| wannabe a întrebat:

De ce unitatea pc-ului meu scoate un zgomot tare aspemanator aspiratorului? Ce as putea sa fac sa fie mai silentioasa?

Răspuns Câştigător
| Wisdom a răspuns:

Trebuie curatat, mai ales coolerul de pe placa de baza si de la sursa, sunt magneti de praf, iar dupa un timp nu mai pot face fata si scot un zgomot, si din cauza la praful depus pe cooler este posibil sa il faca sa vibreze, astfel se slabesc si suruburile in care este prins si scoate un "zornait"

12 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

La mine, cand facea asa, se rupsese consola de plastic pe care statea coolerul...Am schimbat-o si acum toarce ca o pisicuta.

| hândel a răspuns:

De regula un pumn rezolva situatia la mine. Cand sunt mai obosit si mi-e lene sa ma intind la ea, ii trag un picior, are acelasi rezultat garantat. Pai ai curatat si tu unitatea? Incearca s-o cureti un pic.winking

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Trebuie sa cureti cooler-ele.

HepHap
| HepHap a răspuns:

Cel care scoate sunetul este, cel mai probabil, coolerul de procesor. Daca cumva isi modifica si numarul de rotatii pe minut in functie de temperatura CPU, atunci vara, cand e cald, ajunge sa faca ca o rasnita. O solutie la indemana ar fi sa deschizi carcasa, sa lasi calcul sa respire. Curata coolerul de praf si eventual si ventilatorul de sursa (sau alte ventilatoare, daca cumva ai). Poti totusi sa cumperi un cooler silentios, nu sunt foarte scumpe. Si eu am avut aceeasi problema, si am rezolvat-o cu un cooler nou.

| gabitza05 a răspuns:

Buna!

Si eu patesc la fel.Am auzit ca este posibil sa fie din cauza prafului.

| Andreeagen a răspuns:

Da nu mai bine dai u k aspiratoru prin ea?happy asa de la distamnta sau sufli in ea.sau fol o pensula cred ca e din cauza prafuluihappy

| Andreea9311 a răspuns:

Baga aspiratorl in elbig grinlaughing Eu asa fac...si trage tot praful acumulat.

| ..pYtBulL.. a răspuns:

Mai scoate din jocuri, mai sterge din fisiere sau chiar mai reinstaleaza windowsul. Daca nu sterge piesele dinauntru de praf.Nu cu manalaughing este ceva specialwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai pc-ul de cativa ani este normal, si nu poti face nimic!
si mie mi s-a intamplat la pc-ul vechi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Schimba cooler-ul.Vezi care dintre ele face zgomot si schimba-l. Daca e cel de la sursa trebuie sa-ti schimbi sursa.Sau poti demonta totul si incearca sa ungi rotita ventilatorului.Pe mine m-a ajutathappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sterge praful...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am aceas problema cu uniadin unitati. Scoate un zgoot enervant de la cooler-ul sursei. M-i-a zis cineva care stie ca din cand in cand trebuie unsa sursa. Sursa se fl intr-o cutie acea cutie trebuie desfacuta si acolo pe ooler se afla un capac. Desfaci capacul si ungi acolo cu ulei fin. Si probabil ca nu v mai scoate sunetul ala. Eu nu m incercat dar am sa incerc.