| brokxy a întrebat:

Deschid Facebook vad: toata lumea in vacanta la mare, alte tari etc.
Eu acasa in pat toata ziua ascultand muzica...
Tehnici.Ce sa fac ca sa nu mai simt singuratatea si in acelasi timp sa uit ca imi irosesc viata facand nimic? Si probabil voi cadea in depresie.

Răspuns Apreciat de Editori
| Delilahhh a răspuns:

Înainte de toate, schimbă-ți modul de a privi lucrurile. Singurătatea asta de care vorbești e ceva creat de tine. Există atâtea alte variante prin care să nu pierzi timpul! Viața nu se trăiește doar pe Facebook sau în vacanțe.
În caz că te caracterizează lenea zilele astea, prietenii sunt în lumea lor și nu ai cu cine "să te iei", îți dau un sfat mare:
Citește o carte. Să spunem că da, comoditatea te ține in casa. Cu o carte nu ai fi nici singur/ă, ai pleca și in vacanta.

4 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Încearcă să nu te mai gândesti la cum sunt si ce fac alti, în prima faza asta te-ar ajuta mult.Nu mai încerca să pari la moda sau sa vrei sa te bucuri neapărat de ce se bucură altii pentru ca riști să fi dezamăgită. Chiar dacă activitățile si viata altora pare atrăgătoare si frumoasa poate acel stil nu ti se potriveste si tie.Plus ca mai este o parte nasoală in toata chestia asta, nu toti ne putem naște bogați, superi sociabil sau extra norocoși ca sa ne vina vacanțele, petrecerile și prieteni de-a gata.
Gândește-te că suntem diferiti ca oameni, iar tot ce meriți mai devreme sau mai tarziu va ajunge si la tine.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Și eu văd exact același lucru. Și da, și eu stau toată ziua în pat si-mi pierd vremea pe internet.
Învață altă limbă și vei cunoaște alți oameni.
Sau intră în diferite grupuri cu glume și/sau chestii de genul ăsta.
Pune te să scrii ceva dacă crezi că ai talent. Dacă nu ai, se dezvoltă pe parcurs.
Fă-ți cont pe rețelele sociale pe care nu le-ai folosit până acum ca de exemplu Twitter.
Fă-ți poze și editeazăle încât să pară că ești și tu în diferite locuri.
Sunt multe chestii de făcut.

| Paul754880338 a răspuns:

Retelele de socializare sunt doar o glazura de zambete, vacante, fericire, masini, lozuri caistigatoare, lume multumita. In realitate mai multa lume sau mai bine zis toti acei ce posteaza asta, au mai mult timp petrecut intr-o realitate diferita. Nu te mai amagi singura la gandul ca alti au succes sau noroc. Este de fapt "iluzia"...cea mai vanduta si mai ravnita marfa din lume.
E confortabil patul tau? Bucura-te de el! E real!

| girada79 a răspuns:

Și eu ies rar pentru că sunt în scaun cu rotile, dar n-am timp de stări depresive. Astăzi am făcut trei sondaje cu nasul, pentru că așa lucrez la calculator. Citei sc un roman și n-am avut timp de el. Tot azi e ziua tatei și n-am apucat să văd ce mesaje a primit. Sincer, nu vă înțeleg, vă puteți mișca și aveți depresie și eu în situația mea nu reușesc să fac câte îmi propun. Ce n-aș da să arunc un tricou pe mine și să sar în papuci și să fiu afară și voi care puteți să ieșiți, stați în casă și alimentați depresia. Ieșiți într-un parc și socializați real nu virtual.