| anonim_4396 a întrebat:

Dragi prieteni de pe TPU,

Am o problemă foarte mare și vă rog să nu răspundeți rautacios.

Incepand din prima zi de vacanta incerc sa invat engleza astfel incat in toamna cand voi merge in anul urmator de liceu sa ma descurc cu engleza pentru ca sunt la profil de filo, la un liceu foarte bun, iar profa de engleza e foarte exigenta si cere foarte mult de la noi.

Problema este ca munca mea nu da rezultate. Invat si tot nu stiu nimic. Nu stiu ce gresesc de nu reusesc sa memorez. Plang zilnic cand vad ca stau sa invat si tot nu stiu.

Va rog, un sfat, ceva, orice!

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sa inveti o limba nu este ceva usor, rapid, nu exista aplicati minune, a invata este un progresez, o evolutie, in primul rand ai nevoie de vocabular apoi de context

vocabular https://www.memrise.com/courses/english/languages/
context a scrie = propoziti cu cuv invatate, citeste mici povesti pentru copii, dar si asculti ceea ce citesti, vezi desene animate, vorbesti aici https://www.conversationexchange.com/

| Andreeush a răspuns:

Descarcă duolingo pe telefon, îți va fi utilă aplicația în a învața chestiile de bază.
Seara poți să te uiți la seriale în engleză, îți va prinde foarte bine.

| ZyRRe a răspuns:

Eu, personal, am inceput sa invat engleza uitandu-ma la seriale si jucand jocuri. Acum nu stiu exact ce iti trebuie dar cred ca trebuie sa stii mult conjugarile verbelor. Incearca sa inveti seara inainte de culcare 2 ore. Poti lua si niste pastile de la farmacie, nu in exces, vezi ce iti recomanda doctorul/farmacista.