| wannabe a întrebat:

Ce parere aveti despre oamenii care inca isi mai pun in casa covoare pe pereti?

32 răspunsuri:
| mami a răspuns:

Fiecare cu gusturile lui, cat despre covoare pe peretzi - sincer nu am vazut, in schimb carpete cu dimensiuni chiar si cat peretele de mari am vazut pe peretzi

parerea mea - cuiburi de paianjeni, cumulatori de praf iar pentru unii termoizolatori

Stefan
| Stefan a răspuns:

A avea covoare pe pereti. e o traditie, e ceva specific zonei respective si chiar daca suntem in secolul 21 nimeni nu ne împedica sa o respectam. E necesar sa respectam traditiile, portul si felul nostru de a fi.

| psiholoaga a răspuns:

Despre oameni, nicio parere. Despre "moda" - nu imi place.

daniela
| daniela a răspuns:

Ficare cu gusturile lui si poate asa e moda acolo de ce sa-i condami?

mira
| mira a răspuns:

Sunt niste oameni liberi care au dreptul sa-si aranjeze interiorul ca sa se simta ei bine.Stii ca exista covoare pe care le insulti daca le pui pe jos? De exemplu, covorul oltenesc.In materie de covoare conteaza si inaltimea camerei, mobila, celelalte decoratiuni.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

@mucea: Ca doar n-oi pune parchet pe pereti. Aici era vorba de pereti, nu de podele.

Intr-adevar, nu mi-au placut niciodata peretii "imbracati" in covoare. Va mai amintiti (cei trecuti de 40 de ani) fioroasele "rapiri din serai" care aratau bunastarea familiilor cu membri truditori prin Siria si Arabia Saudita?
Doamne... ce cosmar!

| mircea a răspuns:

Nu stiu daca pot sa cred ceva special (apreciadiv, sau depreciativ) in legatura cu oamenii care-si pun covoare pe pereti. De ce sa fie ceva deosebit, sau anormal? Fiecare se manifesta conform modelului de educatie pe care l-a primit. La tara sunt foarte multe case unde este o traditie sa ai in fiecare camera sa fie un covor, sau o carpeta cu un model popular. Este o forma de manifestare a simtului artistic al oamenilor. Este o forma de arta romaneasca straveche.

| frida0purple a răspuns:

Depinde de cultura, obiceiurile, stilul de viata al fiecarui om. mi-se pare chiar o idee buna, cand vrei sa pastrezi cultura si obiceiurile traditionale specifice.

| frida0purple a răspuns:

Depinde de cultura, obiceiurile si traditia fiecaruia. si bunica la tara isi pune, si mi-se pare interesant.

| damav a răspuns:

In general sunt oameni care au crescut la tara unde se puneau mai mult pentru caldura si probobil s-au obisnuit asa.In rest este alegerea lor, atata timp cat se simt bine in casa lor si nu ne afecteaza pe noi cu nimic e ok

| kathessa a răspuns:

Tine de gust, traditie... poate si religie. Nu cred ca e asa deranjant. Tie ti se pare?

| MMady a răspuns:

Mai sunt oameni, la tara, care mai pastreaza aceste traditii, asa cum spune si @Stefan

| Ciprian271 a răspuns:

Ca sunt mandrii ca sunt romanii.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Moda asta mie nu imi place, dar nu am nimic cu oamenii acea.Asa cum spunea si Psiholoagawinking
E dreptul fiecaruia sa aleaga cum sa isi decoreze casawinkingDaca lor le place, nu conteaza parerea celorlaltiwinking

| JackieSue a răspuns:

Nu ma deranjeaza cu nimic oamenii care inca isi pun covoare pe pereti.Sunt diferiti deci poate am ce invata de la ei ...cateva lectii de viata alea alea ...stilul in care iti decorezi casa spune foarte multe despre tine.

| bluerose a răspuns:

Am o părere bună despre ei pentru că păstrează tradiţiile.

| eek a răspuns:

De prost gust...si... fara stil. intr un timp. avea si bunica mea carpete de alea cu rapirea din serai.deci m au terorizat complet.ma inspaimantau cand eram mica. da'odata ce am crescut am ajutat o sa scape rapid de elebig grin eu cel putin nu suport sa am ceva pe pereti...nici macar tablourihee hee parca fac camera sa arate mai mica.si nu mi place.

| Haydee a răspuns:

Ca sunt demodati?raised eyebrows

| optimista_5827 a răspuns:

Sa facem deosebirea...sunt carpete cu desene...mamaia de la tara avea una ciudata cu doua fete ziceai ca-s gemene puse una in spatele celeilaltepeun fond negru cu niste forme colorate...nu stiu... ceva urat, inspaimantator...nu-mi placea. Mamaia de la orasaveaintr-o camera pe care nu o folosea o carpeta cu o padure si o casuta...si era si o veveritza si o caprioara...era flumoss big grin...ca intr-o poveste. ma rog...astea nu se mai poarta.
dar o carpeta facuta manual, din fir de lana vopsit...lucrat la razboi...eee...asta dragilor se numeste arta, iar un om cu putin respect pentru traditie nu o va arunca. Un unghi de-al meu avea o camera facuta intr-un pod, ceva rustic, cu oale covelturi si alte chestii rustice...frumos raau de tot big grin...
chiar daca niciodata nu ne-am pune noi in camere, nu trebuie sa uitam ca suntem romani si valorile raman valori happy

| Klara a răspuns:

In casele musulmane... e normal sa ai covoare pe pereti ( e traditie)
In schimb, in Romania, e deja...pff...nasol.
Mai ales chestii de genul Rapirea din Serai

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu stiu....totusi in secolul 21 sa iti mai pui covoare pe pereti? Mi se pare cam nasol!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai, covoare nu pune nimeni pe pereti, sa facem distinctie intre carpete si covoare, covoarele sunt pentru podele, carpetele le poti pune unde doresti.
si sa raspund la intrebare? fiecare isi decoreaza casa cum doreste, mie nu-mi plac, insa nici nu pot impune cuiva sa renunte la ele.
@mucealuiflaimoc-sunt curios cum vei pune tu parchet pe pereti. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai face cineva asa ceva thinking
Nu imi place chiar de loc straight face
Dar fiecare cu gusturile lui.
Matusa mea are in dormitor un mik altarhee hee sunt peste 100 de iconitze pe o portziune a peretelui straight face este cam exagerat oh go on.
xoxo
by zui

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Covoare pe pereti nu am vazut niciodata. Carpete am vazut la bunica. Oricum, ma intreb daca noi, la varste mai inaintate, pe la 70 de ani, am mai schimba lambriul de pe pereti pentru ca a aparut alta moda. Mie sincer, nu mi-ar mai pasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie imi place sa fiu la moda! va indemn pe toti sa tineti cont de moda...

| Mwhahahaa a răspuns:

Mi se pare dezgustatorlaughing

Deci, nu e la modaoh go on

Tzarani:-&
Pe mine sincer ma dezgusta.
Nici bunik`mea nu mai poarta asa ceva pe peretzi chatterbox
De vreo 20 d ani laughing

| wannabe explică:

La mine la tara inca se mai respecta aceast/a "moda/obicei" de aceea am intrebat

| Elena97M a răspuns:

Nu cred ca exista oameni care DE ACUM sa-si mai puna covoare pe peretzi dar persoanele in varsta, de exemplu bunik mea, ink se mai gasesc in casa lor covoare pe peetzi...

-----------> Moda veche

| laurentiu_9029 a răspuns:

Dilii.

| danutzyscorpyon a răspuns:

Sunt neamuri de-ai lu' hercule laughing))