| vRawr a întrebat:

De ceva timp, imi fac scenarii in cap si ma bazez pe autosugestie dar toata partea negativa aici e ca sunt un negativist printre multi altii. Adica? Scenarii? Imi imaginez ce se poate intampla in viitorul apropiat,si asta chiar foarte des, ma axez pe autosugestie foarte mult si tot ce e in mintea mea incep sa cred, de ex. " Daca am sa mai fumez mi se va intampla lucruri rele", si asa e de cand mi-am pus asta in cap,si chiar daca am incetat sa mai cred asa mi se intampla si nu stiu cum pot scapa de "viciul" asta, chiar daca imi implementez in cap ca doar ma "prostesc" singur, nu pot scapa. Mintea mea e insasi un paradox pe care incerc sa-l deslusesc.

Răspuns Câştigător
| peticel20 a răspuns:

E foarte complex ce faci tu si nu e bine sa te joci cu asa ceva.Creierul te face bine, creierul te imbolnaveste.Ma rog, autosugestia.In fiecare zi ia-ti cateva minute in care sa fii singur,inchide ochii, concentreaza-te si spune cu voce tare lucruri pozitive "Sunt sanatos, nu am probleme cu., nu o sa am probleme cu., pot sa fac..etc etc si o sa vezi ca te vei simti mai bine.Dar, repet, nu te juca cu autosugestia negativa ca o sa iesi nasol sad. Bafta!

8 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

La mine e ceva natural asta dar nu mi se intimpla in viitor ci chiar atunci cind o fac. Exemplu, aseara imi imaginam ca eram beat de ma doare capul si acum.

| vRawr explică:

Una e cu "negativismul", problema mea cea mai mare e ca imi fac scenarii in cap, adica gandesc de ex, ce se va intampla cand ma voi intalni cu cine si incep sa duc scenariul pana la absurd, si asta de repetate ori mi se intampla in fiecare zi.

| harciog a răspuns (pentru vRawr):

Ma tot gindesc cum ar fi o minte moarta? Sta nemiscata?

| vRawr explică:

Cine stie? Poate chiar incearca sa inainteze.

| harciog a răspuns (pentru vRawr):

Spre marginea orasului? La crucile alea multe imprejmuite de un gard de betooonnn?

| RaluBaby a răspuns:

Ca sa treci peste aceasta problema cu negativismul si autosugestia ca ceva rau ti se va intampla, iti sugerez sa apelezi la serviciile unui psiholog care sa te ajute sa gasesti radacina acestei gandiri negativiste. Odata ce realizezi de unde se pornesc toate astea vei putea sa iti infrunti problema si sa scapi de aceasta situatia care presupun ca este stresanta.

| Daniela_Irimia_1985 a răspuns:

Buna,

Ar trebui sa citesti cate ceva despre gandirea pozitiva :) Cred ca de asta ai nevoie pentru a face o schimbare in viata ta. Iti recomand sa citesti http://www.catalog-cursuri.ro/Articol-Gandirea_pozitiva-Resursa-420.html

| Oana_Daiana_2000 a răspuns:

E bine ce faci pentru ca iti creezi mintea, viata, si la ce sa te opresti! Ieu cand merg pe strada ma opresc si cad dar stiu ca nu rezolv nimic. Data vitoare cad si ma gandesc mult. lumea se uita la mine. ma cred. proasta, urata... si singuratica! Iti spun o sugestie daca mai ai ganduri asa gandeste-te la prietenii tai. gandeste-te daca ai. gandeste-te ce ti-au facut! Eu am avut si poate nu o sa mai am prieteni sinceri! Dar daca te vb pe la spate nu ai prieteni. daca te injura. si te folosesc. Te rog renunta la ei mai repede. asa vor aparea problemele la scoala sa te faca de ras si cu profesoara/profesolul! Gandeste-te ai viitorul in fata. si creierul tau vrea sa te pacaleasca dar tu insisti se nu faca asta!
Scuze de comentariu sau de deranj!