| Henrypericolpublic a întrebat:

De ce unii se taie pe mana? Eu fiind mai neîndemânatic din fire m-am mai accidentat/tăiat din greșeală (destul de rau) și știu ca nu e bine.Dar aud ca unii se taie pe mana cu lama/cutitul! De ce oare?

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Oare de ce uni sar cu parasuta desi sansa sa moara e mare sau sa se te urci sus pe munti sau sa te arunci de la inaltimi mari,vorbim de o eliberare de sub tensiune, o tensiune emotionala care implica amigdala =centrul frici si centrul dopaminei,cand x se taie pe mana el simte o eliberare de sub stres si o placere, da e ciudat, desigur, cum sa simti placere, dar cica si daca te uiti la un film de groaza si apoi faci sex placerea e mai mare, creierul e poate ciudat

| Andreeush a răspuns:

Acum 4 ani o prietenă de-a mea se tăia pe mâini. O făcea de fiecare dată când se certa cu prietenul ei. Spunea că ăsta e modul ei de a face față situației.
Acum regretă că a rămas cu acele cicatrici care nu vor mai trece.

| OldSoul a răspuns:

Tind sa cred ca uneori, in unele situatii, durerea trupeasca amelioreaza intensitatea durerii sufletesti, altefel spus, iti provoci durere ca mai apoi sa te concentrezi pe aceasta, si asa, iti distrage atentia de la probleme/suparari.

| Emma30555 a răspuns:

Au nevoie de ajutor psihiatric

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca au anumite probleme si prin durere simt ca traiesc, bine asta fiind un mod neconstructiv.

| IoanaRoman09 a răspuns:

Nu mi se pare ceva deosebit.