitalizare, de exemplu.
Sau, cam cat te costa daca vii sa-ti repar o masina "cariata", la mine happy
Serviciile de stomatologie mi se par ok ca pret. Eu chiar am ales unele scumpe, si consider ca au meritat (dupa 7 ani).
Psihologii iti iau cel putin jumatate din pretul unui dentist, doar ca sa stea de vorba cu tine (nu consuma nici un material, nimic). Si nu te rezolva din 3 sedinte, ca stomatologul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

rolling on the floor Buna asta serios! TU habar nu ai cati italieni merg in Romania sa isi faca dantura ca e de 2 3 ori mai ieftin. Daca nu chiar mai mult.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ps. Sa nu par chiar de tot mitocan. Poate la salariile din RO sunt mari preturile dar crede-ma, in comparatie cu afara e chilipir.