| anonim_4396 a întrebat:

Este adevărat că Fecioara Maria, mama lui Iisus Hristos, se roagă pentru păcătoșii lui Dumnezeu să le ierte păcatele?

38 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Ai impresia ca o persoana decedata de 2.000 de ani mai face ceva?!
Dar nah, e greu sa contrazica cineva sperantele altcuiva...

| CostinAlamariu a răspuns:

Normal. Fecioara Maria face parte din Biserică la fel ca orice creștin ortodox și scrie clar în Biblie că trebuie să ne rugăm unul pentru celalalt deci rezulta ca si ea se roaga pentru noi, in special daca o rugam sa se roage prin Duhul Sfânt happy

| Effy35 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Da, acolo se spune să ne rugăm unii pentru alții, dar se adresează celor de pe pământ, nu în cer sau în sălașul morților.
Cred că dacă era voia lui Dumnezeu ca Maria, mama lui Iisus, să se roage pentru noi, atunci ar fi fost scris în Biblie, dar pentru că nu este scris, înseamnă că nu este voia Lui, nu?
În plus, nu știu dacă cererile noastre de rugăciune ajung la „urechile" Maicii Domnului, adică singurul care ne poate asculta cererile si sa ni le asculte este insusi Dumnezeu.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Effy35):

Unde scrie în Biblie că doar cei de pe pamant se roaga unii pentru altii? Nu scrie nicaieri. Scrie doar sa ne rugam unii pentru altii si atat. Nu adăuga de la tine la cuvântul Domnului că e păcat mare. Și normal că cuvintele noastre ajung la Maica Domnului. Rugăciunea este ascultată de Duhul Sfânt și Duhul o trimite mai departe la sfinți. Sau spui că Dumnezeu nu poate face asta? Cu toate ca e omnipotent?

| Effy35 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Dar nici tu nu adauga de la tine!
De exemplu, spuneți că cel care a spus să ne rugăm unii pentru alții îi include și pe cei înviați, ceea ce nu lasă de înțeles acest lucru.
Dacă era așa cum spuneți, Iisus ne îndeamna să ne rugăm Maicii Sale și chiar și îngerilor, dar nu ne-a îndemnat.
Încă o dată, pretindeți ceea ce pretindeți dintr-o premisa falsa, nu din fapte dovedite, invaturi clare din biblie.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Effy35):

Nu am adaugat absolut nimic. Biblia spune foarte foarte simplu: rugați-vă unii pentru alții. Atât. Nu spune "doar voi astia de pe pamant". Nu are nevoie să includă intentionat pe cei din rai deoarece Biblia îi consideră parte din Biserica lui Hristos pe toți creștinii, și cei adormiti si cei de pe pamant. Deci n-are niciun motiv sa faca distinctii intre ei dacă și unii si altii fac parte din Biserică.
Si pana la urma de ce sa nu se roage si cei din rai? În rai ce crezi că facem? Nu ne mai rugăm? Nu mai facem fapte bune? E logic că omul nu se oprește din faptele dragostei când e în rai ci le continuă.

| Effy35 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Din nou, autorul s-a adresat oamenilor pentru oameni, nu oamenilor pentru îngeri.
Dacă consideri că ar include și îngerii, asta e problema ta, nu a mea.
Nu exista nicio referinta biblica prin care ar sugera ca ingerii se roaga pentru oameni.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Effy35):

"Nu exista nicio referinta biblica prin care ar sugera ca ingerii se roaga pentru oameni."

"Și a răspuns îngerul Domnului și a zis: Doamne Atotțiitorule, până când oare nu vei avea Tu milă de Ierusalim și de cetățile lui Iuda, pe care de șaptezeci de ani le treci cu vedereag?
13. Iar Domnul Atotțiitorul i-a răspuns îngerului - care vorbea întru mine - vorbe bune și graiuri de mângâiere." (Zaharia 1:12)

| StrongHeart a răspuns (pentru Effy35):

