| Belingot a întrebat:

Doare sa îți faci implant dentar? Și care este procedura in care se pune

Răspuns Câştigător
| Drimmero a răspuns:

Procedura in sine nu e dureroasa, e posibil sa simti o perioada discomfort pentru ca ai un corp strain ce trebuie integrat in organism si care sa aiba functia unui dinte natural inserat in os. Ti se face radiografie mai intai sa vada situatia osoasa, densitatea osului mai exact. Treaba sta in felul urmator, iti foreaza gingia si osul, mai pe romaneste iti face gaura in locul ala unde ai lipsa, iti baga surubul care imita radacina unui dinte, apoi mai sunt niste componente puse pe acel surub, bont protetic parca ii zice, iar pe acel bont protetic se va pune coroana dentara, adica partea masticatorie cu care poti manca, e de durata pana e gata toata treaba, ca ti se pune coroana provizorie apoi ti-o fixeaza.

| Belingot explică (pentru Drimmero):

Si dacă eșuează lucrarea ce se întâmpla ca am văzut ca sunt șanse sa și eșueze lucrarea

2 răspunsuri:
| AdeLeu a răspuns:

Din ce am auzit, primele cateva zile, simti putin disconfort. Cauta pe net sa vezi cum se realizeaza, sa vezi video, iti pune un surub dar cu siguranta nu simti nimic ca esti anesteziat, si dupa implantul.