| alexandradlr a întrebat:

De ce uneori uit anumite lucruri, sarcini sau incurc numele unor oameni, sau nu ma pot concentra când învăț ceva și ma gândesc la alt ceva, ce as putea face?

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Din cauza anexitati,si eu tot de la aia,suntem prea stresati,ne e frica sa gresim,asa ca mereu simtim o teama de a face cv gresit,mai ales ca in ro daca faci o mica greseala toti arunca cu pietre in tine, daca cazi pe strada, nimeni nu te ajuta, dar rad toti de tine, termina o facultate si fugi din ro si de aia din strainatate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu te mai focusezi dulcico in alta parte si sa fi focusata pe obicectul initial, pe scopul principal fara sa meditezi in viitor sau trecut da fi concentrata pe ce ti-ai stabilit.
Este posibil sa ai putin afectata functia cognitiva.
Consuma ciocolata cu cacao 80%, spanac, brocoli, nuci braziliene, cacao, pere, si culcate intre 22:00 si 02:00 dimineata, de preferat pana in ora 00:00 fiindca atunci creierul elibereaza melatonina natural, aceasta ajuta contra stresului foarte mult.
Fa sport regulat si evita sedentarismul, sportul previne multe boli neurologice si cardiologice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru memorie si concentrare poti incerca memo plus sau neuro optimizer. Al doilea e ceva mai scump. Numele le uiti din superficialitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ești puțin distrată.

| Together a răspuns:

Poate pentru ca de fapt, chiar nu te intereseaza.

Ai putea sa iei nootropice, gen modafinil.