I-auzi ce spunea Parintele Cleopa, mare duhovnic si staret al manastirii Sihastria despre biblie.
Biblia este doar un fruct din Pomul Sfintei Traditii.
Tu te increzi in fruct? Sau in tot Pomul?
Inainte sa fie scrisa biblia, cum traiau oameniii? Cum ajungea cuvantul Domnului la oameni?
Prin Predanie, invatatura din tata in fiu, nu existau biblii ca acum. Daca tu crezi ca in 2000 de ani de razboaie si cuceriri, nu au existat tentative de pervertire a fructului Pomului Sfintei Traditii, esti chiar naiv.
Nici tu, nici, eu si nimeni de aici nu are intelegerea si intelepciunea sa desluseasca si sa decodeze tot intelesul Bibliei, doar oamenii care au dus o viata Sfanta. Te numeri printre ei?
Eu iti spun despre mine ca nu ma numar printre ei si nici nu as afirma asta vreodata.
Ia du-te si cauta un om care duce viata sfanta si intreaba-l ce nelamuriri ai, mai bine, decat sa smintesti lumea cu ce ai inteles tu cand ai gustat din fructul care se cheama Sfanta Scriptura.

| Effy35 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Ai idee cine este Îngerul care a vorbit cu Dumnezeu?
Că nu vorbim despre un simplu înger.

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

laughing
Trebuie sa ne rugam unul pentru celalalt, dar noi, cei vii. De când Biblia a fost scrisa celor morți și nu știam eu? laughing Înțelegeți odată ca după ce moare un om, nu se va mai ruga, mai ales pentru oamenii de pe pământ. El e mort și mort rămâne, nu se roagă pentru cei vii. Dacă eu o sa mor sfanta ma pot ruga după moartea mea pentru cei vii? HAAI CA DA

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

laughing laughing
Scrie în Biblie sa nu trecem peste ce este scris. Dacă ar fi trebuit sa ne rugam vreunui sfânt, nu ar fi scris asta în Biblie? Dar voi treceți peste ce este scris și băgați de la voi ca așa trebuie să facem ca să ne fie ascultate rugăciunile etc.

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Ce fapte bune sa mai faci în rai? Ce rugăciuni sa mai faci când ești cu Dumnezeu o veșnicie? Acolo nu mai ai nevoie de nimic, ca să Ii ceri Domnului, tot ce îți mai rămâne de făcut e sa Îl lauzi o veșnicie și sa te bucuri ca ești cu El.
Și dacă nu știai Biblia e adresata oamenilor de pe pământ, mai ales epistolele, ca scrie la început "către Biserica..." sau "către...". Dacă era adresata și morților, scria "către Biserica si către cei morți în Domnul". Eu am zis ca adăugați la ceea ce este scris

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Nu stim asta.Posibil.Insa traditia asta vine dintr-o carte apocrif, nu din Biblie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu. Ea e moarta și acum nu mai are treaba cu pământul. Ce sens are sa te rogi unui mort ca el sa se roage mai departe lui Dumnezeu când tu te poți ruga direct lui Dumnezeu? Dumnezeu ne așteaptă pe noi sa ne smerim și sa Îl chemam din toată inima pe El ca să ne cerem iertare, nu sa ne rugam unor morți, oricine ar fi fost ei.

| SmartASS123 a răspuns:

Păi ce întrebare prostească este asta? Ce-ți trece prin cap să crezi că o femeie moartă și îngropată ar putea avea vreo putere sau influență asupra iertării păcatelor? Nu vezi cât de absurd sună asta? E doar o poveste inventată de oameni pentru a-și justifica credința lor primitivă într-un zeu imaginar. Dacă vrei să-ți fie iertate păcatele, atunci nu trebuie să te rogi către o ființă inexistentă, ci să încerci să-ți repari greșelile și să fii o persoană mai bună. Dar cine știe, poate că pentru tine asta e prea complicat și preferi să-ți pui speranța într-o iluzie religioasă.

| Anonim027 a răspuns:

Căci este un singur Dumnezeu și un singur Mijlocitor între Dumnezeu și oameni: Omul Cristos Isus,
1 Timotei 2:5

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Anonim027):

Pe logica asta nici un creștin n-ar trebui sa se roage unul pentru celalalt.

| Anonim027 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Vă îndemn dar, înainte de toate, să faceți rugăciuni, cereri, mijlociri, mulțumiri pentru toți oamenii, pentru împărați și pentru toți cei ce sunt înălțați în dregătorii, ca să putem duce astfel o viață pașnică și liniștită, cu toată evlavia și cu toată cinstea. Lucrul acesta este bun și bine primit înaintea lui Dumnezeu, Mântuitorul nostru, care voiește ca toți oamenii să fie mântuiți și să vină la cunoștința adevărului.
1 Timotei 2:1‭-‬4

