| anonim_4396 a întrebat:

De ce unele vise par atât de reale, iar de altele abia dacă ne amintim sau nu o facem?

10 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pentru ca... creierul nu face diferenta dintre real si imaginar? big grin

Si oricum, cica visam in fiecare seara si nu ne amintim decat 10% din vise (asta cand ne amintim ceva).

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Eu nu visez seara, visez numai noaptea.laughing

| DoarBogdan a răspuns (pentru CodrutElian1990):

OOO Tu esti din asta smecher laughing

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Jmecquer. happy

| Mosotti a răspuns:

Pentru ca depinde cat de intens a fost mecanismul care a facut visul, ca daca acel mecanism e mult accentuat, te trezesti intr-un vis si fiind treaza fiind, adica ai halucinatii de zici 101 % ca e real.
Damite cand dormi, ii e f simplu sa faca asta mai intens si sa crezi ca a fost real si sa nu mai uiti.

| Celcestietot a răspuns:

Posibilitatea existenței lui Dumnezeu este și poate fi prismuită prin visele lucide.

| Sofer a răspuns:

De asta sunt vise. De multe ori ma trezesc dezamăgit ca nu a fost real.

| Celcestietot a răspuns (pentru Sofer):

Ne trezim * (dar ne bucuram, în afară de coșmaruri)winking

| SingleForOne a răspuns:

Acestea care par atât de reale au cea mai mare relevanță în subconștient. Cantitatea de energie generată și consumată în timpul somnului este mult mai mare față de cea din timpul zilei. In timpul nopții te focusezi asupra unor lucruri care au oarecum relevanță a sumei zilei care au trecut (și câteva de dinainte, memoriile acestea fiind încă video), imaginației tale în ansamblu, experiențelor tale de viață, cunoștințele pe care le ai, etc. Și depinde și de nivelul energetic pe care l-ai depus în timpul zilei, și înainte de culcare.

| BecSpart a răspuns:

Am des cosmaruri lucide, sunt conștient că e un vis și ma mișc voluntar. Nu stiu ce le declanșează pentru ca majoritatea nu au nici o legătură cu viață mea de zi cu zi.