| anonim_4396 a întrebat:

Ati renunta la viata de oras pentru mediul rural,la sat? Departe de aglomeratia de zi cu zi,apartamentele inghesuite,sute de mii de masini,trafic si poluare. Pentru cei care au facut-o deja, cum v-ati stabilizat financiar, poate exceptand agricultura ca forma de venit? Multumesc.

29 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu las orasul meu pentru viata la sat, cand ma satur mai pot vedea un film la cinematograf sau sa umblu creanga prin mall poate gasesc ceva util de cumparat.

| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

Poti face asta daca stai la o distanta decenta fata de un oras, mergi la un film si o plimbare prin mall si te intorci la satuc laughing Dar da, e mult mai comod din punctul asta de vedere.

suntserios
| suntserios a răspuns:

As vrea. Dar ar fi prea complicat sa imi pastrez stilul de viata pentru care am muncit ceva ani la oras.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Evident nu este usor sa renunti, mai ales ca implica o schimbare a stilului de viata, dar daca ajungi la o varsta la care nu mai te simti bine acolo si ai si surse de venit sa-ti poti crea anumite conditii, este ideal. laughing

| Drimmero a răspuns:

Nu, sunt nascut si crescut la oras si sunt obisnuit cu conditiile de aici, cu oportunitatile ce mi-au iesit in cale, cu viata si lumea de aici, dar cand eram mic mi-am trait si unele vacante pe la tara, cat am fost copil imi placea la tara, chiar daca faceam si treburi pe acolo, sunt prea comod ca sa ma mut acolo si sa-mi fac o viata noua, nu-mi trebuie, sunt si mega pretentios la mancare, sa nu aud de carne de curte chiar daca e sanatoasa, tot prostii mananc

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Macar stii exact ce iti place, iar daca ti se face dor de o iesire la aer curat ai multe optiuni. Tot mai bune e mecu' si kfc, nu?laughing

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ma omor cu fast food-ul in general, dar mai cad si eu ispitei ca na, sunt om. Mc-ul e genial cand ti-e foame si n-ai mai mancat de mult, de era sanatos mancam zilnic Big Tasty, dar in general mananc produse din market, cartofi prajiti, omlete, piept de pui fript si mai scot cate ceva din joben, depinde de ce poftesc si pot sa fac sau sa comand. Daca s-ar pune pe mine la cat mananc, nu exagerez dar depaseam lejer 90-100 de kg, faza e ca mananc multe prostii, astea ma atrag la gust, alimentatia nu e punctul meu forte, dar mai mananc si fructe/legume, beau apa multa, se echilibreaza undeva pe acolo, cand zic ca sunt pretentios la mancare nu glumesc, nu sunt deschis la nou cand vine vorba de mancare, deci o viata la tara ar pica din start din cauza mancarii, eu si cand ma duceam la bunici la tara in vacante veneam cu mancare de acasa, cat despre plimbari...la tara nu ai unde sa te duci, mai ales daca satul consta in 3-4 strazi si un camp, la oras e altceva

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Oh wow, chiar esti pretentios daca iti luai mancare de acasa in vizite la bunici. laughing Poate nu ai descoperit tu inca locuri interesante departe de urban.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

O sa ma stabilesc undeva pe la marginea orasului (cumva mascat asa in oras) la o casa cu putin spatiu verde unde sa pot sa aduc cateva 2 rate + 3 gaini (sa imi aduca aminte de casa natala si sa ma relaxeze). Asta daca nu fac si doctoratul, desi... nu cred ca mai am pofta si de el.

Dar nu, fara agicultura si alte cele big grin Eventual cactusii mei de aici.

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Suna frumos, e vreun loc care iti place deja? Poti face o "ferma" de cactusi, se cresc in sera. big grin Ce master faci, in ce domeniu?

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Micutul John nu este in masura sa faca "pui". Dar cand o sa mai creasca... cine stie. Azi i-am luat pietricele.

In web-dev. M-am saturat de programare electronica dupa licenta. Dar este irelevant, o sa imi schimb si acest domeniu candva.

