| CocoKiki a întrebat:

Hei TPU de la un timp orice as face nimic nu ma face fericita si am impresia ca imi irosesc viata, si ca atunci cand o sa imbatranesc o sa imi para rau de tot timpul pe care l-am pierdut acum. Ma poate ajuta cineva in legatura cu asta? E un fel de depresie?

Răspuns Câştigător
| Allex00 a răspuns:

Posibil sa ai depresie, insa o depresie usoara sau moderata:
- Lipsa increderii in viitor
- Diminuare marcată a interesului sau plăcerii
- Tulburări de somn
- Oboseala
- Sentimente de inutilitate sau vinovăția excesivă sau inadecvată
- Diminuarea capacității de a gândi
- Anxietate
- Ganduri negative
( astea sunt unele simptome)
Remedii de ameliorarea depresiei:
- sa stabilesti teluri realiste pentru tine si sa iti asumi o parte rezonabila de responsabilitate
- sa imparti sarcinile mari in unele mai mici, pe care sa le efectuezi treptat, dupa ce ai stabilit mai intai prioritatile
- sa faca atat cat poate face, atunci cand este in stare
- sa amani luarea deciziilor majore de viata (ca de exemplu schimbarea profesiei, mutarea in alta casa, casatoria sau divortul) atunci cand esti intr-o perioada de depresie
- sa incerci sa iti impartasesti sentimentele cu cineva; de obicei este mai bine decat sa te izolezi sau sa fii secretoasa
- sa ii lasi pe cei din familie sau pe prieteni sa te ajute
- chiar daca nu te simti motivata, incearca sa participi la activitati, sociale sau de alt tip
- sa faci cu regularitate exercitii fizice
- sa ai o alimentatie echilibrata; in cazul in care pofta de mancare lipseste, consuma mai degraba gustari mici cantitativ decat portii mari de mancare
- sa ai un somn corespunzator
(Daca sunt prezente tulburari ale somnului se recomanda:
- sa meargi la culcare la aceeasi ora in fiecare seara si, mai important, sa te scoli la aceeasi ora in fiecare dimineata
- sa ai un dormitor intunecos si ferit de zgomote
- sa nu fac exercitii fizice dupa ora 17.00
- sa eviti consumul de bauturi cofeinizate dupa ora 17.00
- se eviti folosirea de medicamente pentru somn neprescrise de medic, sa eviti consumul de alcool, deoarece acestea pot provoca un somn neodihnitor si pot interactiona cu medicamentele antidepresive)
- sa ai rabdare cu propria persoana: sa iti amintesti si sa iti spui ca depresia nu este din cauza ta si ca nu poati fi depasiva doar cu propria vointa, ca tratamentul este necesar in cazul depresiei, la fel ca in orice alta afectiune
- sa incerci sa ai mereu o atitudine pozitiva, optimista, sa iti amintesti si sa iti spui, ca este nevoie de timp pana va incepe sa te simti mai bine si ca dispozitia se va ameliora treptat, putin cate putin.
In caz ca starea data persista pentru mai mult timp( 2-3 saptamani) si sunt prezente 5-n( mai multe) simptome, ar fi bine sa te adresezi unui psiholog, caci starea se poate agrava. Poate duce si la sinucidere, in cazul depresiei majore si severe.
Fii mai pozitiva, gandeste poitiv, nu te lasa influentata de unele evenimente penibile sau negative.
Toti trec prin astfel de momente, unii reusesc sa o depaseasca, iar altii nu. De aceea, persoanele date au nevoie de ajutor si suport din exterior.
Bafta in continuare.

3 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Nu cred că poți vorbi de depresie. Și eu mă simt așa și am impresia asta. Singurul lucru pe care îl poți face e să îți trăiești acum cât poți cel mai bine viața din plin și să te bucuri de fiecare moment.

| cristimihailov a răspuns:

Cauta un baiat si fii cu el.

| Medusa a răspuns:

Te înțeleg şi nu cred ca e depresie. Te sfătuiesc să îți trăieşti viața la maxim, chiar dacă ştiu că uneori nu este aşa uşor. Oricum, mă bucur că nu sunt singura care se simte astfel!