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Anonim027):

Corect, Dumnezeu vrea sa ne rugam unul pentru celalalt. De aici stim ca si Maica Domnului se roaga pentru noi

| Pocait01 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Dar Maria este moartă, așteaptă învierea ca toți ceilalți.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Pocait01):

Hristos spune că oricine crede în El nu va muri ci va trăi. Dacă tu nu crezi cuvintele lui Hristos e problema ta. Maica Domnului a crezut. Cine crede se duce la viață și nu moare

| StrongHeart a răspuns (pentru Pocait01):

Dupa mintea ta, nici Sfantul Proorocul Ilie nu a urcat la cer intr-un car de foc si n-a fost mutat de Domnul pentru a reveni pe Pamant in zilele de pe urma sa faca mari minuni, impreuna cu Enoh, in cei 3 ani si jumatate cand va fi imparatia Antihristului pe Pamant.
Toti sunt morti, dupa mintea ta. Numai tu esti viu, ca Dumnezeu iubeste atat de mult hula adusa Maicii Sale si Sfintilor, incat doar pe voi, aducatorii de hula va va invia la Sfarsit.

| Pocait01 a răspuns (pentru StrongHeart):

Stai că ai deviat de la subiect. Am vorbit de Maria.
Apoi de nicăieri a apărut Ilie și mai mult decât atât ai mai și presupus că trebuie să vină împreună cu Enoh în proximitatea revenirii Domnului Isus. Dacă vrei să-mi explici de unde și până unde au apărut Ilie și mai ales Enoh în ecuație aștept un răspuns în privat că nu interesează pe toată lumea.

| Pocait01 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Nu înțeleg interpretarea, sau dacă este măcar răspuns la ce am scris. Una este să te rogi lui Hristos, alta este să te rogi Mariei care a murit și a mai și crezut la un moment dat în timpul vieții că Domnul Isus înnebunise(Mc. 3:21, 31 "Rudele lui Isus, când au auzit cele ce se petreceau, au venit să pună mâna pe El. Căci ziceau: „Și-a ieșit din minți." "Atunci au venit mama și frații Lui și, stând afară, au trimis să-L cheme.")

| StrongHeart a răspuns (pentru Pocait01):

Pentru ca tu aduci mare hula insasi rugului cel nears, despre care a proorocit Moise si Isaia. Lui Moise i-a vorbit chiar Dumnezeu pe muntele Horeb, din mijlocul rugului nears.
Conform scripturilor, trupul ei a fost inaltat la ceruri, avem marturia Sfantului Apostol Toma care a mers sa se roage la mormantul ei si l-a gasit gol. Analogia cu Enoh si Ilie are sens in ecuatie pentru ca daca tu negi minunile pe care insasi maica lui Dumnezeu le-a facut, dulceata raiului si cea din pantecele careia s-a nascut insusi Mantuitorul, la fel de bine ai putea sa negi toate scripturile.
La fel de bine ai putea sa numesti mantuitor si dumnezeu o bucata de portelan, daca tu crezi ca din pantecele unei muritoare s-a nascut Hristosul cel Viu.

| Pocait01 a răspuns (pentru StrongHeart):

Scrierile lui Toma sunt total diferite de modul în care Dumnezeu ne prezintă Cuvântul Său. Cu alte cuvinte nu sunt însuflate de Duhul Sfânt, un exemplu: "a mers sa se roage la mormantul ei si l-a gasit gol". Cuvântul lui Dumnezeu ne prezintă sărbătoarea primelor roade care coincide cu învierea Domnului Isus, apoi știm de chemarea Domnului, adică învierea și schimbarea trupurilor păcătoase în trupuri de slavă. Între aceste două evenimente nu are sens să învie anumiți oameni, nu este Biblic. Să-i ia la cer când încă sunt vii este alt subiect.