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Hahahaha,ce dragut laughing Am avut si eu 2 cactusi, inca "traiesc" mititeii, dar are altcineva grija de ei acum.
Te cred, mai ales ca presupun ca este destul de complicat. O sa fie bine.Mult succes Bogdan. big grin

| SilentRain a răspuns:

Nu

| Dismally a răspuns:

Daca as locui in Bucuresti cred ca da, as renunta la oras pentru un sat. Eu locuiesc intr-un oras mic, la munte, nu este aglomeratie, aerul e foarte curat, peisajul superb, nu e nevoie sa mut la sat happy Dar tu, ai alege viata in mediul rural?

| anonim_4396 explică (pentru Dismally):

Ce frumos! Mi-ar placea sa locuiesc la munte,parca aerul ala te vindeca de orice problema. M-as muta in mediul rural dupa ce as avea o situatie financiara bine pusa la punct (asta implica achizitionarea unei case+dezvoltarea unei mici afaceri), as mai astepta sa treaca cativa ani (cum au spus si ceilalti, sunt prea tanara sa ma mut chiar acum), sunt familiarizata cu ce inseamna viata in mediul rural si cred ca la un moment dat te saturi si vrei mai multa liniste. Chiar zilele astea ma documentam despre un sat in apropiere de Bucuresti, mi se pare asa frumos si acolo. Dar, momentan tot in blocurile astea comuniste traiesc! laughing

| CostinAlamariu a răspuns:

Da, as renunta pe cat de rapid posibil, dar tanar fiind mi-e teama ca o sa mai astept ceva timp pana fac mutarea asta sad

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Asa este. Daca te muti fiind prea tanar sa nu ajungi sa iti fie dor inapoi de viata la oras la 30 ani, ahaha laughing Este vreo zona care iti place in mod deosebit?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu as zice ca e o zona care imi place in mod deosebit dar simt un atasament fata de Ardeal fiindca intreaga mea familie s-a nascut si traieste in Ardeal. Nu am de gand sa parasesc aceasta zona pe care o consider cea mai frumoasa de pe intreg globul. Sper ca intr-o zi sa ma mut intr-un mic sat de-aici, poate chiar in judetul meu natal, Bihor. big grin

| Furnicuta000 a răspuns:

Daca vrei o viata izolata la tara, intr-un sat indepartat de oras trebuie sa ai o sursa de venit (cel mai bine sa lucrezi online pentru ca din agricultura si afaceri locale nu prea poto trai).

| StrongHeart a răspuns:

