Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

De ce rasismul, sexismul si homofobia inca exista in anul 2014? Romania, uimeste-ma cu raspunsuri inteligente!

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

De ce? Degeaba.

43 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Poate pentru ca romanii sunt in urma cu 20-30 de ani?

| Leocerba a răspuns:

In mod obisnuit, atomii au acelasi numar de electroni si protoni dar sunt cazuri cand electronii se muta si se produce energia aia neplacuta.
Se poate ca unii nu pot gandi pozitiv, ar insemna sa se incarce cu ioni pozitivi si cand pun mana pe pieptanul incarcat s-ar curenta. Sau pe clanta. De aia gandesc asa negativ, cu rasism, sexism, homofobie si alte vorbe de ocara.
Tine de legile fizicii.
In 2014 ne-ar trebui un pic de evolutie ascendenta, dar na...
Ei, suficient de inteligent raspunsul meu? Ma refer la cel dat printre randuri, frate.

| Hombre a răspuns (pentru Leocerba):

Măi Leoacerba măiii, am tot cautat raspunsul printre randuri conform indicatiilor pretioase in lumina directivelor congresului....pardon, asta e placa aia de la congresele trecute, dar nu l-am găsit. Nu cumva ai scris cu cerneala simpatica ca la mine nu se vede nimic, astept luminare.

| fleetFoxes a răspuns (pentru Leocerba):

Prea tare formulat.

| Leocerba a răspuns (pentru Hombre):

Era un cliseu, stii ca oamenii inteligenti isi folosesc un anumit gen de pricepere speculativa si uneori obisnuiesc sa spuna chestii pe straturi, gen pentru un prim strat de oameni, apoi se adreseaza si unui al doilea strat de oameni, folosesc si spatiul dintre randuri pentru a transmite mesaje...si tot asa pana la esenta. Na, in clipa cand am citit in intrebare "uimeste-ma cu raspunsuri inteligente!" am zis ca o dau pe aia cu "printre randuri" ca pe un cliseu al desteptului si nimeni n-o sa se tradeze ca n-a putut citi nimic printre randurile mele! laughing Nimeni afara de dumneata, care cu un simplu "Imparatul e gol" a desconspirat toata intelijenta mea.
crying

| AlexanderAdrian a răspuns:

E cam greu cu rasismul fiindca la noi in tara nu prea exista nici negri nici asiatici, in capitala sunt vazuti mai des, la mine in oras de exemplu pot trece luni pana sa vezi uneori unul pe strada.

Sexismul are radacini adanci evident in oranduirea sociala din trecut, chiar un trecut recent, oranduire care a tinut secole de-a randul, preconceptiile si obiceiurile mor greu.

homofobia inca exista din cauza propagandei bisericii, bazata pe doctrina religioasa pur si simplu, mai exact faptul ca dumnezeu uraste si pedepseste homosexualitatea, aceasta fiind o practica impotriva naturii. Acest considerent fara probe reale face adeptii bisericii sa reactioneze intotdeauna violent in special verbal.

Cred de asemenea, in cazul persoanelor ne-religioase, ca unii nu-si pot vedea de treaba lor, au diverse frustrari, se simt cumva amenintati, unii chiar declara ca li se pare ca modul de viata "normal" si "valorile" le sunt amenintate. Valorile familiei traditionale.

Valorile familiei traditionale si ale societatii sunt mai curand atacate zilnic de heterosexuali prin faptul ca inseala, violeaza, isi ucid sotii din dragoste sau gelozie, nu mai vorbesc de preotii care molesteaza minori de acelasi sex.

| LittleMinnie a răspuns:

Toate astea exista pentru ca omul nu vrea sa accepte noul in general si ii este frica de ceea ce nu cunoaste..si unii dintre cei care accepta pentru ca nu ii deranjeaza cu nimic acest lucru nu o spun cu voce tare pentru ca vor zice ceilalti "uite ma si la asta" ..cu toate ca unii gandesc la fel.e gramada aia in care se arunca toti doar pentru ca e usor sa judeci.vor mai trece muuuulti ani pana cand oamenilor le va pasa doar de ei si ii vor lasa pe restul in pace.

| sappy a răspuns:

