| Fifylici a întrebat:

Dece noi oamenii uneori uitam adevarata semnificatie a craciunului? de ce unii acand aud de craciun se gandesc numai la mancare bautura si distractie?
cadouri putem face in fiecare zi stiu ca de craciun este mai special sia are un aer asa de mister sa ne distram si mancam pana nu mai putem putem sa o facem oricand si chestia asa cu mos craciun ne amagim singuri o sti si tu o stiu si eu si da poate ca este frumos sa te gandesti:"ce imi va aduce mosu" dar unii exagereaza
de ce lumea uita ca 25 decembrie serbam nasterea Domnului Nostru Isus Hristos si nu pe mos craciun
cine pro poate sa argumenteze sunt binevenite si argumentele contra

7 răspunsuri:
| hândel a răspuns:

Mie-mi place Craciunul pentru. atmosfera imaculata a zapezii ce imbraca saracia din jur, si face orasul sa para rupt din povesti cu toate luminitele din imprejurimi. Nu serbez nasterea nici unui "Domn" ci traiesc singura luna magica din an, care aduce copiilor bucurie-n suflet, si prin extensie, si noua, celor mai mari. happy

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Moş Crăciun a fost inventat de Coca Cola, iar Iisus s-a născut vara. Unii se gândesc la băutură şi distracţie pentru că au câteva zile libere la servici (asta dacă au noroc şi le au). Prea puţini mai au timp să se gândească la tradiţii. Depinde de zona în care eşti, cu ce te ocupi şi cât te-ai îndepărtat de tradiţii.

| moonY a răspuns:

imi spui si mie la ce pagina din biblie scrie ca data nasterii lui jeezus e 25 dec?
dar de ce a fost inventat si "mos craciun", nu te intrebi? am eu un scenariu,,, erau niste oameni care priveau la cei din jur cum se bucura, in fiecare an, ca s-a nascut isus.cum ei nu aveau motiv de petrecere,,,,, s'au gandit "hai sa sarbatorim si noi ceva"
de atunci avem si noi alternativa,, ne putem alege motivul entuziasmului.
acum,, eu altceva te'as intreba,, tu de ce, crestina fiind, il astepti pe mos craciun, sarbatorind o traditie pagana?

| Fifylici explică:

Draha moony nu mai fi asa de "intepata"eu nu am sp ca cred in mos craciun si am intrebat de ce lumea uita devarata semnificatie a craciunului si da nu scrie la nico pagina ca Isus s-a nascut pe 25 decembrie in privinta asta arr trebui sa discutie cu cei care au fixat data

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindca si Iisus Hrisos, a spus in templu; a-ti desfiintat frumos legea lui dumnezeu, ca sa puneti in loc obiceiurile voastre lumesti.deci e de inteles.asa e lumea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca unii sunt atei, deci aceasta sarbatoare nu are o semnificatie religioasa pentru ei, asta nu inseamna ca nu o respect ca si traditie, pentru ca am sarbatorit-o cu bunicii mei cu parintii mei.

| nicolas a răspuns:

Lumea trebuie sa stie ca pe 25 decembrie sarbatorim nasterea MANTUITORULUI nostru ISUS datorita caruia suntem iertati de dumnezeu pentru pacatele noastre.