| DonEduardo a întrebat:

De ce sunteti pro afaceri, proprietate privata si democratie?

61 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

De ce sa vina un Marx sau Lenin sa imi ia ce am? De nu veneau comunistii, azi poate eram mare afacerist, bunicii tatălui meu aveau o fabrica de nasturi. Care le - a fost luata de comuniști.

| DonEduardo explică (pentru cristi202):

De ce e aia al tau?

| DonEduardo explică (pentru cristi202):

Si nu spuneai tu ca nu te intereseaza bogatia materiala?

| cristi202 a răspuns (pentru DonEduardo):

A cui vrei sa fie?
Al tău? happy

| DonEduardo explică (pentru cristi202):

Al tuturor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru cristi202):

La fel, bunicii - strabunicii aveau multe proprietati si pamanturi o venit proletarii si o confiscat Acu i-au primit inapoi dar e mult prea tarziu

| DonEduardo explică (pentru anonim_4396):

Si e ceva rau in asta?

| cristi202 a răspuns (pentru DonEduardo):

Nu ma interesează, dar nu trebuie sa trăiesc și eu din ceva? Si dacă e posibil sa faci o afacere, de ce sa nu o faci? Nu afacerea e problema, ci a nu fi legat de ea, de bogatie. Cind ești bogat, sa fii ca și cand ai fost sarac.

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta a fost realitatea comunismului.

| DonEduardo explică (pentru cristi202):

Pai da afacerea ta ar trebui sa fie a tuturor, daca vrei, muncesti in ea si ti se da un venit egal cu toata lumea.

| cristi202 a răspuns (pentru DonEduardo):

Ai prins vremea comunistilor, sa vezi cum e sa fie totul al tuturor?

| cristi202 a răspuns (pentru DonEduardo):

Adică eu muncesc pe brânci și altul trage mita de coada, și tu vrei sa fim plătiți la fel?

| anonim_4396 a răspuns (pentru DonEduardo):

Pentru cei care nu aveau nimic in proprietate care o trait cu oile la pascut era bine, o zis proletarii sa puna gaina si capra in caruta si i-o dus in civilizatie dar pentru cei care aveau bunuri sa vezi cum vin aia de la sate desculti si iti iau tot nu e prea ok.
Acu poate eram mai domn

| DonEduardo explică (pentru cristi202):

Nu, dar daca munciti la fel, ar trebui sa fiti platiti la fel.

| cristi202 a răspuns (pentru DonEduardo):

Dacă...

| doctorandus a răspuns:

Pentru ca astea asigura prosperitatea. Ceea ce socialismul promite, capitalismul ofera.

| DonEduardo explică (pentru doctorandus):

Prosperitate insemnand pandirea oportunitatii de a deveni multimiliardar si a avea harem?

| doctorandus a răspuns (pentru DonEduardo):

Aveai pe vremea lui Ceausescu mancare la fiecare colt de strada sau n-spe canale de televiziune, aveai libertatea de a spune sincer ce gandesti?

Clasa muncitoare din Occident a fost imburghezita si vrea orice altceva in afara de marxism.

| DonEduardo explică (pentru doctorandus):

Ai nevoie neaparat de toate astea?

| doctorandus a răspuns (pentru DonEduardo):

Mie-mi place sa am stomacul plin dupa fiecare masa. Si sunt somer, mestere.

Si vreau sa scriu pe internet parerile mele sincere, nu sa ma tem ca o clipa de sinceritate, o noapte la Securitate.

| cristi202 a răspuns (pentru doctorandus):

Aveam... vise. Cu mancaruri, posturi tv, libertate de exprimare. happy

| doctorandus a răspuns (pentru DonEduardo):

Sunt olandez si sunt olandez sarac. Dar nu duc lipsa de nimic din ce-mi doresc in mod rezonabil. Nu-mi trebuie sa fiu milionar.

| cristi202 a răspuns (pentru doctorandus):

Olandezul zburător? happy

| DonEduardo explică (pentru cristi202):

Da.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Nu esti olandez, ai tot mentalitatea de ro. Vesticii sunt la alt nivel nu poti compara mentalitatiile dintre cele 2 lumi.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Legea decide cine este olandez. Am dubla cetatenie.

| doctorandus a răspuns (pentru cristi202):

Sunt si cetatean roman.

| cristi202 a răspuns (pentru doctorandus):

Pai e fain asa. Poți alege oricind tara în care sa stai. happy

| Mosotti a răspuns:

Sunt de acord cu afaceri in sens sa fim de ex 30 insi care formam o firma, contribuim, fiecare dupa pregatire muncim, producem, vindem si impartim profitul, nu sa ia unul 90 % si restul mult mai putin.
Nu sunt de acord cu patronatul.

