| chiftelutacrocanta a întrebat:

De ce toate planurile mele despre viata duc spre moarte? De ce mi se pare ca orice as face in viata e fara rost? Sunt un muritor caruia ii trebuie doar niste hrana,apa si caldura ca sa supravietuiasca,daca voi deveni cineva si voi ajuta oamenii,acei oameni imi vor aprecia munca de doctor ori de avocat etc? Si daca imi vor aprecia munca eu o sa ma simt mai bine, dar moartea ma va lua cu ea la sfarsit si starea de bine o sa moara odata cu mine si oamenii ma vor uita dupa ce voi muri pentru ca sunt rai.Singura mea speranta este viata de dupa moarte,ce se va intampla cu trupul meu dupa ce va ajunge sa nu se mai miste si sa nu mai aibe sentimente? Niste morminte cu cruci frumos aranjate nu imi intareste credinta in faptul ca moartea e placuta,sunt povesti inventate,Unele intamplari din viata mea m-au facut sa cred ca viata e nedreapta,altele m-au facut sa cred ca viata e dreapta si fiecare isi primeste rasplata. Timpul trece atat de repede, are rost sa fac ceva in viata daca oricum voi muri? Ori eu acum gandesc limitat si ma invart in jurul unei idei negative despre viata?

1 răspuns:
| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Cu siguranta trebuie sa faci lucruri marete in viata. Poate ca tu esti muritor, dar faptele, realizarile, sfaturile, si tot ce ai lasat in urma ta sunt vesnice. Si daca ai facut un om mai bun, daca l-ai motivat, i-ai dat un scop de a trai, doar un om, viata ta nu a fost in zadar.