| anonim_4396 a întrebat:

Despre bac!
multi vor sa il ia, putin reusesc. ce facem cu acest bac?
am vazut oameni cu facultati care cersesc si nu au ce manca, toata viata au invatat.

2 răspunsuri:
| Wøodenpints a răspuns:

Cum adică ce facem cu acest bac? E problema doar celor care trebuie să-l dea, ce fac cu el. Nu-i responsabilitatea nimănui.
Și trebuie să fii destul de idiot să nu iei un examen făcut sa-l treacă majoritatea. Dacă treci așa superficial prin materia fiecărui obiect cu ~o lună înainte de bac, e imposibil să nu iei 6.

| drogh a răspuns:

Adevarat, multi vor sa il ia dar degeaba vor daca nu incearca si nu se straduiesc indeajuns incat sa treaca de aceasta etapa! In a 12 a toti o iau pe ideea ca nu o sa fie greu, ca o sa le iasa de un 5-6 si ca pot sa ajunga unde si-au dorit iar la momentul respectiv sa le pice fata. Poate si invatamantul este de vina ca dau subiecte mult prea complicate sau profesorul la care este materia, dar si elevul ca nu se chinuie. Vrei o nota buna? Straduieste-te!

Si da, sunt oameni cu facultati care nu au ce manca dar totusi poate motivul este ca: nu au cautat suficient de bine locul de munca sau nu au avut norocul necesar.