| anonim_4396 a întrebat:

Din cate stiu, sensul termenului "dilema" este "situatie din care exista doua iesiri, ambele defavorabile", de exemplu "banii sau viata". Credeti ca este corect sa folosim termenul si atunci cand cele doua iesiri nu sunt neaparat defavorabile, de exemplu "Nu stiu daca sa ma duc la teatru sau la cinematograf"?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt corecte ambele, desi la limita.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Termenul "dilema" are mai multe sensuri, cel indicat de tine este numai unul. Poate avea si sensul de alternativa.
Pentru toate sensurile uita-te in dexonline.ro.

| sabin89 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Concret, este corect "Ma aflu intr-o dilema, nu stiu daca sa ma duc la teatru sau la cinema"? Sau "... daca expunerea la soare imi face bine sau rau"?

| Ioandelasal a răspuns (pentru sabin89):

Sunt corecte ambele, desi la limita.

| peperonies a răspuns:

Nu stiu de unde ai pus "ambele defavorabile" dar nu e aia definitia.

| sabin89 a răspuns (pentru peperonies):

"DILÉMĂ s.f. Raționament cu două premise contradictorii și contradicționale, care duc la aceeași concluzie. ♦ (Curent) Situație cu două ieșiri, ambele defavorabile;..." - Dex
In dex mai sunt si alte definitii, dar mie asta mi se pare cea corecta. posibil si sa gresesc.

| pastru009 a răspuns (pentru sabin89):

O curiozitate...de ce ti se pare cea mai corecta?

| sabin89 a răspuns (pentru pastru009):

N-as sti exact sa spun. Asa imi suna mai bine la ureche happy Probabil unde eu am auzit (si citit) termenul numai in acest context.