| anonim_4396 a întrebat:

De ce pun rusii covoare pe pereti?
Am vazut in multe poze, ca isi decoreaza peretii cu covoare...

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Traditia asta exista candva si la romani. Noi puneam carpete, realizate la gherghef.
Erau tot ca niste covoare, dar aveau imprimate anumite teme (Rapirea din serai, Cina cea de taina, etc). Rusii, moldovenii de peste Prut sunt popoare conservatoare. De aceea, anumite traditii, ritualuri, care au existat si la noi (dar care s-au pierdut intre timp), inca se pastreaza in acele locuri.

2 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Ai vizitat vreo casa țărănească de la noi? Acolo încă și acum sunt pe pereți.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Am văzut mai demult pe net cum că ei fac asta deoarece pereți blocurilor lor sunt prea subțiri dar și pentru că așa le place.