| anonim_4396 a întrebat:

De ce sunt unele persoane foarte distrate razand din orice si altele mereu suparate? Ce anume ii face sa simta asa?

6 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Perceptia asupra lucrurilor. Fiecare vede situatia/lucrurile cum vrea el sa le vada. Cu alte cuvinte, PERSPECTIVA.

Nu exista un o lege scrisa care zice exact cum trebuie sa fim.

| OldSoul a răspuns:

Depinde si de persoanele pe care le au in preajma, cat de familiar te simti in preajma lor.
Si eu cu unele persoane alaturi sunt mereu distrat, glumesc mereu, iar cu altele, sunt rece si respingator.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bun, deci e secret de ce se simt asa, vorbim pe langa subiect.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred că poate fi vorba de temperament, dar mai degrabă de situația lor sufletească, ce determină felul în care trec (sau nu) peste momentele grele.
Dacă vorbim despre reprezentantele genului feminim, pot fi de "vină" fazele ciclului menstrual. Eu una recunosc că sunt mai irascibilă în anumite perioade, deși mă lupt să răspund tuturor cu calm. Chiar încerc...dar uneori mă deranjează și respiratul zgomotos. big grin
Important e să realizăm că cei din jur n-au nicio vină dacă noi am avut o zi proastă și să zâmbind cât de mult. Foamea vine mâncând. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Raspunsul e genetica. o persoana cu gena buna trece relativ usor peste o trauma, suparare, soc emotional, pe cand una cu gena defecta nu, asa ramane pe perioade indelungate. situatia materiala, unii nu isi pot permite o haina ok, un tel cat de cat ok, pe xand altii sunt de bani gata sau au tot ce isi doresc.mai sunt factori precum depresiile, pierderea cuiva drag din familie /prieteni sau faptul ca nu se pot integra in societate sunt anxiosi de fel, vulnerabili. sunt o sumedenie de cauze, mai poate fi si mentalitatea.

| Catalin77945 a răspuns:

Depinde de la persoana la persoana, altele rad ca asa sunt ele, altele sunt suparate ca au probleme in general poate li s-a intamplat ceva poate sunt stresati etc