| Ioana33346 a întrebat:

Deci eu nu pot sa inteleg de ce unii oameni trebuie sa ii jigneasca pe cei grasi. Cu totii suntem oameni! De parca oameni grasi ar trebui condamnati ca sunt grasi. De ce uni oameni trebuie sa comenteze tot timpul ca x este obez ca y este gras... De ce? Nu au ce face? Nu imi vine sa cred cum am ajuns noi, oameni, parca suntem niste animale! De parca un om gras nu poate sa traiasca bine mersi ca ceilalti oameni! Si eu sunt grasa, recunosc.Dar nu pot sa suport acesti oameni de nimic! Cine este de parere cu mine?

Răspuns Câştigător
| WaterDrop a răspuns:

Aceasta categorie de persoane doar reprezinta o "prada" usoara, deoarece nu au incredere in ei/ele ca sa raspunda si sa ia masuri in legatura cu asta.Indiferent cum ai arata, atata timp cat stii sa-ti valorifici calitatile si nu defectele, cei din jur vor trecere cu vederea peste defecte si eventual nu le va mai pasa.Aici este adevarata problema, nu cei din jur ci tu ca persoana.Nu stii sa te valorifici.Gura lumii nu o astupa nici pamantul, cum era vorba, asadar nu ii baga in seama. Daca vrei sa schimbi ceva fa`o pentru ca asa simti tu, nu pentru ceea ce zic ei... uite iti spun un secret: Oamenii urasc sa te vada fericita! Da, daca tu razi mai mult decat o fac ei, vor fi invidiosi pe tine si vor face orice sa te simti la fel ca ei.Asta trebuie sa intelegi tu, de aici pleaca toate, de la fericire. In loc sa-i bagi in seama pe ei, gandeste`te la tine si fa ceea ce iti doresti in asa fel incat sa-ti fie tie bine.Restul.(nu pot injura aici happy dar sper ca ai prins ideea )

| Ioana33346 explică (pentru WaterDrop):

Multumesc pentru ajutor!

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sa sti ca si grasi judeca alti grasi, am cunoscut multi grasi care ma judeca, eu am 85 de kg cu 25 pe plus si radeau grasane de 120 de kg de mine, na ce sa spui, e bine sa slabim nu sa ne acceptam asa, nu e sanatos

| syd2 a răspuns:

Ca au ei defecte mai grave.

| suntsuper a răspuns:

Lasand la o parte ca grasii pot fi persoane de treaba, e mereu bine sa te feresti de persoanele care se distrug singure. grasimea duce la n probleme de sanatate si nu inteleg de ce o persoana cu kg in plus ar prefera sa ramana asa cum e decat sa faca eforturi si sa se puna "in forma".
oricat de comod ti se pare stilul tau de viata de acum, nu e mai comod decat daca ai scapa de kilogramele alea in plus. exista atatea informatii pe internet si articole si video-uri pe yt care te invata cum si ce sa faci ca sa slabesti, de la mancare pana la exercitii fizice, ai toate astea la dispozitie dar preferi sa pui o intrebare pe TPU in care sa te plangi de felul in care esti tratata. nu o sa schimbi niciodata lumea asa brusc. ca sa schimbi o mentalitate, dureaza decenii, deci daca vrei sa fii cu adevarat fericita iti sugerez sa te schimbi tu. mentalitatea nu se va schimba asa brusc, mai ales in tari gen Romania.

| Ioana33346 explică (pentru suntsuper):

Daca ai o problema cu mine iti sugerez sa iti vezi de treaba ta. Si oricum eu nu o sa ma schimb pentru persoane de genul tau.( om de nimic)

| suntsuper a răspuns (pentru Ioana33346):

Tu ai postat intrebarea asta aici. oricine iti poate raspunde si sa lase niste vorbe care sa te deranjeze. nu am nimic personal cu tine.