| MariaMonica2009627 a întrebat:

De prin noiembrie 2019 am avut aproape în fiecare zi coșmaruri (menționez că și înainte aveam coșmaruri dar mai rar) și sunt groaznice, visez ca mama mea e călcată de o motocicletă (fix de asta a murit ) și azi noapte am visat că a dat la știri că 3 elevi au fost omorâți de un "Moș Crăciun " dar după câteva secunde a zis ca s-ar putea să fie sinucidere. Altă dată am visat că sunt răpită de un profesor și omorâtă,visez lucruri groaznice,foarte groaznice! Nu mă uit la filme de alea de groază niciodată, la psiholog am să mă duc după recomandarea unei doamne de aici (până acum îmi era frică dar mi-am dat seama că sunt o proastă). Ce părerea aveți? Ati avut astfel de coșmaruri?
P.S: Am încercat să mă rog, să merg la biserica.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Coșmaturile sunt modalități ale creierului de a scăpa de tensiuni parazite. De multe ori creierul răstălmăcește. Dacă ai o temă care o ascunzi față de tine însuți, o ascunde și creierul. Astfel, un coșmar, creație a ta, nu trebuie interpretat ad literam. Visăm foarte mult în fiecare noapte, ne amintim puțin. Prin vise creierul face curățenie. Rugăciunea e folositoare atunci când crezi. Dat poți face meditație cu o mantră potrivită, de exemplu.
Curaj și încredere în mine.

| SilentRain a răspuns:

Mergi la pisholog
O perioda am avut si eu cosmaruri, e destul de nasol

| gemeni6226 a răspuns:

Eu nu am avut niciodata, fata mea se visa cateva nopti la rind in spital in clasa3-4 si nu stiu daca are legatura sau nu dar in primul an si in prima luna cand a reusit si a mers la facultate a avut accident, a fost calcata de o masina la un picior, dupa mai multe operatii si-a revenit si e bine acum.