| wolfves a întrebat:

La ce trebuie sa dai examen ca sa intri la Politehnica pe partea de informatica/IT? La ce alte facultati as putea sa ma mai duc, tot pe aceeasi specializare?
In alte tari, daca as vrea sa merg tot pe IT, ar trebui sa dau acelasi examene inainte? Si imi trebuie si Ielts-ul, nu? Nu stiu cum o sa reusesc sa il iau, mi se pare destul de greu, dar nu prea ma vad locuind aici toata viata si dupa facultate poate e mai greu sa plec altundeva decat inainte.

1 răspuns:
| catalin09023 a răspuns:

La ce trebuie sa dai examen ca sa intri la Politehnica pe partea de informatica/IT?

Depinde la care dintre ele.
La Cluj (UTCN):
- Automatică și Calculatoare - e pe baza de examen scris la matematica.
- Electronică, Telecomunicații și Tehnologia Informației - e pe bază de dosar (media de la bac).

La Bucuresti la politehică atât la Automatică și Calculatoare, cât și la Electronică, Telecomunicații și Tehnologia Informației e pe bază de concurs scris. (Probabil tot matematică)

Dacă vrei IT curat, și nu toate materiile inutile: fizică, matematică de îți plângi de milă. du-te la:
1) UBB - Facultatea de Matematică și Informatică (Este una dintre cele mai apreciate Universități pe plan internațional, și prima pe plan național)
Aici examenul este scris și se dă din matematică sau informatică - la alegere

2) FMI București (Facultatea de matematică și informatică București)
Concursul se dă din matematică ȘI informatică. (Un subiect care le cuprinde pe altele).

Facultăți de Matematică și Informatică mai sunt (Oradea - concurs de dosare, Brașov, Iași e.t.c.)
Dar cea mai prestigioasă rămâne U.B.B.

Totodată, subiecte de concurs găsești pe site-ul facultăților.

Și cu o facultate din Ro poți munci afară. Străinii cum vin să studieze la noi, iar mai apoi pleacă acasă?
Facultățile mai sus menționate sunt acreditate (sunt recunoscute).
Important e să te pregătești din timp, concurența fiind una foarte mare, și astfel o să reușești.
Și mai important decât toate acestea, să faci ceea ce îți place.

Mult succes!