| anonim_4396 a întrebat:

De ce se spune că în general relația dintre soacră și noră, respectiv ginere, nu este una tocmai roz?

20 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pentru ca sant perceptii diferite, nimeni nu se suporta mai ales intre rude cand tensiunea creste de la orice mizilic

| RAY a răspuns:

Sunt vorbe din popor, dar nu trebuie sa generalizam, o fata cuminte asa ca tine nu va avea probleme cu socra, soacra vrea ce e mai bun pentru copilul ei, mama e mama pe viata dar si nevasta e mama la copii, trebuie sa fie un miljoc de împăcare, negativitatea gandirea rea ne fac niste demoni

| Drimmero a răspuns:

Soacra e cel mai periculos animal, e o corcitura intre sarpe, vaca si mistret.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pentru ca... familii diferite, obiceiuri diferite, perceptii diferite si un mic orgoliu pe acolo pe la mijloc, plus influente.

Dar evident ca sunt cazuri si cazuri.

| Mosotti a răspuns:

Pentru ca de multe ori soacra fara creier crede ca nici o nora respectiv ginere nu e destul de bun pentru copilul lor si tot critica orice. Adica vrea perfectiunea pentru ai ei, si normal ca nu poate fi o relatie buna intre soacra si o persoana pe care nu o considera destul de okey.

| Onisim10 a răspuns (pentru Mosotti):

Da, într-adevăr, așa este"Orice soacră pretinde că nici un ginere/nora nu este destul de bun pentru copilul lui".

| Mosotti a răspuns (pentru Onisim10):

Pai da, asa ca de acolo proneste:
1 - Prostia din cap ii zice ca nici un ginere/nora nu e bun pentru copilul ei.
2 - In urma la asta nu are cum sa se poarte bine cu cineva pe care-l desconsidera.
Si asta e raspunsul.

| Freya1 a răspuns:

Pentru ca asa este daca se intersectează prea mult.Nu e neapărat obligatoriu dar in majoritatea cazurilor se intampla asta.
Iti dai seama ca, ca si părinte vrei cei mai bun pentru copilul tau, iar cand nora sau ginerele nu e tocmai tip la ca si comportament sau mai stiu eu ce începe racaiala.Iar pentru ginere sau nora din nou este nasol, ca ei vor sa aiba ei control in relație nu soacra sa ii coordoneze.

| Catrice a răspuns:

Ca nu e laughing

| Sofer a răspuns:

Poate sa fie și bine și rău.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Soacra vrea ca sa conduca ea. Pentru soacra, feciorul este tot copilul ei pe care "i l-a furat" nora. Pentru soacra nici o femeie nu este buna, deoarece nu se ridica la nivelul fiului ei.

| Nemessys a răspuns:

Realitatea nu este tocmai cum crezi tu. Doar se fac glume multe pe seama asta.

| CostinAlamariu a răspuns:

Pentru ca probabil de celea mai multe ori nu e roz. Daca te intrebi de ce... nu am habar.
Banuiesc ca parintii (in speță mamele) sunt mult prea atasati de odrasla lor si devin efectiv geloși și invidiosi cand dragul lor odor da atentie altei persoane. Chestia asta mi se pare trist si de-a dreptul toxic. Sa dusmanesti un om nevinovat doar fiindca te-ai atasat prea tare de copilul tau e scarbos si imoral.

| siriusblack98 a răspuns:

Pentru ca aproape toti parintii isi iubesc enorm de mult copiii si considera ca nimeni altcineva pe planeta asta nu este suficient de bun pentru ei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deoarece soacra se bagă prea mult in viața lor.

| Jus7t a răspuns:

Eu am o filosofie de viață mai diferită, nu mă asociez cu oameni ce nu îmi plac de dragul cuiva, iar dacă o fac o să fie pe perioade foarte scurte de timp.
Dacă sunt cu o tipă și mama ei nu mă suportă, renunț la orice contact cu ea, nu mă mai interesează deloc, iar tipa cu care stau trebuie să înțeleagă asta.
Când te prefaci (că asta faci când ai o legătură cu o persoană care nu îți place, de nu îți plecai dracu de lângă ea) cu scopul de a fi plăcut de cineva o să îți ascunzi adevăratele gânduri, sentimente ca să te placă, ca să țineți legătura în continuare.
Genul ăsta de relație e doar o risipă de energie, timp -> dar pot înțelege când se fac compromisuri pentru anumite cauze, din diverse motive.
Ideea e că atunci când nu e o legătură cu o persoană în mod natural, o să apară probleme, cu lucrurile cu care nu te prefaci o să le transformi în niște contraziceri, că unul vrea ceva iar altul altceva -> perfect pentru un conflict de o anumită intensitate.
Deci e normal ca relația să nu fie roz când e construită așa.

Sau mai e situația când mama crede că are dreptul să aleagă în locul copilului ei.
Ea nu zice că are dreptul ăsta dar își manifestă mereu dezamăgirea, scârba față de alegerea făcută, prin comportament nu arată că își respectă copilul și are încredere în el, plus de asta fericirea lui contează.
Evident că sunt cazuri justificate în care copiii fac alegeri proaste însă nu mereu e așa.
Cunosc un caz în care mamei nu-i convenea de alegerea fetei pentru că el nu arăta pe placul ei, scotea din schemă orice altceva.

| Roberrt21 a răspuns:

Deoarece se intersectează 2 gândiri diferite, de regulă pe soacra nu o scoti din ale ei, gândirea veche. Iar nora vine cu idei mai tinerești sa zic asa. Bine ar fi ca soacra sa nu se implice în relația lor, sa nu se bage in ea.

| Mosotti a răspuns (pentru Roberrt21):

Pai si fi-su/fi-sa soacrei are gandire tinereasca, si nu se intampla asa, nu asta e motivul.
Eu cred ca pentru ca are impresia ca nici un partener nu e destul de bun pentru copilul lor.

| Onisim10 a răspuns:

Pentru că soacrele de obicei au tendința să disprețuiască pe tânărul care ia luat fata, sau și mai rău, fata care ia luat băiatul.
Asta e de obicei.

| Mosotti a răspuns (pentru Onisim10):

Asta se stie, dar intrebarea e de ce dispretuieste.