De ce Domnul Isus s-a născut in familia Iosif-Maria? Vezi că nu degeaba sunt genealogiile în Evanghelii.
Iar cuvântul "neprihănită" se referă la curată d.p.d.v. trupește, același cuvânt folosit și pentru Noe. "Neprihănit" din Rom. 3 se referă la curat(/drept) d.p.d.v. al mentalității pe care nu o are nimeni și pentru care primim învierea prin Har ("Ce urmează atunci? Suntem noi mai buni decât ei? Nicidecum. Fiindcă am dovedit că toți, fie iudei, fie greci, sunt sub păcat, după cum este scris: „Nu este niciun om neprihănit, niciunul măcar. Nu este niciunul care să aibă pricepere. Nu este niciunul care să caute cu tot dinadinsul pe Dumnezeu. Toți s-au abătut și au ajuns niște netrebnici. Nu este niciunul care să facă binele, niciunul măcar."
Prin nimeni o cuprinde și pe Maria în cazul în care vă făceați iluzii că era neprihănită ca Hristos și pentru asta l-a născut ea și nu altă femeie. Iar dacă vă faceți iluzii că nașterea i-a curățit mintea, citiți Marcu(vezi referințele pe care ți le-am dat), apoi citiți și înțelegeți despre botezul păcoinței și botezul cu Duhul Sfânt.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Pocait01):

Crezi că creștinii atunci cand mor sunt morți de tot? Sufletul lor nu mai este constient de nimic?

| Pocait01 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Nu. Cred că după ce mori ajungi instantaneu fie la înviere fie la judecată.
Iar, o categorie care nu am adus-o în discuție... Ce este cu tine?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Pocait01):

Prin înviere te referi la rai?

| Pocait01 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

O singură înviere este menționată referitoare la oamenii credincioși Domnului după Noul Legământ și tu mă întrebi la ce înviere mă refer?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Pocait01):

Corect, o singură înviere este menționată. Învierea de apoi care va avea loc la sfărșitul lumii. Tu ziceai că te duci instantaneu la înviere după moarte. Deci se cam contrazice ce zici tu.

| Pocait01 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Nu, în perspectiva unei lumi veșnice în care nu există timp și în fața unei Persoane veșnice nu se contrazice.
Altfel Ioan nu vedea persoanele de la judecată.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Pocait01):

Sfântul Ioan a văzut viitorul. Iar ce zici tu n-are sens deoarece învierea înseamnă contopirea sufletului cu trupul, dar noi putem vedea clar că trupurile acelor oameni sunt în morminte. Deci dacă trupurile lor sunt aici descompuse sufletul lor ce face? Unde e? Înviat nu e că i-ar trebui trup. Deci unde e?

| Pocait01 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Noi nu putem să vedem în trecut, prezent și viitor în același timp. Dumnezeu poate și din perspectiva lui Dumnezeu(a veșniciei) și a conștiinței noastre după moarte ajungem instantaneu la înviere sau la judecată.

Nu compara ce a văzut Ioan cu vreun vis, ce a văzut Ioan este realitatea ce s-a întâmplat, se întâmplă și se va întâmpla în funcție de unde te uiți(iar el se uita din trecut).

Ai să mori și ai să vezi că ajungi direct fără un timp, din perspectiva ta sau a lui Dumnezeu, de așteptare.

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Va trai adică va merge în rai, nu înseamnă că acum e viu pe pământ. În plus, dacă afirmi ca va puteți ruga Mariei ca să se roage mai departe lui Dumnezeu, o faci pe Maria omniprezenta, ceea ce NU se poate, dar fiind faptul ca doar Dumnezeu e omniprezent. Ba chiar, voi spuneți ca are putere sa facă o grămadă de lucruri, ceea ce, din nou, e fals, deoarece a fost și este un simplu om, nu un mic dumnezeu.

| anonim_4396 explică (pentru StrongHeart):

Evident ca din pântecele unei muritoare S a născut Hristos, care este viu în vecii vecilor. Dumnezeu este Singurul nemuritor ("singurul care are nemurirea, care locuiește într-o lumină de care nu poți să te apropii, pe care niciun om nu L-a văzut, nici nu-L poate vedea și care are cinstea și puterea veșnică! Amin." 1 Timotei 6:16). Mai întâi informează te.

| Lenuța123cute a răspuns:

Nu! Domnul Isus Hristos mijlocește pentru oameni la Dumnezeu. Fecioara Maria este moartă!

Întrebări recente