Proprietatea privata e normal sa existe, daca muncesc si iau o casa, e normal sa fie a mea si sa fie protejata.

Democratia in anumite limite o accept, pana nu da in haos si debandada.

| DonEduardo explică (pentru Mosotti):

Mie nu mi se pare normal sa existe proprietatea privata.

| Mosotti a răspuns (pentru DonEduardo):

Pai daca muncim si avem bani, toti putem avea o casa, o masina de ex, e ok. Dar nu unu sa aiba 10 blocuri si altul nimic, doar ca ala a facut cele 10 blocuri pe asuprirea celorlalti, aia nu e okey.
Ca tu la asta te referi cred.

| Catrice a răspuns:

O noua afacere înseamnă locuri de munca pentru alții.
Pai vrei să-ți ia statul casa, terenul?
Nu vad legătură dintre ele.

| DonEduardo explică (pentru Catrice):

Logic ca vreau. Casa nu e a mea. Casa este ca o minge pe care o primesti la un curs de sport. O folosesti cat ai nevoie si ceilalti nu ti-o iau cat o ai, insa apartkine tuturor.

| Catrice a răspuns (pentru DonEduardo):

Dai bani, o cumperi, e a ta.

Și a urmașilor tăi, dar asta e alta poveste.hee hee

| DonEduardo explică (pentru Catrice):

Nu, nu este. Este a tuturor.

| Catrice a răspuns (pentru DonEduardo):

Super,deci casa ta e și casa mea. Mișto, o pot vinde?

| CostinAlamariu a răspuns:

-Nu stiu ce intelegi prin "pro afaceri"
-nu sunt pro democratie
-sunt pentru proprietatea privata pentru ca asta e baza civilizatiei. Un popor care nu are dreptul la proprietate privata e un popor ținut în sclavie.

| Apokales a răspuns:

Pentru ca functioneaza cel mai bine si pentru ca nu avem alternative momentan. Cel alternativa mai buna ai la democratie? Cum faci bani mai multi daca nu dintr-o afacere? Poti sa dai randament in ceea ce faci daca stii ca nu vei detine nimic niciodata?

| DonEduardo explică (pentru Apokales):

Si de ce ai nevoie de bani multi?

| Apokales a răspuns (pentru DonEduardo):

Pentru investitii ce aduc confort si siguranta.

| DonEduardo explică (pentru Apokales):

Confortul e chiar atat de importnt?

| Apokales a răspuns (pentru DonEduardo):

Ce este important in viata asta? Daca confortul nu este important pentru tine, atunci de ce folosesti internetul? De ce nu citesti ca sa afli toate raspunsurile? Sau de ce nu te gandesti tu singur, de ce nu-ti chinui creierii? Da, confortul este important.

| DonEduardo explică (pentru Apokales):

Am niste chestii in viata mult mai importante decat confortul.

| Apokales a răspuns (pentru DonEduardo):

Asta-i altceva, dar nu ca nu este important sa ai confort.

| Mirel4412 a răspuns:

Daca nu ar fi afaceri, tu unde ai munci? Te duci cu ziua la dat cu sapa. Aaa. e o afacere cu porumbi, deci nu poti. Te culci sub pod ca nu mai ai bani. Off... Podul e construit de primarie, primarie care primeste banii de la afaceristi si omul cu porumb.

| DonEduardo explică (pentru Mirel4412):

As vrea sa lucrez la stat. Mai bine ca in afaceri, unde trebuie sa lucrez pentru bogatasi lacomi care daca n-ar exista legea sa ma apere, m-ar trata ca pe un sclav in cel mai propriu sens posibil.

| Alverto a răspuns:

Afacerile îți creează tie, mie și tuturor bani pentru a trai.

| DonEduardo explică (pentru Alverto):

Si de ce trebuie sa faca afacerile asta? De ce trebuie macar sa existe bani?

| Alverto a răspuns (pentru DonEduardo):