Categoric.M-am saturat de multe aspecte,oamenii sunt foarte agitati,nervosi,grabiti,lacomi,indiferenti,prejudiciosi.
Aerul nu e deloc curat,cel putin in capitala,de trafic nu mai vorbesc.
La sat este mai mult de munca,iti procuri singur hrana, iti faci o gradina, iti lucrezi pamantul, cresti animale, dar bineinteles si asta costa bani.Ai nevoie de hrana pentru animale,pentru asta ai nevoie de om cu combina la grau sau ovaz, ai nevoie de bani sa cumperi animalele si sa le intretii, etc.
E foarte multa munca, e mai greu pe de-o parte, dar mai linistit ca la oras.Auzi pasarile dimineata cantand,oamenii de la sat, asa cum ii vedem noi, tarani, batrani, sunt oameni buni.La tara oamenii se saluta intre ei chiar si daca nu se cunosc.
Sa ne gandim putin, noi avem multa comoditate la oras.Mancarea insa nu e la fel de calitativa, majoritatea nu au idee de unde vine hrana lor, pe cand tu daca iti procuri singur hrana, tu stii ce pui si ce nu, tu ai control asupra sanatatii tale.Stresul este inca un factor pentru care ne imbolnavim,exista un hormon,cortizol cred ca se numeste, care se elibereaza cand suntem sub presiune si stres mult, multe boli vin de la stres, desigur si daca lucrezi mult la tara poti sa te imbolnavesti, sunt multi factori la mijloc.
M-am gandit mult la asta.Noi oamenii am trait sute si mii de ani in natura, eram in comuniune cu natura, nu suntem facuti sa stam toata viata in apartamente ca sardinele, la metrou ca sardinele, la munca in fata unui computer 8-10-12 ore pe zi.
Chiar daca e mai mult de munca la sat,esti tu cu tine si nu ai presiunea timpului si a societatii,dar pentru asta iti trebuie si o anume libertate financiara de care multi nu dispunem.
Daca nu putem sa locuim la sat,e bine macar din cand in cand sa iesim in natura.E bine sa ne consumam energia,multi avem un stil de viata sedentar si nu e bine deloc,devii leguma in timp daca nu faci ce ai fost creat sa faci,suntem expresii vii ale universului,cand stam cu orele la calculator sau cu ochii in telefoane,sau la un job unde e foarte mult stres,ne pierdem din umanitate,simtim ca suntem furati, ca cineva ia o parte din noi si partial asa este.
Timpul e cea mai importanta resursa, de care dispunem cu totii, diferenta sta in cum alegem sa il folosim.
Eu personal, vreau sa ma folosesc de timpul asta la maxim.Nu am sa ma mut la tara pentru ca e prea devreme,dar nu vreau nici sa ma schimb in asa fel sa nu ma mai recunosc,cum se intampla cand traiesti intr-un oras agitat,cum se intampla cand esti zilnic prins intr-o realitate virtuala.
Vreau sa fac tot ce imi sta in putinta sa devin cineva,sa castig niste bani,fara sa imi vand sufletul,cum se spune si la batranete sa ma retrag undeva in natura la o casa,cred ca asta e cel mai comun vis,sa ai o masina,o casa,o familie,dar sincer,ce iti trebuie mai mult de atat? Daca poti sa ai mai mult,sa fii mai independent fara sa devii altcineva decat cine stii ca vrei sa devii,atunci,fa-o,nu sta pe ganduri,incepe orice ai visat toata viata si ai amanat pana acum din cauza presiunii societatii sau din cauza motivelor pe care le-ai inventat, nu e niciodata tarziu cand vine vorba sa devii o persoana mai buna, mai capabila, mai inteligenta, mai rapida.Toti avem un potential de a straluci,nu trebuie sa uitam asta,nu trebuie sa pierdem acea stralucire si acea speranta si visele pe care le aveam cand eram mici,astea ne fac cine suntem.
Nu e cazul sa ne mutam toti la sat,nici sa detestam viata la sat,dar trebuie sa avem un simt al urgentei de a deveni cine a vrut universul sa devenim pentru ca ceasul ticaie,trec secundele si Cronos nu doarme.
Trebuie sa ne pregatim pentru viitor,orice ne-ar rezerva pentru ca am devenit prea dependenti de sistem si vom culege ce am semanat, fie poluare, fie pandemii, fie incendii, fie revolte.Nu vreau sa fiu pesimist,desi simt ca lumea e intr-o cadere,dar nu e inca totul pierdut.
Sau poate dimpotriva,umanitatea se va trezi si vom deveni mai constienti de tot ce ne inconjoara,vom fi mai atenti si vom cultiva o noua societate care va creste,va inflori si va da roade tuturor, dar pentru asta trebuie sa ne intoarcem la radacinile noastre spirituale si sa nu mai ascundem si sa ignoram adevarul.
E nevoie de mult efort dar speranta moare ultima si eu cred ca urmeaza niste vremuri grele urmate de niste vremuri foarte frumoase, asa a fost mereu, dupa soare si furtuna, va veni si vreme buna.O seara placuta va doresc!

| anonim_4396 explică (pentru StrongHeart):

Multumesc mult pentru raspuns si sunt de accord cu tine. Mi-ai facut ziua mai buna cand am citit mesajul si am rezonat cu el.
Apropo de oameni care nu saluta inapoi..sunt o multi carora le dai "buna ziua" si nici nu se obosesc sa-ti raspunda. Mi se pare asa lipsit de respect.

