| RAY a întrebat:

De retinut ca in zonele in care se practica lipoaspiratia (indepartarea grasimiii) nu se mai acumuleaza grasime, dar, daca nu se mentine un regim igieno-dietetic de mentinere a greutatii corporale, grasimea se va depune in zonele in care nu s-a facut lipoaspiratie (indepartare grasime).

Adica nu se va mai depune grasime pe burtica?

11 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Ai mancat burta de porc; ai vazut ca grasimea se depune in straturi, si alterneaza cu carnea. Adica tu ai facut liposuctie sub piele, asa ca sub piele nu se mai depune, dar iti cresc straturile de grasime acoperite de carne, te ''impanezi''. Iar daca faci liposuctie pe intreaga suprafata a corpului, sub piele (nu se face, dar sa zicem), si renunti la regim si miscare, ti se acumuleaza grasime pe organele interne; si e mult mai nasol. Ray, sportul si sexul, daca te apuci de ele, trebuie sa le practici tot restul vietii.

| RAY explică (pentru minrest):

E un risc mult mai mare de infart daca grasimea se depune pe organe direct, 1300 de calori pe zi + 750 deficit caloric, asta fac, stii care e faza ca mereu dulciurile mau ingrasat mereu, nu m-am ingrasat naibi de la carne, eu grasimi nu consum/consumam, mai nou imi place merdenele cu mereu, dovleac, fac si fassting

| RAY explică (pentru minrest):

Ps nu am mancat burta de porc nici ciorba

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Dupa cum porcul depune grasimea pe burta in straturi care alterneaza cu carne, la fel si omul. Sa zicem ca facem porcului liposuctie: scapa de primul strat de grasime, cel de sub piele. Dar, cum porcii nu tin regim si nu fac sport, va depune intre straturile de carne. Ei, la fel si omul.

| RAY explică (pentru minrest):

Dar se va pastra burtica tot asa mica?

| Mosotti a răspuns (pentru minrest):

Cel mai simplu e sa mananci doar atatea kcal cat arzi, si e f bine, sunt destui care nici macar sport n-au facut dar au o greutate normala de la sine, sigur ca e bine si sport, dar zic ca merge si fara la o adica.

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Sa zicem ca ai patru straturi de grasime pe burtica: unul la suprafata, si trei intercalate cu carne. Faci liposuctie, sport si dieta; slabesti. Renunti la dieta si sport; stratul de sub piele nu se mai reface, car celelate trei se refac; teoretic, burtica se ingroasa doar cu 75% din cat avea in plus prima oara. Dar daca tot mananci, alea trei straturi pot creste oricat; mai bine faci sport si tii dieta toata viata.

| minrest a răspuns (pentru Mosotti):

Merge sigur sa slabesti doar printr-un mic deficit caloric, si sa te mentii mancand doar cat consumi; din experienta proprie stiu asta. Ai dreptate.

| Mosotti a răspuns (pentru minrest):

Da, pe mine nu ma int acum sa fac masa musculara, deci sport mai pauza, ard 2300 Kcal/zi lenevind, si imi ajunge asa treaba.
Mananc si sanatos si nesanatos ca n-am 77 vieti, beau si Fanta fara zahar ca e buna rau, n-am treaba.
Tot ce am grija e sa am 1 g proteina completa/kg corp, ca atata trebuie si gata.
Azi aveam 71, 2 Kg la 1, 7 m inaltime

Mananc si mancare gatita si altele, dar apai cand imi vine sa mananc un cozonac cu ciocolata de 450 g, apai asta fac, nu ma int ce are in el, sau cartofi prajiti cu copanele bune rau tare.
Si asa mor, ce mai cont ca as muri mai devreme?

| minrest a răspuns (pentru Mosotti):

Pai normal, cine are grija sa fie intr-un mic deficit caloric, daca are pofta sa manance o rata, sau un cozonac, poate sa o faca, nu conteaza, se regleaza cu timpul.

| Mosotti a răspuns (pentru minrest):

Exact. Nu dar de ex Ray vrea sa manance si sanatos mereu, asta e altceva.
De ex Miercuri am mancat merdenele ca asa am dorit.
Media calorica sa fie 2300 maxim si ajunge, nu conteaza ca azi am avut 6000 Kcal, media conteaza.
Si na alte zile deficit, si se scad din alea 6000.