| DonEduardo a întrebat:

De ce sunteti pro afaceri, proprietate privata si democratie?

61 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Pentru ca astea asigura prosperitatea. Ceea ce socialismul promite, capitalismul ofera.

| DonEduardo explică (pentru doctorandus):

Prosperitate insemnand pandirea oportunitatii de a deveni multimiliardar si a avea harem?

| Catrice a răspuns:

O noua afacere înseamnă locuri de munca pentru alții.
Pai vrei să-ți ia statul casa, terenul?
Nu vad legătură dintre ele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca e mai ok decat comunismul este cheia evolutiei. Ceva propaganda USA https://youtu.be/j-6YQQ779YM
Dar asta nu inseamna ca trebuie exagerat cu democratia cum se intampla azi in USA, totul consta in echilibru. Compara Democratia din USA din deceniile trecute cu cea de azi si vezi ca e diferenta ca de la cer la pamant

| DonEduardo explică (pentru Catrice):

Logic ca vreau. Casa nu e a mea. Casa este ca o minge pe care o primesti la un curs de sport. O folosesti cat ai nevoie si ceilalti nu ti-o iau cat o ai, insa apartkine tuturor.

| DonEduardo explică (pentru anonim_4396):

Si de ce vrem ma rog evolutie?

| doctorandus a răspuns (pentru DonEduardo):

Aveai pe vremea lui Ceausescu mancare la fiecare colt de strada sau n-spe canale de televiziune, aveai libertatea de a spune sincer ce gandesti?

Clasa muncitoare din Occident a fost imburghezita si vrea orice altceva in afara de marxism.

| Catrice a răspuns (pentru DonEduardo):

Dai bani, o cumperi, e a ta.

Și a urmașilor tăi, dar asta e alta poveste.hee hee

| DonEduardo explică (pentru doctorandus):

Ai nevoie neaparat de toate astea?

| DonEduardo explică (pentru Catrice):

Nu, nu este. Este a tuturor.

| cristi202 a răspuns:

De ce sa vina un Marx sau Lenin sa imi ia ce am? De nu veneau comunistii, azi poate eram mare afacerist, bunicii tatălui meu aveau o fabrica de nasturi. Care le - a fost luata de comuniști.

| DonEduardo explică (pentru cristi202):

De ce e aia al tau?

| DonEduardo explică (pentru cristi202):

Si nu spuneai tu ca nu te intereseaza bogatia materiala?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru DonEduardo):

Ca sa muncim mai putin pentru un venit mai mare, sa avem timp a pune intrebari abstracte pe TPU

| doctorandus a răspuns (pentru DonEduardo):

Mie-mi place sa am stomacul plin dupa fiecare masa. Si sunt somer, mestere.

Si vreau sa scriu pe internet parerile mele sincere, nu sa ma tem ca o clipa de sinceritate, o noapte la Securitate.

| Catrice a răspuns (pentru DonEduardo):

Super,deci casa ta e și casa mea. Mișto, o pot vinde?

| cristi202 a răspuns (pentru doctorandus):

Aveam... vise. Cu mancaruri, posturi tv, libertate de exprimare. happy

| SingleForOne a răspuns:

Dacă citești despre cele 5 forme de guvernământ ale lui Plato, vei vedea care îți este favorită ție, deși societatea umană a trecut, și trece jn continuare prin toate acestea. Socrate și Plato au urât democrația, în timp ce Aristotel a fost deopotrivă. Democrația nu este cel mai perfect mod de conducere, dar este mai bun față de multe altele. Însă, eu tind spre perfecțiune, dar asta este altă poveste.

| cristi202 a răspuns (pentru DonEduardo):

A cui vrei sa fie?
Al tău? happy

| DonEduardo explică (pentru cristi202):

Al tuturor.

| DonEduardo explică (pentru anonim_4396):

Asta sa fie scopul vietii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru cristi202):

La fel, bunicii - strabunicii aveau multe proprietati si pamanturi o venit proletarii si o confiscat Acu i-au primit inapoi dar e mult prea tarziu

| DonEduardo explică (pentru anonim_4396):

Si e ceva rau in asta?

| cristi202 a răspuns (pentru DonEduardo):

Nu ma interesează, dar nu trebuie sa trăiesc și eu din ceva? Si dacă e posibil sa faci o afacere, de ce sa nu o faci? Nu afacerea e problema, ci a nu fi legat de ea, de bogatie. Cind ești bogat, sa fii ca și cand ai fost sarac.

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta a fost realitatea comunismului.

| DonEduardo explică (pentru cristi202):

Pai da afacerea ta ar trebui sa fie a tuturor, daca vrei, muncesti in ea si ti se da un venit egal cu toata lumea.

| doctorandus a răspuns (pentru DonEduardo):

Sunt olandez si sunt olandez sarac. Dar nu duc lipsa de nimic din ce-mi doresc in mod rezonabil. Nu-mi trebuie sa fiu milionar.

| cristi202 a răspuns (pentru DonEduardo):

Ai prins vremea comunistilor, sa vezi cum e sa fie totul al tuturor?

| cristi202 a răspuns (pentru DonEduardo):

Adică eu muncesc pe brânci și altul trage mita de coada, și tu vrei sa fim plătiți la fel?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru DonEduardo):

Pentru cei care nu aveau nimic in proprietate care o trait cu oile la pascut era bine, o zis proletarii sa puna gaina si capra in caruta si i-o dus in civilizatie dar pentru cei care aveau bunuri sa vezi cum vin aia de la sate desculti si iti iau tot nu e prea ok.
Acu poate eram mai domn