| StrongHeart a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma bucur ca ti-a placut raspunsul.Cat despre cei care nu saluta inapoi, asa sunt unele persoane, nu ai ce sa le faci.
Daca am invatat un lucru in viata asta, e sa nu am asteptari de la oameni.Cand ai asteptari si nu se intampla cum te astepti,esti dezamagit,dar daca nu ai asteptari,nu te mai deranjeaza nimic, esti de piatra, vreme trece, vreme vine, toate-s vechi si noua toate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Parintii au locuinta si la bloc si la sat. Casa de la tara e mult mai spatioasa, are toate conditiile, ca la bloc cum se spune. Imi place mai mult la sat. E liniste si frumos. Ma bucur de natura. Eu am totul gata datorita parintilor. Totusi, vreau sa imi cumpar un apartament din banii mei, dar va mai dura mult pana atunci.
E frumos in ambele locuri.

| Jus7t a răspuns:

Înainte să faci asta ar fi inteligent să vorbești cu o persoană care stă acolo unde vrei să te muți sau care stă la țară să îți spună exact cum e.
În unele locuri oamenii își permit case cu baie în casă, în altele nu există așa că te duci în fundul grădinii.
Ce fel de încălzire o să ai la țară? Îți pui centrală, o să fie încălzire pe bază de lemne? Cine ți le taie? laughing
Adică poate găsești dar...cine știe peste ce oameni dai.
Contează mult în ce zonă te muți, cât de evoluate sunt lucrurile acolo și altele.
Daca te duci în unele locuri o să îți pară rău că ai lăsat orașul.
Locuri de muncă nu o să găsești, faci naveta trezindu-te la 5?
Ai înțeles ideea.
Trebuie să îți faci întâi (după părerea mea) un loc la oraș unde ai mai multe posibilități, iar dacă îți permiți și o căsuță la țară e ok, dar e bine să ai unde te duce în caz că nu te poți adapta, dacă nu e ceea ce credeai și altele.
Dar te gândești tu la toate și vezi ce îți convine.

| anonim_4396 explică (pentru Jus7t):

Evident este o decizie importanta si ar trebui luate in considerare toate aspectele astea. De exemplu, mama dupa ce a iesit la pensie a spus ca ea nu mai vrea sa stea in Bucuresti, ca s-a saturat, se sufoca si nu mai are ce face. Asa ca s-a mutat la 30 km de Bucuresti,intr-un sat. Cu ajutorul fratelui a reusit sa reconditioneze in mare parte, inca este de munca, dar este ca o casa de vacanta.
A reusit sa faca si baie in casa (dus,wc,chiuveta), apa calda/rece peste tot (boiler electric), fosa septica cu sistem de reciclare a apei folosite in alte scopuri,incalizirea se face cu lemne (au sobe de teracota),termopane,casa este izolata, bucatarie completa, gradina, gaini, pisici si caine, flori, au internet si cablu, deci este destul de ok. Ca sa ajungi in Bucuresti faci in jur de 40 minute, poti merge la pescuit, la padure.Chiar e foarte frumos si linistit. Cu munca, aici este partea mai complicata mai ales in perioada asta, dar eu daca as face asta, m-as orienta spre ceva din care pot face profit.

| Balalau95 a răspuns:

E cu dus si intors, fiecare are avantajele proprii

pro: viata linistita, aer curat, si (eu personal) pot sa ma mut in Bangladesh unde cu un euro imi cumpar mancare pentru toata luna, si sa lucrez de acasa in IT
plus, ca, sincer, am un fetish cu, capitala, mi se pare anost sa traiesc in provincie

contra: nu mai ai delivery, mai ales la mancare, si orice produse iti vin in 3-4 zile si costa transportul de ustura, iar in non-pandemie, nu mai ai mall-uri, cinematografe, etc.

| anonim_4396 explică (pentru Balalau95):

Asa este. Trebuie luate in considerare si dezavantajele, mai ales daca ajungi sa faci naveta pentru un loc de munca, te cam demoralizeaza.

| Balalau95 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, urasc naveta, iar daca dureaza mai mult de 1h un drum, chiar incerc ori sa ma mut mai aproape, ori sa imi gasesc alt job