| anonim_4396 a întrebat:

De ce unii se droghează cu speed? Ce filme îți dau alea? Ce senzație? Sunt droguri Ce creează dependenta rapida? Ce este în neregula cu societatea asta?

Răspuns Câştigător
| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Speed e doar numele de stradă pentru metamfetamină.
Crează dependență de la prima doză.
Nu-ți dă "filme", dar te face hiper-activ.
Efectul durează cam 12 ore.

15 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Nu e nimic in neinregula cu societatea asta, asa ar fi facut si aia de acum 50 ani daca aveau ocazia, insa atunci nu erau droguri la noi, unii sunt predispusi la asta, sunt curiosi sa vada cum e, le place sa iasa din viata asta monotona si sa mai traiasca si altceva.
Ca da dependenta si e nasol, e altceva.

Dar creieru nostru e de vina, nu drogu in sine, ca daca stia sa lucre cu ele, nu se intampla nimic.
Si eu as testa putina cocaina sa vad cum e.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Pai majoritatea sunt dependenți, dar funcționali, chiar lucrează într-un mod paradoxal. Nu știu sa lucre pentru ca sunt ancorați in trecut, sunt blocați acolo, și trăiesc din memorie în imaginație, trăiesc într-o iluzie nu realitatea, realitatea e prea dura pentru unii, asa ca e ca un refugiu

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai si f bine, daca iluzia e mai buna ca realitatea, nu e nici o problema, totu e sa nu ai probleme, daca ai, atunci e altceva.

| mastadont a răspuns:

Speed nu îți dă filme, filmele ți le dau doar drogurile cu efecte psihoactive cum ar fi ciupercile, LSD, DMT, etc. Metamfetamina sau speed-ul cum mai e cunoscut îți dă doar o energie imensă, e ca și cum ai bea 10 energizante dintr-o dată. Te simți atât de bine de la el încât nu te poți opri din vorbit efectiv, dacă socializezi cu cineva, multe persoane care suferă de anxietate socială sunt dependente de acest drog doar pentru că le permite să interacționeze cu societatea, le scapă de toate inhibițiile.

| anonim_4396 explică (pentru mastadont):

Tu dacă ai suferi de anxietate sociala ai lua asa ceva? Sau ai lupta oricât? Și un om tăcut poate deveni sociabil?

| mastadont a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu aș lua constant din cauza efectelor adverse nedorite pe care le are, nu dormi cu zilele, lipsa completă a poftei de mâncare, ticuri nervoase, etc. Dacă aș avea un eveniment social important însă probabil că aș lua uneori, dar asta doar pentru că l-am încercat și știu cu ce se mănâncă și cât și cum să iau pentru a avea o experiență plăcută. De asemenea, provoacă o dependență destul de ridicată și ai nevoie de o putere imensă de caracter pentru a rezista ispitei. În general nu recomand nimănui să-l încerce și nici măcar să-l folosească pentru că efectele sale adverse sunt foarte distructive și nu merită efortul, mai ales că pe stradă se găsește îndoit cu tot felul de chestii și nu știi nici-o dată ce bagi în tine.

| anonim_4396 explică (pentru mastadont):

Mersi frumos pentru răspuns.
La mine nu se pune problema, fug de astfel de oameni, prefer sa fiu un singuratic decât în preajma unui astfel de anturaj happy

| timidu89 a răspuns:

Cred ca si un drogat d'asta e mai bine vazut ca mine per total. Oamenii nebuni la cap, or sa ajunga la spitalele de nebuni daca baga droguri periculoase. E posibil de la unele sa narozesti zic eu. Vor sa se simta wow, sa vada ce senzatie dau. Eu nici sa am parte de una ca Shakira sau Jlo nu fac asa ceva.

| anonim_4396 explică (pentru timidu89):

Speed e amfetamina? Vad ca mulți se droghează cu asa ceva

| timidu89 a răspuns (pentru anonim_4396):

De speed nu am mai auzit, de amfetamina da, dar nu stiu ce e exact. Se drogheaza cu pastile ce se dau doar cu reteta, din cauza astora nu mai poti cumpara la liber medicamente esentiale. Una de aici cand a ajuns la liceu a si luat drog, zicea ca o vazut un omulet laughing) Intr-un club cica o facut asta. Bete sau drogate, una cu care iesea ea avea copil sau era insarcinata la 15 ani. Si asta acum vreo 8 ani pe acolo. Acum sunt si mai turbati dupa droguri si alcool.

| 44mon a răspuns:

Dependență rapidă nu creează, dar îți spun sincer că e un drog ce nici măcar încercat nu merită.

| MariusDumitru92 a răspuns:

Orice om care se refugiază în patimi trăiește fără Dumnezeu.
Cine trăiește fără Dumnezeu este gol și încearcă să umple acest gol cu tot felul de patimi. Nu va astupa niciodată acel gol prin intermediul patimilor.
Cei care se droghează sunt oameni cu suflete bolnave.
Drogul este o unealtă a diavolului prin care îți creează iluzii.

| ADK2 a răspuns:

Nu știu de ce în rândul tinerilor se întâlnesc cel mai des drogurile, când efectiv toți sunt la început de viață aleg să se drogheze și să vadă cai verzi pe pereți.

Apoi droguri sunt și energizantele ieftine...

| anonim_4396 explică (pentru ADK2):

Da,și energizantele sunt un fel de drog pe care unii îl consuma în cantități mari, nu realizează care s repercusiunile.
Din păcate sunt și maturi care se droghează

| Mosotti a răspuns (pentru ADK2):

Cum nu stii de ce? Ptr ca unii oameni au predispozitie sa traiasca chestii mai inedite, sa iasa din faza servici-casa-un partener cu care de multe ori nu te intelegi-copii care-ti orocaie in cap si-ti mananca sufletu. Deci depinde.
Energizantele nu modifica nimic.

Si asa ar fi fost si acum 45 ani daca erau droguri, ca oamenii erau aceiasi.
Astia predispusi la fantezii, asta testeaza.

Am folosit si eu pe la 20 de ani un halucinogen mai rar asa, a fost fantastic ce am trait, puteam sa folosesc rar, ca astea nu dau dependenta si nu prea facea rau, cunosteam alte lumi f interesante cum ar veni, desi stiam ca totul e iluzie.
La unii le plac acei cai verzi pe pereti.