| Dan a întrebat:

De ce unor romani le este frica de regionalizarea Romaniei? Pentru noi ar fi mai bine, fiecare regiune sa gestioneze singur problemele economice, cum este si Germania, Elvetia, Anglia, etc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Din necunoastere, increderea in extremele nationaliste, frica de nou etc.
Este adevarat ce spui, dar exista si un revers al descentralizarii regionale(este mai bine, nu are conotatia negativa a regionalizarii), respectiv se va adanci prapastia dintre regiunile mai devoltate si celelalte, ori noi tindem spre egalizarea dezvoltarii, bineinteles in sus nu in jos. O zi buna!

4 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

"De ce hotilor le este frica de furat si curvelor de-nselat?" Poti sa-mi raspunzi la intrebare?happy

regis
| regis a răspuns:

De ce crezi ca ar fi mai bine? Doar pentru ca am avea de tinut in spate trei serii de hoti in loc de una singura?

| tania77 a răspuns:

Eu intr-o oarecare masura sunt de acord cu tine, dar ma tem ca in prezent este greu de realizat acest lucru, nu este deloc momentul prielnic pentru asa ceva, si ma tem ca atunci va fi o diferenta foarte mare intre regiunile care v-or fi mai puternice din punct de vedere economic si cele defavorizate, si asa oare nu le va fi mai usor maghiarilor sa isi indeplineasca visul de a obtine autonomie? Din pacate nu ne putem compara economic cu aceste tari pe care le mentionezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Domnule dar problema romanului nu este frica ci nestiinta domnule.Necunoasterea dreptului de om liber.Cum sa-i spun lui taica-miu acum despre unguri si impartiri regionale cind a fost membru de partid indoctrinat la singe.As fii nebun eu s-o fac.Creduli in istorii mincinoase si contrafacute nici in ziua de azi nu ca nu sint in stare sa vada dar nu vor.Se uita numai pe antene (1. 2. 3)si e sigur convins ca ala-i adevarul cu toate ca nu se spune nimic rau despre PSD. Ce poti face cu asemenea oameni acum?