| Markusfrtt a întrebat:

Mi se pare ca unitatea mea scoate prea mult zgomot. Stiu ca sursa face acest zgomo, dar totusi parca prea tare "urla". O am de 4 luni unitatea si parca la inceput nu am avut problema asta. Chestia este ca uneori mi se mai intampla sa nu am problema asta si sa fie silentioasa. Mi s-a intamplat odata asta, dar acum nu sa mai intamplat. CAre sa fie cauza? Deci?

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poate fi si suprasolicitarea, un cooler slab dar si praf pe cooler. Numai cineva care vede te poate ajuta.

| Markusfrtt explică (pentru Salontanul):

Suprasolicitare procesor? In niciun caz. Este sub 20 % si variaza "2" "5". %.

| Salontanul a răspuns (pentru Markusfrtt):

Ii masori gradul de solicitare si in timpul jocurilor?

| Markusfrtt explică (pentru Salontanul):

Atunci normal ca solicitarea este mare, mai ales ca eu rules jocuri care cer foarte multe resurse(Procesor mare, rami...) Si variaza 70-85cam asa

| NH4OH a răspuns:

Bună.
Unitatea, prin acest zgomot se aerisește și procesează datele. mai pe scurt, își face treaba.
Scoate acest "urlet" mai îngrijorător datorită solicitării prea mari pe care o are din partea ta. Din câte văd, pari a fii băiat, deci cred că joci jocuri cu o intensitate și un lag mai ridicat
( Outlast, Wolfstein, Fifa etc), iar asta face ca unitatea să fie mai încinsă.
Presupun că nu e nici o unitate ultra-profesionistă și presupun că stai și mult pe ea, circa 5 ore, chiar mai mult.
Nu fii foarte îngrijorat, nu e nimic grav însă. nu mai sta ore în șir pe calculator, o să își "dilueze" proprietățile lui și va scădea ca și calitate și rapiditate.
Baftă.

| Mark2012012 a răspuns:

Cred ca este de vina Hard Disk-ul sau Cooler-un.

| Markusfrtt explică (pentru Mark2012012):

Ce treaba are hard Diskul?