Toate sunt in stransa legatura cu educatia, mentalitatea fiecaruia dar si manipularea persoanelor cu putina educatie de catre mass media

| Fernando9Torres a răspuns:

Traim in aceeasi tara, trebuie sa stii de ce!

| OnuOnulică a răspuns:

Şi te asigur că o să existe şi peste 20 de ani dacă continuăm în felul ăsta.

| Mădă0611 a răspuns:

Asa o sa fie mereu, oamenii se tem de ce nu cunosc sau nu inteleg, asa a fost, asa va fi.

| sublime89 a răspuns:

Pentru ca in Romania anului 2014, religia este aproape la fel de importanta cum era in Romania anului 1014.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Pentru ca suntem o tara de ''hateri'' ca sa folosesc limbajul generatiei 9gag.

| Alcyon a răspuns:

Serios vorbind, daca se asaza langa voi o tiganca de-aia, cu fuste lungi, pun pariu ca o sa uitati rapid discursurile antirasiste etc si-o sa va luati talpasita happy Si nu intelg de ce te referi la Romania in mod special? Da o raita prin vest, sa vezi cum stramba aia din nas, cand aud ca esti roman.

| Sociopat a răspuns:

Din cauza conservatorilor.Lumii ii place sa ramana la principiile sociale de pe vremea lu' coana Floarea.Ai dracu se si supara cand ii asemeni cu Hitler pentru faptul ca-s rasisti si homofobi.Romania e o tara de tarani smecheri fotbalisti mancatori de seminte.Din fericire, noi, tinerii incepem sa ne deschidem mintile si sa devenim mai intelegatori.Cel putin asta e iluzia pe care mi-am facut-o.

| fleetFoxes a răspuns (pentru Sociopat):

Faza ii ca tinerii vor prelua puterea in tara cand va fi prea tarziu. Majoritatea parasesc tara si o fac pe buna dreptate. Cat timp nu ai un viitor asigurat si cresti intr-un mediu mult prea conservator, unde biserica ti-e impusa si servita la fiecare masa, e de inteles ca incerci sa evadezi de aici.

| andreimrm a răspuns (pentru fleetFoxes):

"Faza ii" ca daca voi tinerii preluati puterea (God help us all) probabil o sa avem imn national o manea, cu o pitipoanca pe steag, si rezultateale examenului de "maturitate" din ultimii ani confirma lucrul acesta.Lipsa de educatie sustine si intareste rasismul, homofobia si sexismul.Consumul excesiv de seminte dauneaza grav sanatatii!

| fleetFoxes a răspuns (pentru andreimrm):

Dammit!
Nu cred ca si felul in care am formulat are ceva ascuns.
Cine isi doreste ca tinerii pe care i-ai descris tu sa conduca tara? Indivizii aia pe care ii aduci tu in discutie sunt cei ce apar la TV si pe site-urile de socializare in mare parte. Nu-si termina scoala si pica bacalaureatul.
Nu e cazul sa generalizezi. Nimeni nu ar sustine asemenea fiinte sau si-ar dori ca ei sa preia puterea.

| MaliciousDeath a răspuns:

Nu ai preş indeajuns de mare sub care sa ascunzi mai bine de jumatate din populatia pamantului ca sa poti avea un mediu curat pentru cei ce vor urma.Se tot raspandesc.

| Seducatorul a răspuns:

laughingTraim in Romania care e o tara necivilizata si de cac#t, m-as mira daca nu ar fi existat cele zise de tine la ora actuala in tara noastra de 2 bani care e condusa de oameni de cac#t care se scobesc in nas si isi vad de interesele lor si nu de bunastarea poporului nostru de 2 bani!

| Seducatorul a răspuns:

Auzi ba, nemernic ii zici lu tactu ba idiotule! O fi tara frumoasa dar degeaba cu ipocriti de-astia ca tine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Rasism? Si daca sufar de acromatopsie si ma lovesc doar de atitudine? Mai sunt rasist, sau sunt doar ghinonist cand vad aceleasi modele nesuferite de oameni facand parte din aceeasi rasa.
Sexism? sau doua masti pe care le imbraca unele? Pe-o parte vrei drepturi egale, dar pe cealalta parte "porcule, e doar o femeie handicapatule! cum poti sa-i spui asa ceva?!?!".Ca acum nu stiu cati au dat peste o tanti la service care sa-ti desfaca motorul in bucati si sa-ti mai dea cateva palme dupa ceafa, cand a vazut ce improvizatii mortale ai facut pe acolo.
Homofobie? unde? Vai, dar exista si la animale, tuuu! Animalele de acelasi sex pot sa si-o traga in public, oricum nu gandesc.Dar, ce scuza au unii care vor sa fie acceptati cu forta? Eu chiar uitasem ca sunt homosexuali pe langa noi.Nici nu ma interesa, pana cand, anumiti prozeliti au inceput campanii roz, cu carausi de pancarde cu barba, tricou mov pana la buric si pantaloni decupati in cur.Mesajul fiind unul clar si logic...aaa, da mai, "cand folosesti toaleta publica, nu pierde timpul cu trasul pantalonilor!"
Sper sa ajungi si in Anglia sau Norvegia, intr-adevar, tari "mediocre" si poate o sa ai ocazia sa dai si de natzies skinheads.Si sa asculti acolo ce insemna pentru ei rasismul.Asta daca nu esti tuciuriu si nu iti vor taia urechile.

| Alcyon a răspuns (pentru anonim_4396):

Bravo, mi-a placut ce-ai scris happy

| Darkness13 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deacord, mai ales la sexism! happy

| fleetFoxes a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu era cazul sa fii ironic in privinta homofobiei. In tara noastra e evident ca nu e acceptata casatoria dintre persoanele de acelasi sex. Cred ca esti prea prins de stereotipuri. "A fi gay/bi" nu se defineste prin culorile si hainele pe care le porti, cum nici "a fi straight" nu se defineste printr-o anumita vestimentatie. Tine strict de atractia pe care o simti fata de persoanele de sex opus sau de acelasi sex.
Cum pe nimeni nu priveste ce faci tu in viata ta PRIVATA, ce face restul lumii nu ar trebui sa fie problema ta.
Viata faina!

| Teardrop a răspuns:

Un răspuns simplu: Pentru că instinctul nativ al animalului de a îşi apăra teritoriul mai există încă şi la oameni.

Nu e o problemă doar a românilor, ci a tuturor.

| Blamely a răspuns:

Rasismul, sexismul, homofobia, xenofobia şi multe altele vor exista până la sfârşitul timpului. Omul este prea nemilos şi stupid să treacă peste diferenţe şi să îşi accepte aproapele aşa cum este.

| Happyjump a răspuns:

Pentru ca in zilele noastre totul arata cam asa: daca adormi pe șezlong vei fi discriminat fiindcă vei avea culoarea pielii diferită, daca nu ai p*** nu esti om deci esti discriminat, daca vezi pe strada un cuplu gay faci pe tine de frica si fugi la mami.

| milkie a răspuns:

Din cauza oamenilor tampiti.
Sper ca te lamureste.

| Darkness13 a răspuns:

Pentru ca prostie si pentru ca frica!
Cred ca unul dintre motivele principale ar fi parintii, cu replicile lor tampite, gen "Daca nu esti cuminte te baga tiganii intr-un sac si te fura!". Ma fura pe naiba! Din cauza asta mi-a fost frica sa vorbesc cu tigani panba pe la 7-8 ani, cand m-am imprietenit cu cei din clasa de la mine!
Cand aveam vreo 5 ani am intrebat-o pe buni despre tatuaje, ea a zis "Doar puscariasii isi fac tatuaje!", iar dupa asta de fiecare data cand vedeam un tatuat zici ca vedeam pe diavol, imi venea s-o intreb "El cum a evadat?", iar asta e doar la rasism si discriminare!
De sexism nu vreau sa vorbesc pentru ca uneori o da in prostie! Da, vreau drepturi egale cu barbatii! Da' asta nu inseamna ca vreau sa fiu urcata pe un piedestal, iar daca sefu' se ia putin de mine la serviciu ca n-am facut ceva bine sa-l castreze feministele ca ma defavorizeaza!
Homofobia e una dintre cele mai mari prosti! Nu iti place tot ce tine de homo/transexuali, bun, inteleg, nu tine de biserica, esti mai conservator etc. Da lasa-i in puii mei in pace! Crezi ca rezolvi ceva daca te tot iei de ei? NU!
LUMEA E PLINA DE PROSTIE!

