| anonim_4396 a întrebat:

De ce unii oameni judecă oamenii după aspectul fizic?

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce răspunsuri stupide, recunoașterea faciala este extrem de importanta mare pentru animale care sunt diurne, judecam involuntar, pentru ca era important, noi eram în multe triburi, trebuia sa ne recunoaștem instant, de asta asa zis suflet sunt povești, instant dam o șansă cuiva, dragoste la prima vedete exista și e CV comun la oameni

| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca aspectul fizic, are primul impact asupra ochiului.

| Mosotti a răspuns:

Ti-am explicat la topicul ala unde ziceai ca oamenii rad de figura ta.

| CostinAlamariu a răspuns:

Pentru că atat le duce capul

| Nirvanaaa a răspuns:

Au prea mult timp liber.
Un om ocupat nu are timp sa stea sa se uite după cum arată și ce face altul.

| 1997onur a răspuns:

Nu știu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu consider ca cine râde de fizicul altuia râde de insusi Dumnezeu Creatorul, deoarece Dumnezeu ne-a creat dupa chipul si infatisarea Sa.
Dumnezeu nu se uita la exterior, ci la inima omului caci din inima izvorăsc gandurile si sentimentele.

Cine judeca dupa aparențe si râde de fizicul altuia e o persoana in primul rand imatura si superficiala care nu are profunzime sa vada ceea ce se ascunde dincolo de "ambalaj".
Dupa cum spunea si Andreea Balan intr-una din melodiile ei "Ne hranim cu aparențe".

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeu ne-a creat dupa chipul și ASEMANAREA Sa, nu infatisarea. Nu schimba cuvintele doar ca sa-ti impui interpretarea. Chipul si asemanarea lui Dumnezeu care este in om se refera la rațiune, libertate (chipul) și sfintenie (asemanare). Nu are nicio legatura cu trupul pentru ca Dumnezeu este Duh.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E un mecanism de apărare contra hartuirii prin care au trecut din trecut, îl folosește cu persoane mai vulnerabile ca să se simte și ei puținele mai superior, au pseudo-impresia ca asta ii ajuta sa scape de unele traume/bullying prin care au fost supuși de colegi, sau prieteni din copilărie. Au cretă n loc de creier.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fiindca n au ceva mai bun de facut. au nevoie sa se simta "superiori", nevoie datorata, intocmai, inferioritatii lor. sa rada de altul e lucrul care ii face pe ei sa se simta bine, căci ei nu se pot simti bine cu dansii. întotdeauna este un altul implicat in lucruri de genul.
astia is niste frustrati. nu se simt bine in pielea lor si, astfel, nici altora nu le permit acest lucru

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde la ce se refera intrebarea, eu cred ca la disperati care urla "aspect fizic" pe acest site. Oamenii nu judeca cum trebuie, adica vede ca se imbraca cu haine scumpe, nu zice ca-i bogat ci ii ofera cadouri cu motivul prieteniei, facand cereri la cel care se imbraca in haine ieftine.
Am o amintire acum care ma tot deranjeaza, cand eram in liceu, aveam niste colege imbracate bine in negru cu cizme de piele si etc, se luau de mine cu tot felul de acuzatii enervante si scandal, eu fiind imbracata sarac. Vorbeam cu un tip pe net, nu am facut legatura ca despre ala era vorba prin toate chestiile zise, credeam ca de vreun tigan din "trecut" si ele pareau tiganci. Iar prietenu meu virtual parea un altfel de personaj, i-am zis opinia mea, le comparam cu prosttuate, apoi a urmat sa inceapa zvonul zicand ca eu as fi, si continuau sa faca urat la mine sa vorbeasca multe prostii. A fost inainte un tip ca ele imbracat, s-a legat de mine, venea cu baietii si ei spuneau lucruri aiurea despre mine, faceau scandal, faza e ca baiatul acela ma cam hartuia fizic si comunica cu ceialalti de care eram inconjurata. N-am bagat baiatul in seama, dar nici el sau alti oamenii pe mine. Era scund, negru si imbracat in negru si cu pantofi geaca de piele, chestii din astea. Fetele il placeau facand mult scandal la mine. Cand eram copil aveam niste prieteni care ii ajutam facand ce-mi cereau, nu stiam ce bogati erau aia si cat am puteau ajuta ei daca imi erau prieteni, dar ma foloseau. El a continuat sa vada de viata mea jucandu-se jocuri sociale cu prietenii vorbind multe prostii, de ce il baga pe el in seama si se uita urat la mine? Pentru ca el stiind ca-i imbracat bine, isi permite indrazneala, iar ceilalti o apreciaza. Daca nu era imbracat bine, ar fi fost urat orice aparitie de a lui, oricat de educat si cuminte/muncitor ar fi fost, nu l-ar fi apreciat, asa se ocupa admiratorii lui de tot. Ei pun la punct persoana care nu le convine cum arata, si venereaza pe cealalta,