| Alexaaaaaaaaaaaaa a întrebat:

De ce unii oameni s`au nascut in bogatie, sunt bogati si altii sunt saraci? De ce exista diferenta asta intre oameni? Nu credeti ca toti am fi meritat sansa asta? Nu toata lumea are bani de ii da afara din casa straight face Nu dati raspunsuri gen : daca au muncit d`aia au bani sau altele :p Pentru ca toata lumea vrea un serviciu bun in care se castiga multi bani prin munca usoara, nu? Dar nu toata lumea ajunge sa lucreze la firme de genu asta... Voi ce credeti?

6 răspunsuri:
| marrr a răspuns:

Ai dreptate, se fac prea multe discriminari pe motivul bogatiei. Unii muncesc o zi intreaga si se streseaza la serviciu pentru un salariu cat de cat normal, peste 10 milioane, iar altii se duc la firme, fac afaceri si o duc bine cu mii de euro. Nu toti avem norocul de a da peste asa ceva, nu toti stim sa intretinem o afacere. Cum ai spus, toti vrem bani, dar prin munca putina. Asa ceva nu se face. Cel putin cunosc persoane care muncesc de dimineata pana seara si salariul este mic, fata de cei ce se duc la munca de 3 ori pe saptamana si castiga de trei ori mai multi bani.

| justme_2012 a răspuns:

Intr'adevar, dar aceste lucruri sunt randuite de Dumnezeu... poate nu ai auzit...nu ai citit; insa Iisus a spus:,, Niciun bogat nu va trece in imparatia Mea"
deci cu siguranta cei smeriti, modesti, simpli sunt placuti lui Dumnezeu...si cu sguranta cei saraci vor mosteni Imparatia Cerurilor; cei bogati nu; pentru ca aceia uita de existenta Lui Dumnezeu

| tinel1234 a răspuns (pentru justme_2012):

Eu sunt bogat, și ce?!
Si apropo tata NU A UITAT DE DUMNEZEU construiește o biserica la noi in sat in care a investiti foarte mult!
Și munceste foarte mult de la ora 6:30 pana la 23:00 cu 30 min pauza de masa la 12...Mai are o dată la 2-3 săptămâni putin timp liber...

| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns:

Vrei un raspuns? Ei bine asa trebuie sa fie! De ce? Pentru ca asa este dat de la Dumnezeu sa fie.Crezi ca un om care are de toate si traieste in puf este mai presus ca un biet om de rand care isi duce cu greu pana si zilele? Ei bine nu este mai presus! Pana si el are greutatiile si ofurile lui pe care nu le cumpara cu bani.Un om ''bogat'' poate sa fie de mii de ori mai deprimat si mai apsat de griji ca un om de rand! De ce? Pentru ca are multe griji pe cap, el fiind ''bogat'' trebuie sa tie cum sa-si coodroneze afaceriile pentru a produce in continuare bani si a fi numit de societate ''bogat''! Un om ''sarac'' poate fi mai fericit si mai implinit sufleteste deoarece el traieste din perspentiva lui si din moment ce are sa puna pe masa la famiia lui, el prin asta poate se simte cel mai bogat om, ma-n telegi? Sper ca ti-am fost destul de clar.

| sexyGirl_1453 a răspuns:

Acesta e destinul
Unul mai bogat altul mai sarac
Dar nu trebuie sa fim invidiosi pentru ca nu avem nimic de castigat cu invidia
Nici eu pana la urma nu inteleg de ce unii pot sa aiba tot ce vor iar altii nu au nici ce manca
Bine am dat un exemplu eu nu ma aflu nici printre cei bogati nici printre cei saraci
Ma multumesc cu ce am si casunt sanatoasa...si am parinti buni care muncesc pentru mine ca sa imi ofere ce am nevoie
Dar pe primul loc roaga-te la Dumnezeu sa iti de-a sanatate pentru ca daca o ai poti sa ile faci incet pe toate

| INEEDHELPPLS a răspuns:

Nu este vorba de noroc sau ghinion, este pur si simplu vina parintilor ca au facut copii, cand nu au bani, casa, masina.