| xBlackUndergroundx a răspuns:

Exista si in alte tari...

| TrololollPrettyDevil a răspuns:

Eu dau raspunsuri oeiginalewinking
Rasism -pentru ca multi se cred perfecti
Sexism -pentru ca exista obsedati
Homofobia -pentru ca unii nu-si pot vedea de propria viata

| AnaCool120 a răspuns:

Pai...
Rasismul : Exista deoarece unele popoare se simt superioare altor popoare ( cum ar fi Germania si Romania). Ti-am dat ceea mai simpla explicatie.
Sexismul : Pai in ultimul secol sexismul s-a ''ameliorat'' insa nu de tot. Egalitatea dintre sexe era mai mare înainte de apariţia Creştinismului ca religie de stat şi a capitalismului, astfel că „locul" femeilor în societate s-a prăbuşit timp de câteva sute de ani, înainte de a putea să revină graţie mişcării feministe). Deci motivul pentru care inca exista se datoreaza unor teorii.
Homofobia : Asta e unul din subiectele mele favorite, homofobia se datoreaza bineinteles faptului ca oameni refuza sa accepte homosexualitatea din cauza religiei care este impotriva actelor de acest gen si al culturi. Homofobii sustin faptul ca homosexualii nu sunt oprimați dintr-un capriciu, ci din nevoia specifică a capitalismului de a se baza pe nucleul unei familii. Cred ca homosexuali nu ar trebui discriminati deoarece fiecare are dreptul de a-si alege orientarea sexuala favorita, iar cei care se considera ''normali'' ar trebui sa o lase mai moale happy Sper ca am ajutatwinking

| Ansanbaluiazar a răspuns:

Pentru ca exista morala.

| NOname a răspuns (pentru Ansanbaluiazar):

Ansanbaluiazar: "Pentru ca exista morala."

Stai să înţeleg, ce vezi moral/etic/bun/corect/lăudabil în rasism, sexism şi homofobie?

| Ansanbaluiazar a răspuns (pentru NOname):

Moralitatea este relativa, subiectiva, contradictorie si mecanica.I se potriveste ce i se potriveste si omului.

| NOname a răspuns (pentru Ansanbaluiazar):

Ok, dar răspunde-mi, te rog, la întrebare (şi întrebarea întrebătorului principal de fapt).
Tu, personal, consideri rasismul, sexismul şi homofobia ca fiind nişte lucruri pozitive?

| Ansanbaluiazar a răspuns (pentru NOname):

Nu sunt pozitive, nici morala nu e pozitiva, poate eu consider moral sa omor toti oamenii agresivi pentru ca fac rau, sau sa imbratisez orice om de pe strada ca sa ma simt mai bine, totusi lor nu li se pare la fel de moral.

| NOname a răspuns (pentru Ansanbaluiazar):

Tu vorbeşti de subiectivitatea moralei şi pe undeva ai dreptate, însă tu te referi la "morala individuală" (chiar dacă ar fi vorba de un psihopat), ea însă se referă mai degrabă la o viziune colectivă, un fel de compromis social, în care se caută o soluţie cea mai bună/avantajoasă/dreaptă pentru toţi (ca de exemplu, umanism).
http://dexonline.ro/definitie/morala
http://dexonline.ro/definitie/umanism

| Bogdantpu98 a răspuns:

Pentru ca e Romania laughing Nimeni nu se ocupa de nimic.

| myhamykaella a răspuns:

Pentru ca automobile.

| fleetFoxes a răspuns:

Poti reciti intrebarea sa vezi ca nu ma refeream la rasism si sexism strict in Romania. "Romania, uimeste-ma cu raspunsuri..." era o adreasare, avand in vedere ca doar in romana se scrie pe acest site, cred ca deduci tu.
Homosexualitatea nu e o boala.

| 19Silviu97 a răspuns:

Cel mai simplu raspuns: 'Din cauza banilor''