| anonim_4396 a întrebat:

De ce sunt oamenii atat de obsedati de felul in care arata? E ceva in neregula cu mine daca nu-mi pasa deloc daca sunt frumoasa, draguta si nu au niciun efect complimentele astea la mine? Vad oameni care arata normal si se cred hidosi. Sunt atatia oameni cu probleme, fara maini, picioare, si astia intregi se plang cel mai mult de toate.

19 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Asa te consideri tu. Dar ti-ai pus vreodata intrebarea cum te vad ceilalti din jurul tau?

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Cum ma consider? laughing

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai scris deja in intrebarea ta.

| RAY a răspuns:

Pentru ca aspectul fizic este cea mai buna carte de vizita =filozofia greaca admira frumusetea ca fiind divina

| Drimmero a răspuns:

Din cauza altor oameni care sunt obsedati sa se lege de aspectul fizic al altuia.

Nici eu nu stau ore in sir sa ma aranjez,, decat strictul necesar cat sa arat decent si sa nu-mi fie rusine sa ies din casa, in rest pot sa o duc foarte bine chiar daca nu sunt vreun fotomodel.

| OldSoul a răspuns:

Depinde ce intelegi tu prin "obsedati de felul in care arata"
Daca sunt genul ala care ar face operatii estetice, doar pentru ca le pare lor ca au o problema, da, sunt obsedati.
Dar in rest, pot spune ca e normal sa vrei sa arati cat mai bine, sau cel putin sa te ingrijesti.
Cat timp spui ca nu-ti pasa cum arati, ei bine, asta ma duce cu gandul ca nu te prea ingrijesti, ceea ce e destul de aiurea.
Acum, desigur poate ma insel eu.

| anonim_4396 explică (pentru OldSoul):

Am zis ca nu imi pasa daca sunt considerata frumoasa. Ce legatura are igiena cu asta? E ca si cum ai zice ca sunt o jegoasa pentru ca nu ma machiez.

Obsedat - persoana care se uraste pentru ca arata intr-un anume fel, se compara tot timpul cu altii etc.

| OldSoul a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am zis igiena, ci sa te ingrijesti, eu prin asta inteleg sa-ti aranjezi totusi parul cand iesi din casa, chestii de acest gen.

| Hammurabi a răspuns:

Problemele astea le au în mod special cei care sunt dominați de o mare nesiguranță de sine.
E cel mai infernal și cel mai stresant mod de viață, să trăiești prin ochii altora, să fi obsedat de părerile altora și să nu poți să gândești și să-ți apreciezi singur propria persoană.
Nu e absolut nimic în neregulă cu ceea ce alegi tu pentru tine, felul în care vrei să fi și felul în care te privești.
Cu cât ești mai puțin influențabilă și manipulabilă de către "mediul înconjurător" cu atât e mai bine pentru tine și vei avea o viață mai frumoasă.

| mentholinks a răspuns:

Nu-ti pasa tocmai fiindca esti frumoasa si draguta. Daca erai urata si batjocorita din cauza aspectului fii sigura ca iti pasa.

| anonim_4396 explică (pentru mentholinks):

Nu sunt frumoasa, dar ma accept asa cum sunt, nu e ca si cum as putea schimba ceva. Si nu-mi pasa cum ma vad altii.

| Nirvanaaa a răspuns:

Pentru ca multe persoane judeca un om dupa cum arata si de aceea oamenii se preocupa foarte mult de felul in care arata, uneori ajungandu-se chiar la stadiul de obsesie.Si eu consider ca e ok sa ai un aspect ingrijit.Pentru ca asta imi indica faptul ca se respecta pe sine, ceea ce apreciez la o persoana.Eu zic ca e ok sa nu iti pese.Nu totul se rezuma la cat de bine arati ci daca ai respect fata de oameni, de tine si daca ai un suflet frumos. Poti sa stai cu o persoana frumoasa, dar sa nu ti se mai para asa perfecta cand ii vezi comportamentul. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lasã nu arata ca-ti pasa ca daca ai fi o persoana chiar urâta te-ai fi rugat sa primesti un compliment.
Asta e de regula vina tipilor pentru ca complimenteaza si stau in limbã dupã unele care aratã bine, sau chiar doar decent, asta rezultand ca voi fiind plictisite de asemenea specimene. Dacã erai in anii ‘90 nu erau asemenea figuri, pentru ca nu existã media sociala.

| GirlOnline81 a răspuns:

Depinde cum privesti lucrurile. Eu una ma uit in oglinda si ma aranjez doar ca sa fiu mandra de cine sunt, nu ca sa-mi fie rusine de cum ma vad altii. Cred ca tine foarte mult de respectul propriu (fara aluzii).

| anonim_4396 explică (pentru GirlOnline81):

Si eu ma aranjez, n-am zis ca nu trebuie sa-ti pese de tine. Dar nu are sens sa te uiti in oglinda si sa urasti niste trasaturi cu care trebuie sa traiesti toata viata.

| ibaal a răspuns:

Cui ii pasa de ce cred altii!?
Nu ei traiesc in papucii taiwinking
stii cum e...atitudinea face totullaughing
sunt unii considerati "hidosi" dupa standardele de azi, insa emana un sex appeal si sunt mai sarmanti decat modelele din revista happy...
Atat timp cat esti curat si decent, cred ca te poti purta cum vrei, indiferent de "defectele" fizice.

| Felissa13Eden a răspuns:

Media promoveaza perfectiunea:fete inalte si slabe si baieti musculosi si aratosi.Cei mai slabi dintre noi, cu putina stima de sine, sau deloc, tind sa isi doreasca sa fie ceea ce nu sunt, uitand sa isi aprecieze calitatile.E drept si ca alte persoane au probleme grave cu sanatatea, dar gradul de importanta al fiecarei probleme e egal cu cat de tare ne afecteaza personal. Unii oameni chiar sunt obsedati de faptul ca nu sunt "perfecti", dar nu ai cum sa fii ceva ce nu exista.
Oamenii au fost creati ca sa fie frumosi, prin aspect, personalitate, caracter.Trebuie sa fii mandru de cine si ce esti, apoi parerile celorlalti nu o sa te mai afecteze deloc.

| MădălinaMaya055 a răspuns:

Unii oameni-s mai sensibili, si ii afecteaza imaginea de sine.Insa,este foarte bine la tine ca te accepti asa cum esti.Toata lumea este frumoasa in felul ei.Sa nu iti schimbi niciodata acest tip de perceptie, pentru ca este una foarte buna.Se promoveaza pe media fetele "perfecte"iar altele se simt inferiorizate, desii marea majoritate a pozelor sunt editate la greu.Ai o gandire destul de buna, vorba ta : altii nu au nici maini si picioare, tu sa fii fericita, oricum lumea tot va judeca, indiferent ce ai face.Ca esti frumoasa sau urata.Trebuie sa nu iti pese.

| OpreaAlin a răspuns:

Aspectul conteaza mult. Nu neaparat frumusetea cat aspectul ingrijit si curat.
Faptul ca nu iti pasa ca nu esti frumoasa e ceva bun. Inseamna ca nu esti complexata si atunci poti sa afisezi incredere in tine ceea ce te avantajeaza mult.