| Aberdeen a întrebat:

„Despicarea firului în patru", ce părere aveți despre asta? Cât de mult ne ajută, și cât este de necesar?

Răspuns Câştigător
| Kaℓi a răspuns:

Cand simti nevoia sa o faci tu, pare foarte necesara si extrem de utila. Cand o face altcineva s-ar putea sa fie plictiseala maxima! happy

| Aberdeen explică (pentru Kaℓi):

Foarte adevărat!

19 răspunsuri:
| ToKen a răspuns:

Vezi mai multe fatete/cauze ale problemei. Dar daca o faci in exces, eu zic ca spitalu' 9 incepe sa-ti faca avansuri.

| Aberdeen explică (pentru ToKen):

Dar nu ar fi mai ușor dacă am opta pentru o gândire mai simplistă?

| ToKen a răspuns (pentru Aberdeen):

Din punctul meu de vedere, oricat de simplist ai vrea sa gandesti, mintea tot tinde sa se intrebe " da' de ce asa?".
Iti pui intrebari si ajungi sa despici firul aproape fara sa vrei.
Nu cred ca e in natura noastra sa gandim simplist.
Vrei sa stii ce se intampla si de ce.

| Aberdeen explică (pentru ToKen):

Of, așa este. Vrem să știm.
Presupun că se poate, totuși, și această gândire mai simplistă, dar totodată inteligentă. Poate deveni un țel: „Cum să ne simplificăm viața. Cum să gândim clar și concis, fără să batem câmpii."
Nu sună realizabil?

| ToKen a răspuns (pentru Aberdeen):

Ba da.
Poti lua lucrurile asa cum sunt, fara sa mai cauti motive ascunse si alte alea.
Ma gandesc ca e ok sa stii cand sa despici firul si cand nu. Asa ar exista un echilibru, cat de cat.

| Aberdeen explică (pentru ToKen):

Total de acord.

| Drimmero a răspuns:

Daca ai sta sa ai grija de cai, ai avea mult de lucru la ei sa le despici pletele, chiar foarte mult timp ti-ar lua!

| Aberdeen explică (pentru Drimmero):

Numai tu puteai să zici asta. laughing

| Drimmero a răspuns (pentru Aberdeen):

Multumesc pentru sinceritatea adusa smug.

| Aberdeen explică (pentru Drimmero):

Te poți baza pe sinceritatea mea. smug

| Drimmero a răspuns (pentru Aberdeen):

Ok, sinceritatea ta daca este asemantoare a pariurilor sportive, voi avea incredere deplina.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Poate ne ajuta la inceput cat e necesar sa stim anumite concepte. Adica ce se vede. Cred ca pe data ce il despici in patru, se formeaza alte fire. Si le despicam si pe alea si asa nu ajungem la nimic.
Parerea mea...
Si cred ca in 2 e de ajuns big grin

| Florentina9210 a răspuns:

Cand vrei sa cercetezi un lucru in detaliu, mai amanunti de care esti interesat. Este necesar atata timp cat e si un interes la mijloc.

| syd a răspuns:

Depinde la ce te referi. La gandirea paranoica? Este buna, intr-o oarecare masura, dar excesul te distruge psihic

| Aberdeen explică (pentru syd):

Mă refer mai mult la filosofat.

| syd a răspuns (pentru Aberdeen):

Dubito, ergo cogito. Cogito, ergo sum

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca mi-as pierde timpul despicand firul in patru, as rata atatea lucruri frumoase, plus ca mi-as piede naivitatea, de care sunt atat de mandra.

| Coquina2 a răspuns:

Te ajuta sa-ti mai pui hoitul ala de creier la contributie.