Atunci cine sa faca asta? Tu ori ai băgat ceva ori nu înțelegi lucruri esențiale cum ar fi de ce exista banii. Banii sunt cel mai modern mijloc de plată, după cripto-monede, gândește-te că acum mii de ani oamenii foloseau pietrele ca mijloc de plată. După a apărut trocul, adica tu îmi dai 10 ouă, iar eu 1 kg de brânză, după a apărut mineritul metalelor cel mai folosit fiind aurul folosit și în zilele noastre ca o modalitate de apărare împotriva inflației (adică a vremurilor grele ce se concentrează pe crize economice), am ajuns la bani, acum la cripto-monede iar pe viitor cine știe ce o sa mai fie. Pur și simplu daca nu vrei să accepți că firmele plătesc taxe la stat, ți-a asigurat ție un loc pe lumea asta, că și părinți tai și bunicii tot la o firma au lucrat pentru ca tu să crești, te poți muta într-o pădure, într-o grotă unde vrei daca nu accepți lucurile astea.

| DonEduardo explică (pentru Alverto):

De ce as vrea sa lucrez intr-o firma in care sefii mei sunt niste bogatasi lacomi?

| Alverto a răspuns (pentru DonEduardo):

Chiar în acest moment tu folosești o firma de internet și o firma producatoare de telefoane că altfel nu ai putea folosi TPU. Dar sigur omule, tocmai ce ți am spus. Du-te pe munte unde vrei tu și deconecteaza-te de tot!

| SingleForOne a răspuns:

Dacă citești despre cele 5 forme de guvernământ ale lui Plato, vei vedea care îți este favorită ție, deși societatea umană a trecut, și trece jn continuare prin toate acestea. Socrate și Plato au urât democrația, în timp ce Aristotel a fost deopotrivă. Democrația nu este cel mai perfect mod de conducere, dar este mai bun față de multe altele. Însă, eu tind spre perfecțiune, dar asta este altă poveste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca e mai ok decat comunismul este cheia evolutiei. Ceva propaganda USA https://youtu.be/j-6YQQ779YM
Dar asta nu inseamna ca trebuie exagerat cu democratia cum se intampla azi in USA, totul consta in echilibru. Compara Democratia din USA din deceniile trecute cu cea de azi si vezi ca e diferenta ca de la cer la pamant

| DonEduardo explică (pentru anonim_4396):

Si de ce vrem ma rog evolutie?

| anonim_4396 a răspuns (pentru DonEduardo):

Ca sa muncim mai putin pentru un venit mai mare, sa avem timp a pune intrebari abstracte pe TPU

| DonEduardo explică (pentru anonim_4396):

Asta sa fie scopul vietii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce?
Daca o pizza este impartita in mod egal tuturor, nimeni nu o sa munceasca pentru felii, iar umanitatea nu va evolua si va stagna. Toti vor fi multumiti si nimeni nu ve veni cu vreo initiativa.
O armonie infernala.

| DonEduardo explică (pentru anonim_4396):

De unde stii ca nimeni nu va munci? Si, te rog, srata-mi mie in dex unde scrie ca "bun" si "confortabil" sunt sinonime.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DonEduardo):

Pai lumea va munci, ca vor fi obligati, asa cum a fost si la noi rolling on the floor
Dar nimeni nu va descoperi ceva nou, lumea va stagna.
De ce?
Pai e logic.
De ce te-ai chinui sa descoperi ceva, daca oricum vei fi toata viata in rand cu ceilalti, iar descoperirea TA va fi considerata mereu,, a tuturor"?
Ca si cum ai participa la un concurs, fara concurs si fara premiu.

Iar bun si confortabil reprezinta sinonime contextuale.

| DonEduardo explică (pentru anonim_4396):

¨BUN "si onfortabil"nu sunt deloc sinonime. Viata buna nu inseamna viata confortabila.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DonEduardo):

Credeam ca vorbim de capitalism.
Dar se pare ca schimbam cursul spre literatura si morfologie, omonime, sinonime, antonime rolling on the floor
Pe bune, asta e grija ta?
Daca sunt sinonime sau nu?
,, Pisica e alba si frumoasa"
Alba si frumoasa NU sunt sinonime, dar pisica e amandoua.
Ambele sau caracteristici ale pisicii.
Sa luam rational lucrurile.
Chiar daca nu are nicio legatura cu ce ziceam happy