| BadAngel3 a întrebat:

De unde credeti ca provine frustrarea?
Multi ar spune ca frustrarea provine din faptul ca o persoana e nefericita cu viata ei, dar ce se intampla atunci cand o persoana este fericita cu viata ei, dar totusi isi arunca aciditatea si frustrarea nejustificata pe ceilalti?
De unde credeti ca se trage acea frustrare, in acest caz?

7 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Nimeni nu are chiar tot ce ii trebuie.
Ești frustrat când îți lipsește ceva, fie ca e vorba de ceva material, sentimental etc.

| Freya1 a răspuns:

Nu exista oameni fericiti si frustrati.Nu ai cum sa ai tot ce vrei, sa fi ok dar sa ai frustrari.
Frustrarea provine din lipsuri, din complexe, din neancredere etc.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Acea persoana e nefericita pentru ca ii lipseste un lucru sau mai multe, nu exista frustrare nejustificata, toate experientele prin care trecem isi pun amprenta asupra noastra chiar daca noi nu le dam importanta.

frustra vt [At: DA / Pzi: ~rez / E: fr frustrer, lat frustrare] 1 A lipsi pe cineva de un drept al său Si: a păgubi. 2 A priva pe cineva de o satisfacție (sexuală). 3 (Pex) A înșela. 4 (Pex) A dezamăgi.

| RAY a răspuns (pentru supadeceapa):

Like,asa e, ai dreptate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din sufletwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Placerea de a fii umilit.

| Thyself a răspuns:

Frustrarea apare atunci când nu îţi trăiești propriul adevăr și te agăţi de ceea ce crezi că ar trebui să fie în loc să fii prezent la ce se întâmplă în viaţa ta. În loc să încerci să vezi care ar fi pasul următor, unde te îndreaptă ce s-a întâmplat, cum poţi face să fii fericit și să te îndrepţi spre noi orizonturi, tu te agăţi de un deznodământ al trecutului, care a devenit irelevant din momentul în care s-a născut. În loc să zici ok ce am înţeles de aici și să pleci la drum, tu începi să cauţi scuze și vinovaţi. Ca și fermierul care în loc să planteze se preocupă de ciorile care vin. Se satură și alea la un moment dat, cât pot să mănânce. Așa și cu necazurile, ţin o vreme, dar norocul e oportunitatea care te găsește pregătit. Trebuie să înţelegi că viaţa e un proces. În genunchi, târâș, cum necum trebuie să dai înainte. Eșecurile sunt normale, uneori chiar devine obligatoriu să le căutăm, singura ratare a ta ca om apare atunci când renunţi.