| TeoCata1804 a întrebat:

Ce parere aveti despre viata dupa moarte? Eu nu cred in Rai sau Iad sau alte prostii inventate de oamenii dar totusi nu cred nici in idea de a muri pur si simplu si va fi permanent bezna sau ceva de genul acesta.Cred ca totusi si intampla ceva dupa ce murim.Deci cum am spus si mai sus, voi ce parere aveti?

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca nu mai nici un simt nici macar cunostinta ce ai putea percepe? NIMIC

| milan9 a răspuns:

Se intampla. Se intampla sa avem si suflet, unul nemuritor care isi continua existenta in functie de faptele facute in viata. Daca tu nu crezi in aceste lucruri trebuie sa recunosti insa ca e gresit sa-ti arogi siguranta de a nega lucruri fara sa poti demonstra eventuala lor inexistenta. Din acest punct de vedere macar, agnosticii au bunul simt sa recunoasca limitele posibilitatii lor de cunoastere. Avand in vedere MIZA contradictiilor, ar trebui sa fii totusi mai precaut in autosuficientei cu care esti sigur de eventuala inexistenta. "Precaut" pentru ca, principalul criteriu in care (referitor la intrebarea ta) iti va fi dincolo "bine" sau "rau", este tocmai sminteala, influenta gresita, necredinta pe care vrand nevrand se intampla sa o cultivi in jurul tau prin astfel de PROVOCARI... sad

| DeyCj a răspuns:

Există viața după moarte. Spiritul nu moare numai trupul.
Spiritul dacă nu a evoluat spiritual suficient se reîncarnează spre a evolua spiritual până la perfecțiune.Asta e misiunea omului pe pământ.
O dovadă clară este deja vois-ul, deși oamenii de știință ca să ascundă adevărul zic că e o eroare a creierului

| Donsavas a răspuns:

Se numeste inconstienta, Nu "bezna". Creierele noastre nu sunt capabile sa inteleaga moartea, de aceea ne ferim de ea. De fapt, niciun animal nu poate accepta sfârșitul. Toti visează la o continuitate, dar asta nu inseamna ca e si cum ne am dori sau gândim noi.

| mentholinks a răspuns:

E bine ca nu crezi in iad. E cea mai mare oribilitate conceputa din rautatea inimii umane.

| Steregoi a răspuns:

Nimic - ceva - nimic sau bezna - lumina - bezna sau inexistenta - existenta - inexistenta pare ceva care ajunge in aceeasi stare dar este in contradictie cu trecut - prezent - viitor care nu ajunge in aceeasi stare pentru ca viitorul nu e niciodata trecut. Cum se armonizeaza conceptual acest fel de fenomene sau ce au in comun?

| Theo94 a răspuns:

Ca nu se intampla nimic dupa moarte e cea mai probabila teorie, nu sunt dovezi ca ar fi ceva, bine inteles ca daca e ceva nu este rai si iad. Ai auzit despre " lama lui occam" adica cand ai mai multe explicatii despre un fenomen, cea mai simpla este de preferat cea corecta, cel putin pana la proba contrarie.

| Steregoi a răspuns (pentru Theo94):

Cea mai simpla explicatie e existenta Lui Dumnezeu. Savantii necredinciosi se chinuie cu raspunsuri si inca nu au gasit raspunsuri sau explicatii simple. Occam Mocca. Credinta in Dumnezeu e moca adica gratis in timp ce cercetarile pretins stiintifice necesita cheltuieli mari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si viata/moartea sunt inventate de om.

Eu sunt de parere ca acum traim intr-o bezna totala, o iluzie a realitatii adevarate, ca si cum am fii cu ochii inchisi, moartea poate reprezentat o eliberare sau o constientizare a tot ceea ce existã.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Pai nici eu nu cred in prostiile inventate de tine, gen totusi se intampla ceva dupa ce murim.
Si uite asa fiecare moare singur, la fel cum a si venit pe lume, iar dincolo de valul mortii...va afla daca sunt prostii inventate de oameni sau nu.

| RaulAlmășan a răspuns:

Gândește-te putin,există inexistentă?
poate un savant sa aducă inexistentă?
Apa care fierbe se transformă in abur,apa care se vaporizează,devin vapori in itmosfera,ai iluzia ca dispare,dar el e tot acolo.
Este clar ca o torta necunoscuta da viață, inclusiv insectelor.
Nimeni nu poate readuce la viața un om mort.
Si dacă spui ca nu există Dumnezeu, cum explici ca furnicile si termitele la dimensiunea lor construiesc adevărate,, castele".
Termitele africane construiesc musuroaie de 1, 50m înălțime.
Si pentru a isi proteja regina,construiesc un sistem natural de aer condiţionat,pentru a evita moartea reginei.
Acum,nimeni nu se naste învățat.
Furnicile,nu puteau invata sa construiască.
Ele urmează pur si simplu cursul pe care la dat Dumnezeu să îl urmeze.
Multi oameni încearcă sa îl înlocuiască pe Dumnezeu cu alte lucruri.
Unii fiindcă vor să fie diferiti,altii fiindcă cred că vor scăpa de datoriile unui crestin.
Pe când ei nu inteleg crestinismul.
Nu e greu sa fii crestin.
Ti se cere sa traiesti in pace si iubire,sa fii bucuros,sa fii bun cu ceilalți.
Si sa fii credincios lui Dumnezeu, unii văd rugăciunea ca pe o sarcină nedorită.
E foarte ciudat.
Rugăciunea e de fapt o minune, ai posibilitatea sa vorbesti cu Dumnezeu, si vei simti cum iti răspunde rugăciunilor, dar nu trebuie să ai nici o urmă de îndoială când te rogi.