| anonim_4396 a întrebat:

De ce unele persoane care au deja bani, o familie, confort și siguranță materială, continuă să invidieze pe alții dacă aceștia din urmă se ridică și își depășesc condiția? Ba chiar îi și descurajează pe aceia aflați în impas, zicându-le că n-o să realizeze niciodată nimic dar dacă aceștia reușesc, persoana invidioasă afirmă despre cei ce au reușit: "Ha! S-a ajuns și prostu'/proasta aia. Era vai de capu' lui/ei"

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Pentru ca nu accepta ca ei sunt mai jos ca aia pe care ii invidiaza, si nu accepta nici ca altii sa fie ca ei (cand ii egaleaza), vor sa se simta mereu superiori, si ca sa fie superiori ei, trebuie sa fie altii mereu sub ei, nici macare egali, asta le da impresia ca-s cei mai destepti si capabili.

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Au defect din fabrica nai ce sa le ceri, lasa-i sa moara de ciuda apoi tu sa ai mai multe ca ei

| Wr3nch a răspuns:

Pentru ca sunt oameni care isi doresc doar ei sa aiba succes si restul sa fie ''sub'' ei.

| Sofer a răspuns:

Invidia e mare.

| gemeni6226 a răspuns:

Sunt oameni cu gindirea redusa asta in primul rind in al doilea rind din ceva motiv nu sunt fericiti, un om inteligent si fericit niciodata nu va gindi asa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca vor ca capra vecinului si moara cu orice pret. Sa o duca mai rau, sa fie mereu inferior. Am vazut cazuri de vecini care sar in sus cum vad ca ti-ai luat o amarata de masina, sa nu ai si tu masina chiar daca e second. Sa nu ai un obiect mai mult sau mai nou decat ei. Sa nu cumva sa arate casa ta mai bine. Nici nu dau buna ziua de ciuda. Oameni slabi si de 2 lei. Multi vor sa te vada ca o duci mai rau decat ei pentru a le da o falsa senzatie de superioritate si mandrie. Ce treaba am eu ca vecinul si-a vopsit poarta sau are un gipan de 20000 euro? Treaba lui, sa aiba si 10 ca a lucrat pentru ele.
Oamenii invidiosi nu merita mai mult de buna ziua si ne vedem din departare.

| EntertainYou a răspuns:

De ce? De narcisism. Chiar daca au destule lucruri, in realitate se vad destul de goi inauntru (pentru ca si sunt) si nimic nu e niciodata indeajuns.
Nu se pot valida decat prin a muri capra vecinului. Ce fac ei in viata este degeaba si tot din invidie au facut la randul lor ca sa nu se simta rusinati.
Sunt foarte multe astfel de familii, mai ales la noi in tara, unde nimeni nu stie sa-si vada de viata lui decat daca vede ce are vecinul. O competitie inutila, de altfel, dar n-ai ce sa ceri unor oameni imaturi emotional (sau narcisisti).