| dancapitan a întrebat:

De ce tinerii din ziua de azi nu mai vor sa auda de mediul rural si meserii precum agricultura?

4 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Am crescut la tara si inca stau aici.Si singurul gand care imi lumineaza putin viitorul e sa plec de aici.
In primul rand stau la bunici si de curand l-am auzit pe unul din ei "cand ai fi in casa ta o sa ai ceva de spus"-deci chiar nu mai am ce face la ei.
Mai nou agricultura e lasata pe mana celor care nu au vrut/putut sa invete si s-au nascut in familii cu gospodarii mari sau ferme.Au crescut asa, in stilul muncii.La tara nu se munceste asa mult pe cat pare, doar ca sunt mai multe griji ale animalelor si culturilor daca ai.

E putin aiurea sa cresti in meidul urban apoi sa incerci ceva la tara.Indiferent ca eti fata sau baiat, mediul rural e asociat cu regresul.

| AnneMarri a răspuns:

Probabil pentru că nu se mai face un profit la fel de bun ca pe vremuri din aşa ceva.

| ellalove a răspuns:

Pentru ca s-au emancipat si ei cicatongue

| Xarona21 a răspuns:

Pentru ca, probabil, au fost obisnuiti cu mediul urban, prea multa libertate, si fara sa fie obisnuiti cu munca.