| anonim_4396 a întrebat:

De multe ori v-am vazut contrariati de fetele care isi incep viata sexuala foarte devreme, ati incercat vreodata sa gasiti logica si sa va explicati de ce acesta isi incep viata sexuala la o varsta frageda? Credeti ca exista o explicatie bazata pe fiziologia umana? sau doar este o curiozitate pe care fetele vor sa si-o satisfaca?

Răspuns Câştigător
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Eu cred ca generatie de generatie fetele se dezvolta fizic si mental mult mai repede si nevoia de a arata mai mare, de a sti mai repede totul, le determina pe fete cu varste nepotrivite sa-si inceapa viata sexuala. Chiar daca ele sunt mult mai dezvoltate fizic decat fetele de acum 50 de ani, intern ele sunt inca nedezvoltate, iar inceperea activitatii sexuale le poate produce mari deregleri hormonale sau chiar problemede sanatate. De aici, nu este departe nesiguranta relatiilor la aceste varste, suicidul, izolarea. O mare influenta o are, asa cum ati scris unii dinte voi, vizionarea filmelor XXL, XXX...lipsa de educatie sexuala de la parinti.
Fiecare dintre fete ar trebui sa se gandeasca ca a avea o relatie la o varsta prea mica nu este premiata, dimpotriva este daunatoare si cu urmari neplacute.

15 răspunsuri:
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

PS. sau cu conceperea unui copil neasteptat... Ce poate fi mai rau pentru o fata de liceu sa afle ca va avea un copil sau ca a contactat o boala venerica sau HIV? Cum va gestiona ea aceasta situatie? Tocmai de aceea, consider de mare importanta educatia sexuala in scoli, daca acasa parintii se rusineaza de acest subiect, cu toate ca nu vad de ce. Doar isi ajuta copiii sa nu ajunga in situatii disperate, cand sa ceara ajutorul prietenilor sau unor persoane neavizate si sa regrete ca n-au facut-o cand trebuia.

| juniper a răspuns:

Din curiozitate o fac, vor sa vada si ele cum este, desi e penibil.

| Luori a răspuns:

"Moda" s`a schimbat daca observi. Pe vremea parintilor mei, la varsta de 14-15 ani te jucai inca cu papusile [asta daca iti permite`ai sa ai unawinking] Astazi ai ce vrei, si mai faci si mofturi [la copii ma refer ]. Este mare diferenta de atunci si acum.
Atunci toti erau egali cat de cat, te luptai sa ai un pic mai mult; azi te "lupti " sa ai interzisul.
In ziua de azi copii vorbesc despre sex si de la 8 ani straight face Apoi cum sa nu il experimenteze la 14-15 rolling eyes
Pur si simplu nu mai este cum a fost. S`a inventat internetul, pe care se pare ca toti il avem straight face De aici "inveti "winking T. V.`ul daca stai si te uiti la el mai mult te prostesti la stiri straight face. De aici se tot intreaba copii ce ii aia si asa se tot "documenteaza"... Pacat!

| georgiana a răspuns:

Pai curiozitatea vine de la urmaritul televizorului, vorbele celor mai mari asupra unor comentarii legate de acest subiect, anturajul este foarte daunator, de exemplu daca o fata spune `uite eu am facut asta si a fost asa`, ele se intreaba.Probabil si din cauza unei educatii duse la extrema, care sunt tinute in casa numai cu ochii in carte, ca sunt `legate` si atunci cand scapa nu le mai poti controla.Cunosc cazuri, o fata la 19 ani nu avea voie decat pana la magazin si apoi, nici vara la plaja si fata nu a mai suportat si a plecat de acasa.
Parintii ar trebui sa comunice cu copii lor, sa le explice, nu sa intrebe strainii; poate ei considera ca este prea devreme, unii sunt care se uimesc atunci cand afla comportamentul copilului lor.

| M' a răspuns:

Cred ca de vina este varsta, netu si televizorul sau teama de a nu fi parasite de respectivul prieten multe dintre fete isi incep viata sexuala la o varsta foarte frageda si dupa scriu ca au fost parasite, baiatul care iubeste este dispus sa astepte.

| asdgfhresry a răspuns:

Pur si simplu ele vor satisfacere. Nu am priceput nici eu chestia asta, desi sunt fata. Dar sunt mandra ca nu fac asa ceva. Oricum cele care fac asta, sunt niste "cuuuuuuur... e" whistling Asa stiam ca le zice la cele care umbla dupa aceasta "fericire". Asta e. Le place. Nu e nimic stiintific aici. Se uita la filme xxx si incearca si ele asta. Ce bine ca nu sunt asahee hee laughing

| ÅñdRa a răspuns:

Buna.Cred ca este doar o curiozitate...insa imi pare rau pentru ele pentru ca nu isi pot trai copilaria asa cum trebuiesad

| kytyna a răspuns:

Parerea mea e ca nu e nici o explicatie bazata pe fizologia umana nici curiozitate eu cred ca principalii vinovatii is:inconstienta, prea putin educate, nu au ajuns la capacitatea de a se respecta, pentru fetele din ziua de azi a fi virgina la 15-16 ani e deja un mare complex, iar cand scapa de acest ''complex''parca au castigat un mare trofeu.

| zuzulici a răspuns:

(@andreutza nu e bine sa gandesti asa...fiecare fata are nevoile ei nu trebuie sa le judeci) Eu cred ca curiozitatea le macina cred ca e ceva 'super tare', dar isi dau ele seama mai tarziu cand o sa le fie greata de atatabig grin, si mai este o chestie, le zice "iubirea vietii lor" ca daca nu se culca ca el inseamna ca nu ii iubesc, si ar face orice sa le demonstreze ca gresesc si ca il iubesc, da rasta nu inseamna ca trebuie sa le stampilam, ca gta sunt c... e, cel putin e foarte dureros stii,(mi so intamplat mie cand eram mai mik acum 4-5 ani, am fost si eu la primul baieram si so auzit atatea si atatea) deci intodeauna trebuie sa cunosti persoana inainte sa o cataloghezi :*:*

| georgik21 a răspuns:

Eu cred ca este o simpla curiozitate.Stiu fete care au facut sex de pe la 13-15ani(destul de mici zic eu)si care acum regreta.Cu timpul simti nevoia sa faci sex, deci poate fi si o nevoie fiziologica dar nu de la o varsta frageda, zic eu. Poate ele doar se intreaba cum o fi si ajung sa faca asta din curiozitate.Parintii sau cine le creste ar trebui sa stea mai des de vorba cu ele, sa le explice cum sta treaba si sa le invete sa aiba rabdare

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Andreutza, si de unde crezi tu ca vine nevoia asta de "satisfacere"? Fetele care fac sex sunt curve? asta inseamna ca toate femeile suntem curve?
Piky-ce le face pe fete sa fie curioase?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu raman contrariat de fetele care aici pe sait sunt mironosite si o ard mai ceva ca Sfanta Maria. Din nou, nu am tinta directa, dar cele vizate se simt ele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

...eu am trecut peste faza cu mironositzele, sunt in faza accept! Sa le luam asa cum sunt, sau asa cum vor sa para si sa incercam sa dividem realitatea de virtual.Chestiunea este curiozitatea, de unde apare si care este cauza ei?!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Explicatia este in opinia mea, lipsa preocuparii parintilor pentru programul copilului, pentru lecturile lui (in caz ca citeste laughing ), pentru prietenii lui, preocuparile lui, lipsa discutiilor cu propriul copil cu abordarea unor subiecte specifice varstei. Parintii cred ca daca le ofera copiilor imbracaminte, mancare, bani, calculatoare, telefoane mobile etc. si-au facut datoria fata de copii. Dar de fapt ii abandoneaza in fata televizoarelor, calculatoarelor sau in fata blocului, uitand sa stea de vorba cu ei, sa vada ce ii preocupa si cine are influenta asupra lor, in afara mediului familial.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Parerea mea este ca aceste fete isi incep viata sxuala mai devreme decat trebuie deoarece a lipsit comunicarea dintre ea si mama, mama fiind persoana care trebuie sa ii spui orice si sa iti explice orice. Oricum de la o varsta incep sa iti tropaie hormonii iar daca u nu ai avut o relatie buna cu mama ta care sa iti explice cum e si cu sexu asta... curiozitatea invinge si se arunca in bratele primului venit. Eu de exemplu am 13 ani dar am o relatie extrem de buna cu mama mea si de la varsta de 10 ani am inceput sa vb cu mama despre saruturi si pana la varsta asta am ajuns si la sex... iar mama mi-a explicat multe lucruri si nu cred ca atunci cand mi-ar tropai hormoni m-as arunca in bratele primului venit.Tot timpul mi-as aminti de spusele mamei mele. Ma bucur ca am asa o mama deschisa si m-as bucura daca fiecare are avea asa o mama.big grin