| Andreea_8014 a întrebat:

De ce simt ca port doliu etern chiar daca nu ma imbrac in negru? Sunt foarte depresiva cand ascult o melodie mai trista plang... Ce pot face sa nu ma mai simt asa?

13 răspunsuri:
| lia a răspuns:

Tu te cunosti cel mai bine, cred ca stii deja raspunsul, oricum ai scris incomplet mesajul. Nu avem cum sa iti dam o parere daca nu stim ce anume te deranjeaza, ce te-a adus in aceasta stare de depresie.
Daca ai senzatia de inutilitate, lipsa poftei de mancare si a chefului de viata, cred ca ar trebui sa te adresezi unui specialist, pentru ca depresia este serioasa. happy

mira
| mira a răspuns:

Iesi din casa.Gaseste-ti un rost social. Fa o calatorie ampla, documentata, daca iti permiti.Asculta muzica ritmata. Mira

Janina
| Janina a răspuns:

Intrebarea este cum de ai ajuns in starea asta?
deschide ochisorii si vezi si tu ca nu e totul asa negru si urat... e si un pic de roz, verde...culoare

prfml
| prfml a răspuns:

Asculta melodii vesele, fa-ti prieteni care sunt contrari caracterului tau si un iubit, evita singuratatea. Deja ai facut primul pas important, ti-ai spus problema aici, nu fa greseala sa tii in tine, asta macina sufletul. Si atunci cand vei fi fericita asculta acele melodii triste si vei plange de fericire, cel mai placut sentiment pe care il poate avea un om.

| Andreea_8014 explică:

Am ajuns in starea asta din 2 motive
1)Timp de 6 luni am avut un prieten pe care-l iubeam foarte mult, dar ne-am despartit si am inceput sa fiu trista nu vedeam si inca nu vad viata fara el.
2)Parintii mei se cearta foarte des, eu ascult in fiecare seara acele certuri si-mi imaginez ca vor divorta.

| Shery a răspuns:

Poate esti doar sensibila. Si eu plang cand ma uit la un film de dragoste, sau la o melodie trista. Dar in viata am incercat in totdeauna sa gasesc ceva bun in orice mi s-a intamplat: m-a parasit prietenul - l-am iubit, dar acum pot gasi un prieten care sa MA iubeasca; am luat o nota mica - fizica nu e punctul meu forte, dar macar stiu engleza s. a. m. d. Depinde numai de tine daca te vei simti mai bine happy Succes!

| claudya a răspuns:

Cauta sa comunici mai mult ...cauta-ti prietenii cat mai des...fii atenta la viata nu-i intoarce spatele... e pacat...esti inca tanara...

| borsec a răspuns:

Sa-ti cauti fericirea.

| buburutza a răspuns:

Dar ce probleme ai de esti depresiva? Spune-ne si noua si poate te ajutam intr-un fel.In viata trebuie sa fii vesel si optimist, ca belelele curg garla.
Incearca sa te inveselesti, ca orice probleme ai avea, sunt persoane care au necazuri mult mai mari si lupta in continuare.Viata e o batalie permanenta pe care noi trebuie sa o castigam.
Pupicei si ...arata-ne un zambet, chiar daca nu-l vedem.

| ingrijitoare a răspuns:

Te duci la cinema sa vezi un film de actiune. Viata trebuie sa o traiesti daca vrei. Si cu timpul te vei obisnui. Dar sa nu exagerezi mult. Cu bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Megi la medic, pana nu vor purta ai tai doliu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru prima problema, crede-ma ca timpul o va rezolva si vei rade mai incolo de ea.
Pentru a doua problema o discutie "face to face" cu ambii parinti poate va fi rezolvarea.
Incearca, ai sa vezi ca iti va fi mai usor dupa discutie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorbeste cu lemea vesela